ساختمان رقصنده، ساختمانی محکوم به رقصیدن برای همیشه


در پایان قرن بیستم و پس از جنگ جهانی دوم، پیشنهادی به واسلاو هاول، آخرین رئیس جمهور چکسلواکی و اولین رئیس جمهور جمهوری چک برای طراحی خانه رقص ها ارائه شد. اکنون این ساختمان به یک معماری شگفت انگیز در جهان تبدیل شده است.

در گوشه و کنار دنیا خانه های زیادی را می توان دید که معماری خاص و منحصر به فردشان هوش هر فردی را می گیرد. اما یکی از عجیب ترین این ساختمان ها، ساختمان رقص یا ساختمان مست است. دلتامگ در این مطلب یکی از زیباترین خانه های دنیا را با معماری شگفت انگیزش معرفی کرده است، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

ساختمان رقص شهر پراگ

خانه رقصان واقع در پراگ، پایتخت جمهوری چک، یکی از چشمگیرترین آثار معماری مدرن این شهر و حتی جهان است. این بنا با طراحی منحصر به فرد و خلاقانه خود جاذبه ای برای بازدیدکنندگان و دوستداران هنر معماری است.

تاریخچه ساختمان رقص

در پایان جنگ جهانی دوم، تنها یک ویرانه از خانه های جمهوری چک باقی مانده بود. رئیس جمهور چک که شرایط را بسیار ناراحت کننده می دید تصمیم گرفت با یک ترفند ساده هیجان و شادی را به زندگی مردم بازگرداند. راه حل او برای این کار، به روز رسانی معماری ساختمان ها بود. او بسیاری از معماران مشهور را دعوت کرد تا ایده های اصلی خود را برای او ارسال کنند و در نهایت طرحی عجیب به نام ساختمان رقصنده انتخاب شد.

سرانجام در سال 1990 شرکت های بین المللی هلندی شروع به خرید زمین برای ساخت و ساز کردند. بسیاری از شرکت های هلندی مخالف ایده ولادو بودند زیرا معتقد بودند که این شهر به یک ساختمان مدرن نیاز دارد. بنابراین آنها از فرانک گری خواستند با ولادو کار کند.

ولادو ایده این ساختمان را از یک زوج جوان رقصنده به نام جینجر و فرد گرفته و با فرانک روی طراحی کار می کند. سرانجام این بنا در منطقه ای تاریخی در حاشیه رودخانه ولتاوا ساخته شد. ساختمان Dancer دارای طراحی منحصر به فردی است که با استفاده از خطوط منحنی و اشکال غیر معمول ساخته شده است.

اکنون این بنا در زمره با ارزش ترین اشیاء معماری جهان قرار دارد. وقتی بسیاری از مردم نام ساختمان رقصندگان را می شنوند، فکر می کنند که این نام برای یک ساختمان است. اما در واقع ساختمان رقصندگان از دو ساختمان مجزا تشکیل شده است.

قسمت های مختلف ساختمان رقصندگان

ساختمان رقصندگان از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول که به صورت استوانه ای طراحی شده و شبیه یک زن با لباس رقص است، از طبقات مختلفی تشکیل شده است که از نظر ویترین و نمای بیرونی با سایر ساختمان ها تفاوت آشکاری دارد.

قسمت دوم بنا که به صورت مستطیل طراحی شده و به عنوان یک قسمت معماری معمولی کار می کند، توسط یک پل به قسمت استوانه ای شکل متصل می شود.

ساختمان رقصنده با ظاهری خاص و خلاقانه نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند و به عنوان یک اثر هنری مدرن و شگفت انگیز شناخته می شود. این بنا نشان دهنده تلاش معماران برای شکل دادن به ایده های خلاقانه و هنری در محیط شهری است و جاذبه ای برای گردشگران و علاقه مندان به معماری پراگ محسوب می شود.

نام دیگر ساختمان رقصندگان، ساختمان دکل است. نمای چشمگیر این ساختمان رقص دو زوج مست را نشان می دهد که به طرز عجیبی چشم نواز است.

داخل ساختمان روشن چه می گذرد؟

ساختمان رقصندگان به گونه ای طراحی شده است که در صورت عدم آشنایی با این ساختمان، با ورود به آن احساس لرزش ساختمان را خواهید داشت. تمامی شیشه های این ساختمان به صورت سه بعدی طراحی شده است که جذابیت آن را دو چندان می کند. این ساختمان دارای دفاتر، رستوران ها، کافه ها و گالری های هنری بسیاری است. برای ورود به این ساختمان نیازی به پرداخت هزینه ندارید، اما اگر می خواهید از زیبایی این ساختمان لذت ببرید، رستوران های مدرن این ساختمان انتخاب خوبی هستند.

نکته جالب در مورد ساختمان رقصنده این است که تمام خانه های پراگ باروک و سنتی هستند و تنها ساختمانی است که به سبک متفاوت و مدرن ساخته شده است. جالب اینجاست که در حین ساخت این پروژه افراد زیادی از معماری متمایز آن ابراز نارضایتی کرده و به شدت با ساخت آن مخالفت کردند. اما در نهایت ساختمان رقصندگان ساخته شد تا به مقصد بسیاری از گردشگران کنجکاو از سراسر جهان تبدیل شود.

ساختمان رقصنده، ساختمانی محکوم به رقصیدن برای همیشه

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top