مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

دنیا در شوک است/ واکنش آخرالزمانی ماری آنتوانت پاکستان!


من گزارش میدم اخبار اقتصادی سخنرانی اخیر ژنرال پاکستانی خالد کیدوایی کل منطقه را شوکه کرد و به طور بالقوه نشان می دهد که اسلام آباد ممکن است دکترین هسته ای خود را تغییر دهد. این امر منجر به بی ثباتی در منطقه و همچنین در سایر نقاط جهان خواهد شد. در این راستا، واشنگتن باید این ادعا را مد نظر قرار دهد که این تحول بر استراتژی هند و اقیانوس آرام تأثیر می گذارد.

چرا موضع ژنرال پاکستانی مهم است؟

سخنرانی کیدوایی که در بیست و پنجمین سالگرد آزمایش‌های هسته‌ای پاکستان ایراد شد، به دو دلیل حائز اهمیت است: دلیل اول این است که کیدوای به‌عنوان رئیس سابق بخش برنامه‌های استراتژیک – که بر همه سیاست‌ها و استراتژی‌های مرتبط با هسته‌ای و پاکستان نظارت دارد، ایراد شد. برنامه های موشکی مدیریت می کند – ناموفق. این ژنرال پاکستانی را مغز متفکر سیاست های هسته ای و دکترین های بازدارندگی پاکستان و معمار برنامه انرژی هسته ای این کشور نامیده اند. او در واقع مهمترین نویسنده و مرجع در استراتژی هسته ای پاکستان است.

دلیل دوم عباراتی است که کیدوی در سخنرانی خود بیان کرد. کیدوای با تاکید مجدد بر استراتژی بازدارندگی هسته ای پاکستان، بر تلاش های مستمر این کشور برای ارائه بازدارندگی با پشتیبانی از قابلیت های زمینی، هوایی و دریایی تاکید کرد و این نشان دهنده طرف هندی است.

ترس از سپر استراتژیک جدید اسلام آباد

با این حال، کیدوایی پا را فراتر گذاشت و دو بعد از سیاست بازدارندگی جدید اسلام آباد را تشریح کرد: بعد افقی که شامل سه سیستم قدرتمند از سلاح های هسته ای مختلف است و بعد عمودی که از صفر تا 2750 متغیر است. شامل متر می شود. این ادعا که اثربخشی مخرب در سطوح استراتژیک، عملیاتی و تاکتیکی مناسب است. او استدلال کرد که چنین زرادخانه پیشرفته و مجهزی یک سپر استراتژیک برای پاکستان ایجاد می کند و عدم تقارن متعارف با هند را کاهش می دهد به عبارت دیگر، کیدوای اشاره کرد که پاکستان می تواند یا باید به سلاح های هسته ای کوتاه برد در خط مقدم متوسل شود. حالا با توسل به توپخانه هسته ای یا مین های زمینی هسته ای.

بیشتر بخوانید:  برنامه دولت ما فسادزدایی است!

به گزارش نشنال اینترست، تغییرات پیشنهادی در دکترین هسته ای ممکن است گستاخانه به نظر برسد، اما غیرعادی نیستند. دکترین جدید هسته ای پاکستان نتیجه ذهنیت اواسط جنگ بین اسلام آباد و دهلی نو است. بنابراین، ارتش پاکستان قصد دارد با استقرار سریع سلاح‌های هسته‌ای، برتری نظامی هند را تضعیف کند، اما چالش اصلی زمانی آشکار می‌شود که پاکستان از نظر ایدئولوژیک سعی می‌کند از تسلیحات هسته‌ای برای حمایت از سیاست تروریسم فرامرزی خود استفاده کند.

نتیجه معکوس استراتژی هسته ای آقای ژنرال

با این حال، به دلیل عدم تقارن در قابلیت های نظامی متعارف دهلی نو و اسلام آباد، پاکستان همچنان از پاسخ هسته ای تاکتیکی به عنوان یک بازدارنده پیشگیرانه حمایت می کند. در همین راستا، کیدوای اصطلاح جدیدی به نام «صفر متر» پیشنهاد کرد و در مورد معنای آن سکوت کرد. با این حال، این عبارت به معنای گلوله های توپخانه هسته ای، مهمات تخریب اتمی یا مین های زمینی هسته ای تفسیر شده است. به نظر می‌رسد رهبری نظامی پاکستان بر اساس استراتژی خود معتقد است که می‌تواند جنگ‌ها را به طرز ماهرانه‌ای در سه سطح سفارشی تعریف کند. در این فضا، انواع کلاهک‌ها و برد سیستم‌های ارسال آن‌ها با هر حرکت هند مقابله می‌کنند.

