سوغات سفر رئیسی پاکستان و سریلانکا + فیلم


به گزارش اختاز نیوز به نقل از ایرنا، سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح پنجشنبه پس از بازگشت از سفر رسمی به پاکستان و سریلانکا در گفت و گو درباره نتایج و دستاوردهای این سفر اظهار داشت: قسمت اول سفر ما به پاکستان این مردم بود. بسیاری از مردم به انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی علاقه دارند.

رئیس جمهور شور و نشاط مردم پاکستان را نسبت به مردم ایران بالا دانست و افزود: علیرغم برخی محدودیت های امنیتی برای حضور در این تجمعات، اما در این بخش از اجتماعات نخبگان علمی و فرهنگی با استقبال حضور یافتیم. و با اشتیاق به مردم پاکستان برخورد کردیم که این علاقه به امام راحل، رهبر معظم انقلاب، انقلاب شکوهمند اسلامی و مواضع جمهوری اسلامی طبیعی است.

آیت الله رئیسی دیدارهایی را که با مقامات ارشد پاکستان برگزار شد، عمدتاً مربوط به کار، همکاری و مسائلی دانست که در گذشته با پاکستانی ها دنبال شده و بنا به دلایلی قطع شده بود و از جمله راهکارهایی بود که وجود داشت. برای همکاری در حوزه انرژی انجام داده و مقرر شد این همکاری ها با قوت ادامه یابد. همچنین در زمینه همکاری های تجاری و اقتصادی نیز با توافق دو کشور در اولین گام قرار شد به 10 میلیارد دلار برسد.

وی با بیان اینکه در جلساتی که با فعالان اقتصادی پاکستان داشتیم مصمم شدند کار را به گونه ای ادامه دهند که در مدت کوتاهی به حجم تجارت 10 میلیارد دلاری برسیم، تصریح کرد: در حوزه کار فرهنگی. به دلیل قرابت های فرهنگی و پیوندهای دل و همسایگی پیش از آن تصمیمات خوبی گرفته شد و به طور کلی آنچه باید در قالب اسناد همکاری بین دو کشور متجلی می شد انجام شد.

رئیس جمهور ادامه داد: همچنین در مذاکراتی که با مقامات ارشد دو ایالت پنجاب و سند که همکاری های فرهنگی و اقتصادی زیادی با ایران دارند، توافق شد که موانع گسترش همکاری ها برداشته شود و کار انجام شود. باید به شدت پیگیری شود

آیت الله رئیسی با اشاره به قسمت دوم سفر خود به سریلانکا خاطرنشان کرد: اولین موضوع سفر خود به سریلانکا که روابط خوبی با ما دارد، افتتاح پروژه بزرگ و چندمنظوره برق آبی در آن کشور بود که انجام شد. توسط شرکت ایرانی فاراب با تکنولوژی و سطح کاملاً مدرن کار علمی عالی، پیچیده و قابل توجهی انجام شده است. بهره برداری از این سد خبر خوبی برای مردم سریلانکا بود و مقرر شد صادرات خدمات فنی و مهندسی از ایران به سریلانکا ادامه یابد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف از جمله صادرات خدمات مهندسی و فنی فرصت های خوبی دارد که بر این اساس می توانیم با کشورهای همسایه و آسیایی همکاری خوبی داشته باشیم، تصریح کرد: این کشور است که تصمیمات خوبی برای آنها گرفته است.

رئیس جمهور با ابراز امیدواری از گسترش بیش از پیش روابط با کشورهای آسیایی به ویژه پاکستان و سریلانکا در زمینه همکاری های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، افزود: این سفر در این مرحله می تواند گام مثبتی در جهت توسعه سیاسی، فرهنگی باشد. و روابط اقتصادی، تجاری، علمی و فناوری با کشورهای همسایه و مستقل.

آیت الله رئیسی همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به شرایط منطقه، حوادث اخیر و مسئله غزه، انجام این سفر چه دستاوردهایی دارد؟ وی گفت: این سفر از قبل برنامه ریزی شده بود اما انجام آن در این مقطع نشان از اقتدار، عزت و عزم جمهوری اسلامی برای توسعه روابط با همسایگان و کشورهای مستقل داشت.

وی خاطرنشان کرد: منطقه و جهان از این سفر این پیام را دریافت کردند که جمهوری اسلامی ایران کشور قدرتمندی است که می تواند از موضع اقتدار و عزت با دشمنان خود صحبت کند و روابط خود را با دوستان خود ادامه و تقویت کند.

سوغات سفر رئیسی پاکستان و سریلانکا + فیلم

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top