دیوار بزرگ گرگان، دومین دیوار طولانی جهان


در مسیر این دیوار 36 قلعه مختلف و سه برج نگهبانی وجود دارد. بنابراین می توان این دیوار بزرگ را که قدمت آن به دوران ساسانیان برمی گردد، یکی از بزرگترین استحکامات نظامی ایران به شمار آورد.

تاریخ ایران بسیار غنی و پر فراز و نشیب است. در دوران شکوفایی ایران، گرگان دارای دیوار بسیار بزرگی بود که از نظر طول و دوام با دیوار چین رقابت می کرد. این دیوار از سواحل شرقی دریای خزر در منطقه گمیشان شروع شده و تا کوه های گلیداغ در شمال شرقی کلاله ادامه دارد. دیوار بزرگ گرگان به نام های مختلفی مانند سد فیروز، سد سکندر، سد انوشیروان، غزل آلان یا مرسرخ و غیره شناخته می شود. با دلتا همراه باشید

دیوار بزرگ گرگان کجاست؟

متاسفانه این روزها بسیاری از قسمت های دیوار گرگان ویران شده است. بنابراین برای بازدید از دیوار بزرگ گرگان و سایر قسمت های آن باید به منطقه پیشکمر در شمال شرقی کلاله و شمال گنبد کاووس به سمت کلاله و مرااواتپه رسید. بخش هایی از بقایای او در روستای تامرگاره کوزی وجود دارد.

بخش های مختلف

اگر قصد سفر به گنبد کاووس را دارید باید بدانید که این دیوار قسمت های مختلفی دارد. در زیر شما را با قسمت های مختلف این دیوار آشنا می کنیم.

حفاری

خندق در گذشته یک سیستم دفاعی عالی بود. خندق در واقع چاله بزرگی است که در اطراف قلعه و کنار دیوارها کنده شده و با آب یا چوب های تیز پر می شود. یافته های اخیر نشان می دهد که در کنار این دیوار خندقی بزرگ وجود داشته است.

سیستم تامین آب

در اطراف دیوار حدود 50 کیلومتر کانال آبرسانی کشف شده است. این دیوار درست در کنار رودخانه گرگان قرار دارد.

کوره های آجری

کوره های آجرپزی در قسمت جنوبی دیوار و نزدیک خندق دیده می شود. این کوره ها ظاهری بسیار ساده و ابتدایی دارند و حداکثر عمق 2 متر دارند.

دژهای اطراف دیوار بزرگ گرگان

36 قلعه با وسعت بین 5 تا 20 هکتار در پشت دیوار دفاعی گرگان پیدا شده است. شاید تعداد این قلعه ها بیش از 36 قلعه باشد. اما در حال حاضر تنها 36 مورد از آنها کشف شده است. این قلعه ها به همراه خندق و برج های نگهبانی سیستم دفاعی منطقه را تکمیل می کنند.

بهترین زمان برای بازدید از دیوار گرگان

گنبد کاووس هوای خوبی دارد. اما در زمستان، هوای سرد می تواند کمی آزاردهنده باشد. علاوه بر این تابستان های گرم در این منطقه در انتظار شماست. در تابستان رطوبت هوا نیز افزایش می یابد و تنفس سخت می شود. بنابراین می توان گفت که اوایل بهار و اوایل پاییز بهترین زمان برای بازدید از دیوار بزرگ گرگان خواهد بود.

دیدنی های نزدیک دیوار

بد نیست پس از بازدید از دیوار، از گنبد قابوس، امامزاده خالد نبی و تالاب آلماگل دیدن کنید. همه آنها در فاصله کمی از یکدیگر قرار دارند.

تاریخ ایران همیشه ما را شگفت زده می کند. پس بازدید از این دیوار را فراموش نکنید و از حس غرور ایرانی در خود لذت ببرید.

دیوار بزرگ گرگان، دومین دیوار طولانی جهان

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top