هند به نوبه خود هرگز تشدید مرحله ای هسته ای را نپذیرفته است و در عوض از دکترین تلافی گسترده علیه هرگونه استفاده هسته ای پیروی می کند. نقص استراتژی جدید پاکستان توسط تحلیلگران پاکستانی تفسیر شده است. اعجاز حیدر، روزنامه‌نگار و مفسر دفاعی برجسته پاکستانی، در مقاله‌ای ادبیات کلاسیک در مورد بازدارندگی هسته‌ای را بازگو می‌کند تا این سوال را مطرح کند که چگونه موضع غیرمنطقی کیدوایی در برقراری ثبات استراتژیک می‌تواند اجرا شود و نتیجه معکوس داشته باشد. ستاره نور، تحلیلگر برجسته هسته ای پاکستان نیز یادداشتی در فارین پالیسی منتشر کرد که در آن پرسیده شد اگر هدف استراتژیک تسلیحات با برد صفر جلوگیری از شکاف دیگری پس از حملات هند است، پس چگونه می توان از آنها استفاده کرد.

بیشتر بخوانید:  خیز بایدن برای نابودی غزه /نقشه آمریکا برای ارسال سلاح خاص به اسرائیل

آخرین پاسخ ماری آنتوانت پاکستان

طبیعتاً برای جلوگیری از ویرانی های گسترده در منطقه و فراتر از آن، به سلاح های هسته ای متوسل می شود. چنین اثرات مخرب بی حد و حصر سلاح های هسته ای این دستگاه ها را از بزرگترین بمب های متعارف متمایز می کند و ناظران بر این باورند که بی مسئولیتی پاکستان در قبال استراتژی هسته ای خود می تواند فراتر از دشمن اصلی اش مشکل ساز باشد. با عظمت، برای تجلیل از تمایل مردم پاکستان برای پذیرش محدودیت ها بر برنامه تسلیحات هسته ای این کشور. این نیز در شرایطی که کشور درگیر نابسامانی های بی سابقه سیاسی و اقتصادی است. کیدوای، مانند واکنش آخرالزمانی ماری آنتوانت، از مردم پاکستان می خواهد که از کمبود نان ناامید نشوند، بلکه از داشتن سلاح هسته ای خوشحال شوند.

استراتژی پاکستان که حول تحریکات غیرمتعارف و تشعشعات هسته ای تعریف می شود، نگرانی مشترک هند و ایالات متحده است. در واقع، دست نظامی سنگین در راس دستگاه تصمیم گیری پاکستان تنها روند دموکراتیک را مخدوش می کند. ناظران می گویند حداقل چهار نگرانی عمده برای پاکستان وجود دارد که می تواند پیامدهای منطقه ای و حتی جهانی داشته باشد و باید توسط پاکستان جدی گرفته شود. استراتژی 0 تا 2750 کیلومتر.

پاکستان در آستانه پرتگاه هسته ای قرار دارد

گفته می شود به دلیل استراتژی هسته ای که پاکستان دنبال می کند، این کشور در لبه پرتگاه هسته ای ایستاده است. اعلام مرز صفر ممکن است به عنوان یک تغییر باور بزرگ در بخش برنامه ریزی استراتژیک تلقی شود، اما برای هند تغییر چندانی ایجاد نمی کند. از دیدگاه دهلی نو، رویکرد جدید اسلام آباد مهم است زیرا به دهلی نو اجازه می دهد تا ماشه را با احساس خطر بکشد.

بیشتر بخوانید:  قیمت درهم و دلار امروز پنجشنبه 13 مهر 1402

دنیا در شوک است/ واکنش آخرالزمانی ماری آنتوانت پاکستان!

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top