زلزله های خاموش در کدام مناطق تهران رخ می دهد؟

به گزارش ایرنا، «حسن زحمتکش» درباره آخرین وضعیت طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در سال گذشته، افزود: این طرح یکی از طرح های موفق وزارت نیرو است که در بخش های مختلف از جمله انسداد چاه های غیرمجاز، توقیف دکل های حفاری غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند، ساماندهی مجدد و ساماندهی کنتورهای هوشمند، تغییر و تعدیل چاه ها فعالیت می کند. چاه‌های پیش‌روی».

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تعداد چاه های غیرمجاز در استان تهران زیاد است، تاکنون در انسداد این چاه ها خوب عمل کرده ایم.

رئیس طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی تهران خاطرنشان کرد: در سال های اخیر به طور متوسط ​​سالانه هزار و 400 حلقه چاه در استان تهران مسدود شده است که کمک زیادی به حفظ سطح آب های زیرزمینی می کند.

زهتکش بیان کرد: به یقین می دانیم که برخی از چاه های مسدود بازگشایی شده و در برخی موارد چاه هایی در کنار چاه های مسدود شده حفر شده است، اما با وجود این موارد با توجه به مشاهدات بیلان دشت ها و کاهش بارندگی، نمودار بررسی نشان می دهد که طرح احیا و متعادل سازی موثر بوده و در برخی مناطق توانسته ایم افت سطح آب را متوقف کنیم.

وی افزود: همچنین 73 دستگاه حفاری غیرمجاز توقیف و 839 دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه های مشخص شده نصب شد.

مدیر دفتر حفظ و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای تهران خاطرنشان کرد: عملیات کاهش تعداد چاه های مجاز نیز بر روی 53 حلقه چاه انجام شد که از تخلیه چهار میلیون و چهار هزار متر مکعب آب به سفره های زیرزمینی استان تهران جلوگیری شد.

وی با بیان اینکه اقدامات شرکت آب منطقه ای تهران در طرح احیا و متعادل سازی تجهیز و استخدام تیم های بازرسی است که تعداد آنها به 35 تیم می رسد و در استان فعال هستند، ادامه داد:

رئیس طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی گفت: علاوه بر این پروژه مشکل آسیب سفره های زیرزمینی نیز بسیار حائز اهمیت است. در صورت پر شدن چاه غیرمجاز شرکت منابع آب استان با محاسبه میزان برداشت به متخلف اعلام می کند که در صورت عدم پرداخت جریمه توسط مراجع قضایی پیگیری و جریمه مذکور وصول می شود.

وی تصریح کرد: این اقدام باعث جلوگیری از تکرار تخلف و تا حدودی کاهش تکرار تخلف می شود.

زهتاکش در خصوص نسبت برداشت آب های سطحی و زیرزمینی نسبت به سایر کشورها گفت: در استان تهران ضرایب و آمار در این زمینه با سایر استان ها متفاوت است چرا که در حوزه بهداشت و شرب با مصرف بسیار بالایی مواجه هستیم.

وی ادامه داد: در استان تهران نزدیک به 50 درصد آب در بخش کشاورزی، 42 درصد در بخش شرب و بهداشت و حدود 8 درصد در بخش صنعت و خدمات از منابع آب زیرزمینی استفاده می شود.

وی خاطرنشان کرد: در سایر استان ها بین 90 تا 92 درصد آب در بخش کشاورزی، 2 درصد در بخش صنعتی و مابقی در بخش آب شرب مصرف می شود که با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارند.

زحمت کش گفت: در سایر کشورها میانگین مصرف کشاورزی بین 50 تا 75 درصد است حتی در کشورهایی که میزان بارندگی آنها چندین برابر ایران است. میانگین بارندگی در کشور ما حدود 250 میلی متر است در حالی که متوسط ​​بارندگی در جهان حدود 800 میلی متر است.

وی ادامه داد: ناگفته نماند که در برخی کشورها میزان بارندگی بیش از دو هزار میلی متر تخمین زده می شود و جالب اینکه مصرف آب در بخش کشاورزی این کشورها بین 50 تا 70 درصد است. اما در ایران که میزان بارندگی آن یک سوم میانگین جهانی است، مصرف در بخش مذکور بسیار بالاست.

رئیس طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی بیان کرد: یک مشکل اساسی در کشور ما وجود دارد و آن توزیع نامتناسب بارندگی هاست، بنابراین حتی اگر میزان بارندگی در کشور 250 میلی متر باشد شرایط عادی خواهیم داشت.

