ساخت تراشه از سلول های مغز انسان و موش

سال گذشته محققان دانشگاه موناش استرالیا ابزاری به نام «مغز ظرف» اختراع کردند که در واقع یک تراشه نیمه بیولوژیکی است که بر روی آن 800 هزار سلول مغز انسان و موش در آزمایشگاه رشد می کند. این دستگاه تا حدودی هوشمند بود و در عرض 5 دقیقه یاد گرفت که پنگ بازی کند.

میکروالکترودهای موجود در قلب DishBrain می توانند فعالیت سلول های مغز را بخوانند و آنها را برای ارسال سیگنال های الکتریکی تحریک کنند. بنابراین محققان نسخه‌ای از بازی «پنگ» را ابداع کردند که در آن سلول‌های مغز به یک محرک الکتریکی در حال حرکت فرستاده می‌شوند تا نشان دهند توپ روی صفحه کجاست و چقدر از راکت فاصله دارد. آنها به سلول های مغز اجازه می دهند مانند موشک عمل کنند و به چپ و راست حرکت کنند.

سپس محققان یک سیستم ساده مبتنی بر پاداش را بر اساس این واقعیت ایجاد کردند که دسته‌های کوچکی از سلول‌های مغزی تمایل دارند به طور غیرقابل پیش‌بینی در محیط خود کوچک شوند. بنابراین اگر راکت به توپ برخورد کند، سلول ها یک محرک ساده و قابل پیش بینی دریافت خواهند کرد. اما اگر توپ از راکت پرتاب می شد، سلول ها به مدت 4 ثانیه به طور غیرقابل پیش بینی شلیک می کردند.

این اولین باری بود که از سلول‌های مغز آزمایشگاهی به این روش استفاده می‌شد و نه تنها راهی برای درک جهان داشتند، بلکه می‌توانستند روی آن نیز عمل کنند. نتایج آزمون نیز عالی بود.

نتایج به قدری جالب بود که یک استارت آپ مستقر در ملبورن به نام Cortical Labs 407000 دلار بودجه از برنامه کمک هزینه تحقیقات اطلاعاتی و امنیتی استرالیا دریافت کرد.

این تراشه‌های قابل برنامه‌ریزی، زیست‌رایانه‌ها را با هوش مصنوعی ترکیب می‌کنند و احتمالاً در آینده عملکرد را نسبت به سخت‌افزار سیلیکونی فعلی بهبود می‌بخشند.

قابلیت‌های یادگیری پیشرفته Dishbrain می‌تواند منجر به نسل جدیدی از ماشین‌های یادگیری شود، به‌ویژه اگر برای وسایل نقلیه خودران، پهپادها و روبات‌ها اعمال شود. این فناوری می تواند به ابزارها نوع جدیدی از هوش ماشینی بدهد که به آنها امکان می دهد همیشه یاد بگیرند.

ساخت تراشه از سلول های مغز انسان و موش

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top