زمان خرید خودرو با درآمد متوسط ​​در ایران 18 ماه در آمریکا 10 ماه


بررسی روند مسائل و اخبار اقتصادی به شناخت درست وضعیت فعلی ما در عرصه اقتصادی کمک می کند. در این بررسی تاریخی به برخی از مسائل، نهادها و افراد به گونه ای خاص پرداخته شده است تا مخاطب با مطالعه آنها به درک نسبی از وضعیت اقتصادی ایران دست یابد.

در سال 1402، در نیم قرن با اقتصاد ایران، با استفاده از اخبار و گزارش های روزنامه های «اطلاعات» و «دنیای احتاز»، هر روز گزارشی فوق العاده از اقتصاد ایران و جهان در سال های 1353، 1363، 1373، 1383 و 1393 به مخاطبان ارائه می شود.

2 مرداد 1353; فروشندگان خیابانی به شدت مجازات خواهند شد

امیرعباس هویدا نخست‌وزیر با حضور در نشست روسای اتحادیه‌های صنفی سراسر کشور و روسای کمیسیون‌های حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، سیاست‌های دولت برای مبارزه با افزایش قیمت‌ها و جنبه‌های مربوط به قانون تنظیم توزیع کالاهای عمومی را بیان کرد.

نخست وزیر به روسای اتاق های اصناف گفت که نه دولت، نه مردم و نه هیچکس از عملکرد اتاق های اصناف راضی نیستند و به آنها هشدار داد که در 25 روز آینده برای رسیدن به هدف اصلاح قیمت تلاش کنند وگرنه با قانون مواجه خواهند شد.

نخست وزیر در نطق نیم ساعته خود چندین بار تاکید کرد که دولت پس از کسب مجوز از پادشاه آریامهر، قانون تنظیم توزیع کالاهای عمومی را به شدت اجرا می کند و اوباش و دستفروشان را مجازات می کند و در این مورد هیچ مدارایی وجود نخواهد داشت.

انتقاد از یک مسابقه گران قیمت

در جلسه هفته گذشته کمیته فرعی نشریات کمیته ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان، پس از بحث و بررسی مسائل روز، زمان محدود پخت نانوایی هایی که اخیراً سهمیه دریافت کرده اند مورد بحث و بررسی قرار گرفت و درخواست شد این نانوایی ها مورد بازرسی قرار گرفته و ملزم به افزایش زمان پخت شوند.

کمیته پیشنهادات و شکایات با اعتراض به گرانی کبریت از اتاق اصناف پایتخت خواست تا از گرانی این محصول جلوگیری کند.

2 مرداد 1373; بهره برداری از معدن بزرگ بوکسیت در گینه توسط ایران

معاون معدنی و فرآوری وزارت معادن و فلزات گفت: مقدمات استخراج معدن بوکسیت با 100 میلیون تن ذخیره در گینه کوناکری توسط جمهوری اسلامی ایران در حال انجام است.

وی افزود: کار آماده سازی این معدن برای استخراج و مصرف در ایران 40 میلیون دلار هزینه ارزی خواهد داشت.

به گفته وی، معدن عظیم بوکسیت کوناکری که از سه سال پیش توسط کارشناسان جمهوری اسلامی ایران برای استخراج آماده شده بود، تا دو سال آینده به مرحله بهره برداری می رسد.

وی افزود: ایران همچنین در حال بررسی سرمایه گذاری در معادن طلا در گینه کوناکری است.

اعمال عوارض برای کامیون های ایرانی از خاک جمهوری آذربایجان لغو شد

تعهدات مصوبه اخیر دولت جمهوری آذربایجان برای کامیون های ایرانی به طور کامل لغو شده است.

مهندس سعیدنژاد معاون وزیر راه و ترابری گفت: دولت جمهوری آذربایجان از 19 خرداد ماه سال جاری بر خلاف قرارداد امضا شده بین دو کشور، عوارضی معادل 180 دلار برای کامیون ها و اتوبوس های ایرانی وضع کرده است که این امر مشکلاتی را برای تردد کامیون های ایرانی از خاک جمهوری آذربایجان به سایر کشورها و کامیون های باری یا اتوبوس مسافربری ایجاد کرده است.

معاون وزیر راه و ترابری یادآور شد: در نتیجه این مشکل و پس از مذاکرات دقیق با مقامات جمهوری آذربایجان و عدم موفقیت در این موضوع، دولت جمهوری اسلامی ایران برای کامیون‌های ترانزیتی و باری و اتوبوس‌های جمهوری آذربایجان عوارضی را وضع کرد.

وی بیان کرد: پس از اجرای چنین امری مصوبه ای از سوی دولت جمهوری آذربایجان مبنی بر لغو کامل مالیات های دریافتی به سفارت جمهوری اسلامی ایران ارائه شد.

2 آگوست 2013; مخالفت رئیس جمهور با استفاده از منابع بانک مرکزی برای خروج از رکود

حسن روحانی رئیس جمهور از ارائه لایحه یک فوریتی به مجلس برای خروج از رکود خبر داد.

روحانی مهمترین موضوع دولت در سال 93 را «خروج از رکود» دانست و تصریح کرد: بخشی از بسته عملیاتی و سیاسی خروج از رکود نیازمند قانون است و دولت پس از تعطیلات لایحه یک فوریتی در این راستا و برای ورود به مرحله رونق اقتصادی به شورای اسلامی ارائه خواهد کرد.

وی با اشاره به مواجهه کامل کشور با معضل رکود تورمی در سال های 91 و 92، یادآور شد: دولت از بدو تاسیس به دنبال مهار تورم و رکود بوده است. دولت در زمینه تورم موفق بوده و این موفقیت ها باید ادامه داشته باشد. البته خروج از رکود بسیار دشوارتر است.

روحانی افزود: البته اگر این رویارویی یک مقابله تورمی بود و اگر می‌خواستیم از منابع بانک مرکزی و پایه پولی برای محدود کردن این رکود استفاده کنیم، کار آسانی بود، اما این کار را نمی‌کنیم زیرا نمی‌خواهیم آنچه را که در زمینه محدود کردن تورم و آرامشی که مردم در عرصه اقتصاد به دست آورده‌ایم از دست بدهیم.

زمان خرید خودرو با درآمد متوسط ​​در ایران 18 ماه در آمریکا 10 ماه

اگرچه برخی کارشناسان کاهش فروش خودرو را ناشی از بلاتکلیفی قیمت ها می دانند، اما مشخص است که بخشی از سردرگمی های موجود در بازار به دلیل سطح درآمد خانوارها و عدم تطابق آن با قیمت فعلی خودرو است.

به گزارش فارس، خرید خودرو در ایران با 18 ماه درآمد خانوار، 9 ماه در انگلیس و 10 ماه در آمریکا امکان پذیر است.

بر این اساس میانگین قیمت خودرو در کشورهای مختلف به گونه ای است که فرد سعی می کند با درآمدی حدود یک سال خودروی نو با سطح کیفی متوسط ​​خریداری کند.

در ایران با در نظر گرفتن میانگین درآمد حدود 1.2 میلیون تومانی هر خانوار و اینکه ارزان ترین خودروی کشور بیش از 21 میلیون تومان در بازار قیمت دارد، می توان نتیجه گرفت که اگر یک خانوار ایرانی نیاز به خرید خودرو داشته باشد، باید 18 ماه از درآمد خود را پس انداز کرده و صرف خرید ارزان ترین خودروی کشور کند.

زمان خرید خودرو با درآمد متوسط ​​در ایران 18 ماه در آمریکا 10 ماه

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top