وی افزود: از سوی دیگر به دلیل شرایط اقلیمی میزان تبخیر در کشور ما بسیار زیاد است که عملاً بخش زیادی از نزولات جوی را از دسترس خارج می کند. با همه این ضعف ها در بخش کشاورزی 90 درصد مصرف آب دیده می شود و با 30 درصد راندمان در این بخش عملاً 70 درصد آن هدر می رود و نتیجه آن بحرانی شدن وضعیت تامین آب کشور است.

سه هواپیمای تهران حرام و بحرانی است

پیمانکار طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی در مورد وضعیت دشت های استان تهران و شرایط بحرانی و کدام وضعیت بهتر است؟ وی ادامه داد: تمامی دشت های استان تهران ممنوع اعلام شده و دشت ورامین، دشت تهران-کرج و هومند-آبسرد نیز به طور بحرانی ممنوع است.

این کارگر افزود: دشت خمان – آبسرد با میانگین ریزش سالانه 2 متر، دشت ورامین با میانگین یک متر و دشت تهران – کرج با میانگین ریزش سالانه نیم متر بدترین وضعیت را در استان دارند.

وی خاطرنشان کرد: دشت هومند-آبسرد یکی از بحرانی ترین دشت های ما است که هم وضعیت منطقه را به دلیل فرونشست زمین دچار مشکل می کند و هم چاه های موجود که برای تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت است، بعد از چند سال باید حفر و جابه جا شوند که در واقع هم به آب های زیرزمینی و هم به مصرف کننده آسیب می رساند.

تصادف در تهران

رئیس طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی درباره فرونشست گفت: اولین فرونشست ها در آمریکا و اروپا اتفاق افتاد اما در این دو کشور با تشکیل کارگروه ها برداشت آب های زیرزمینی را مدیریت کردند.

وی با بیان اینکه فرونشست ها از جمله ریزش کوره های قنات، معدن و عوامل انسانی فراوان است، خاطرنشان کرد: علت اصلی فرونشست منطقه ای فرونشست ناشی از افت سطح آب های زیرزمینی است که در برخی از دشت های کشور و روستاها قابل مشاهده است.

زهتاکش گفت: در استان تهران این پدیده در دو نقطه جنوب غرب و شرق استان با جدیت بیشتری قابل مشاهده است. با توجه به شرایط خاص زمین شناسی، فرونشست به صورت یکپارچه و یکنواخت در ناحیه غربی رخ می دهد و در سطح زمین کمتر آثار سوراخ یا ترک و بیشتر برآمدگی دیوار را می بینیم.

سرپرست طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی گفت: در پهنه جنوب شرق متفاوت است. زیرا با توجه به شرایط خاص زمین، خشکی و ویژگی های زمین شناسی به صورت ترک، شکاف و فروچاله دیده می شود و در هنگام حرکت به سمت مناطق شهری باعث ایجاد شکاف و شکاف های ریز در منازل مسکونی می شود که در اصطلاح علمی به آن زلزله خاموش می گویند.

این کارگر ادامه داد: زیرا اگر در آینده زلزله ای رخ دهد که نتواند منازل مسکونی را تخریب کند، ممکن است در مناطقی که دچار فرونشست شده اند، فاجعه انسانی و ویرانی های گسترده ایجاد کند که این مشکل جدی در استان تهران است.

وی گفت: یگان و سازمان ویژه به تنهایی نمی تواند این موضوع را حل کند; بلکه یک خطر ملی تلقی می شود و عزم ملی می طلبد، هم مردم و هم نهادهای مختلف باید احساس مسئولیت کنند و برای جلوگیری از این پدیده خطرناک راهکارهایی برای این چالش ارائه کنند.

سرپرست طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی ادامه داد: در مناطقی که فرونشست وجود دارد، سفره زیرزمینی قادر به بازیابی نخواهد بود به همین دلیل به آن مرگ سفره می گویند.

وی افزود: اگر در جایی افت سطح آب داشته باشیم و فرونشست رخ ندهد و در سال های آینده بارندگی داشته باشد سطح آب بهبود می یابد. اما در مناطق با فرونشست این احیا امکان پذیر نبود. زیرا ترک ها و درزهایی که در آن آب ذخیره می شود فشرده شده و آب در آنها ذخیره نخواهد شد.

زحمتکش خاطرنشان کرد: شرکت آب منطقه ای تهران به نوبه خود به طور مستمر در طرح احیا و تعادل بخشی اقدامات مهم و قابل توجهی انجام داده است. اما دستگاه های دیگری نیز باید در این مسیر ما را همراهی کنند.

زلزله های خاموش در کدام مناطق تهران رخ می دهد؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top