سناریوهای صعودی بورس کم رنگ شد/ پیش بینی بازار سهام امروز 2 آگوست


من گزارش میدم اخبار اقتصادی اگر به هیئت تجارت نگاه کنید تبادل تصور کنید دیروز اوضاع خیلی بد نبود چون شاخص کل تنها 6000 واحد کاهش یافت و شاخص هم وزن 2000 واحد افزایش یافت.

اما این شاخص ها وضعیت کلی بازار را در شرایط فعلی منعکس نمی کند. دیروز تبادل وضعیت خوبی نداشت و بسیاری از نمادها منفی بودند. اما فارغ از اتفاقات دیروز نمادها، باید توجه داشت که ارزش معاملات مجددا کاهش یافته است.

روز گذشته ارزش معاملات خرد به 3400 میلیارد تومان کاهش یافت. این یکی از پایین ترین ارقام معاملات روزانه در 5-6 ماه گذشته است که نشان می دهد بورس اصلا وضعیت خوبی ندارد.

ارزش معاملات دوباره در حال کاهش است

کاهش ارزش معاملات نشان دهنده وضعیت وخیم معاملات در بورس است. البته برخی از نمادهایی که به دلیل مونتاژ متوقف شده بودند هنوز بازگشایی نشده اند. اما بازگشایی این توکن ها در شرایط فعلی نمی تواند ارزش معاملات را به بیش از 5000 میلیارد تومان برساند.

آنچه در حال حاضر از بورس انتظار می رود، ادامه روند فعلی است. شاید بازار در نهایت 10-20 درصد دیگر از جایی که الان هست سقوط کند. اما این افت 10 تا 20 درصدی احتمالاً خسته کننده و خورنده است.

حرکات تند در بازار ایران معمولا یا در طول روندهای صعودی و یا در ابتدای یک روند نزولی رخ می دهد. البته در نزول فعلی، بازار به شدت افت کرده است، اما انتظار نمی رود بقیه اصلاحات بازار به این شدت باشد.

جو منفی به دلیل نمادهای بازشدنی

تا همین اواخر، اکثر کارشناسان معتقد بودند که بازار به زودی شروع به رشد خواهد کرد. اما در این چند هفته شرایط به وجود آمده است و به همین دلیل نظر کارشناسان تغییر کرده و فعلا به این موضوع راضی هستند که بازار برای مدتی آرام شود.

رئالی ها دیروز حدود 180 میلیارد تومان از بازار خارج کردند که سنگین و نگران کننده نبود. اما با ادامه روند خروج پول، می توان گفت که مردم واقعی نسبت به دیروز مستاصل شده اند و در حال حاضر امیدی به این بازار ندارند.

شاخص قدرت خریداران واقعی به 0.87 رسیده است که نشان دهنده قدرت بیشتر فروشندگان واقعی است. در این شرایط می توان انتظار بازار منفی را برای امروز داشت و بخشی از جو منفی ممکن است ناشی از بازگشایی نمادهایی باشد که در چند روز گذشته متوقف شده بودند.

سناریوهای صعودی بورس کم رنگ شد/ پیش بینی بازار سهام امروز 2 آگوست

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top