ضربه مغزی چیست و چه علائمی دارد؟ همه چیز در مورد ضربه مغزی


ضربه مغزی می تواند یک تجربه ترسناک باشد. اگرچه این نوع ضربه به سر به ویژه در ورزش مورد توجه بسیاری قرار می گیرد، اما درک اصول اولیه و درمان ضربه مغزی هنوز یک چالش است. در زیر به برخی از متداول ترین سوالات در مورد ضربه مغزی پاسخ می دهیم:


ضربه مغزی دقیقا چیست؟

ضربه مغزی (همچنین به عنوان آسیب تروماتیک مغزی خفیف شناخته می شود) در اثر ضربه مستقیم به سر یا نیروهای غیرمستقیم منتقل شده به سر ایجاد می شود که باعث لرزش مغز در داخل جمجمه می شود. این منجر به یک اختلال عصبی موقت با طیف گسترده ای از علائم بالقوه می شود.


آیا می توانم از ضربه به سر ضربه مغزی بگیرم؟

بله، اگرچه هنوز مشخص نیست که چه مقدار نیرو باید برای ایجاد ضربه مغزی وجود داشته باشد. با این حال، ضربه مغزی نیز می تواند بدون ضربه مستقیم به سر رخ دهد.

هر تغییر سریع در شتاب (به عنوان مثال کاهش سرعت) می تواند باعث آسیب مغزی شود. ضربه مغزی می تواند در اثر سقوط، تصادف رانندگی یا در حین فعالیتی مانند ورزش رخ دهد.


اگر از حال نروم باز هم ممکن است ضربه مغزی باشد؟

بله، می تواند باشد. در واقع ممکن است برخی افراد در ابتدا عادی و معمولی به نظر برسند. اما به یاد داشته باشید که برخی از علائم پس از چند ساعت آشکار می شوند.

هرگونه از دست دادن هوشیاری را نباید نادیده گرفت و ممکن است نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشد.


علائم و نشانه های ضربه مغزی چیست؟

علائم ضربه مغزی اغلب از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می تواند هم جسمی و هم ذهنی باشد.

سردرد این یکی از شایع ترین علائم اولیه است. سایر علائم رایج عبارتند از: سرگیجه یا عدم تعادل، حالت تهوع یا استفراغ، حساسیت به نور یا صدا، گیجی، اختلال حافظه کوتاه مدت و الگوهای خواب.


ضربه مغزی چگونه تشخیص داده می شود؟

هیچ آزمایش خون یا آزمایش تصویربرداری معمولی (از جمله سی تی اسکن یا MRI) وجود ندارد که بتواند ضربه مغزی را تشخیص دهد، بنابراین تشخیص باید توسط یک متخصص آموزش دیده مانند پزشک انجام شود.

یک مربی ورزشی آشنا با ضربه مغزی می تواند بلافاصله پس از آسیب با استفاده از یک تست معتبر مانند ابزار تشخیص ضربه مغزی ورزشی (SCAT) شروع به تشخیص ضربه مغزی کند، اما این به تنهایی جایگزینی برای ارزیابی کامل توسط پزشک نیست.


چه زمانی باید به پزشک یا اورژانس مراجعه کنم؟

اگر مشکوک به آسیب جدی تری هستید، نباید در جستجوی فوری مراقبت های پزشکی تردید کنید.

پس از هر ضربه ای به سر، باید مراقب علائم تاخیری مانند افزایش خواب آلودگی، لکنت زبان، تغییر در بینایی، سردرد شدید یا بدتر، گردن درد و تغییر در سطح برانگیختگی باشید.

این علائم می تواند نشانه ای از آسیب مغزی مانند خونریزی یا شکستگی مغزی باشد و در صورت عدم درمان به موقع عواقب کشنده ای به همراه داشته باشد.


اگر مطمئن نیستم که ضربه مغزی دارم چه کار کنم؟

همیشه بلافاصله مشخص نیست که دچار ضربه مغزی شده اید. با این حال، اگر ورزشکاری مشکوک به ضربه مغزی شود، هرگز نباید به بازی یا فعالیت خود در آن روز بازگردد. این ضرب المثل را به خاطر بسپارید: وقتی شک دارید کاری نکنید.


چگونه می توانم از ضربه مغزی جلوگیری کنم؟

به غیر از اجتناب از فعالیت های بدنی پرخطر، استراتژی خاصی برای جلوگیری از ضربه مغزی وجود ندارد. هنگام استفاده از هر نوع رژیم غذاییمراقب داروها و محافظ های دهان و محافظ های دهانی که ادعا می کنند از ضربه مغزی جلوگیری می کنند، باشید.

استفاده از کلاه های ایمنی با طراحی خاص در ورزش های پر برخورد مانند فوتبال و هاکی در حال بررسی است، اما هنوز ثابت نشده است که آنها می توانند از ضربه مغزی جلوگیری یا کاهش دهند.


ضربه مغزی چگونه درمان می شود؟

فقط استراحت کن و استراحت کن ضربه مغزی اغلب “بحران انرژی” نامیده می شود زیرا متابولیسم مغز تحت تأثیر قرار می گیرد، بنابراین لازم است میزان محرک های خارجی را که روزانه در معرض آنها قرار می گیریم کاهش دهیم.

این محرک ها شامل مدرسه یا محل کار، استفاده از وسایل چندرسانه ای (از جمله تلویزیون، کامپیوتر و تلفن) و فعالیت بدنی است.


بهبودی پس از ضربه مغزی چقدر طول می کشد؟

زمان بهبودی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما در موارد عادی (بدون عوارض) به طور متوسط ​​حدود 3 تا 4 هفته است.

زمان بهبودی اغلب در افراد مسن و همچنین افرادی که مشکلات پزشکی دیگر (مثلاً سردردهای مزمن) یا سایر آسیب‌های دائمی (مثلاً شکستگی گردن) دارند، بیشتر طول می‌کشد. اگر اقدامات لازم برای استراحت مغز انجام نشود، علائم نیز طولانی تر خواهد بود.

پزشک شما برنامه ای برای بازگشت تدریجی شما به مدرسه یا محل کار ایجاد خواهد کرد. سپس با از بین رفتن علائم، به تدریج به فعالیت های بدنی و ورزشی خود باز خواهید گشت.

مهم است که با وجود علائم، بیش از حد به خود فشار نیاورید یا فعالیت خود را خیلی زود از سر نگیرید، زیرا این تنها بهبودی شما را به تاخیر می اندازد.


اثرات بالقوه و دراز مدت ضربه های مغزی متوالی چیست؟

تاثیر ضربه های مغزی متعدد بر مغز به طور کامل درک نشده است. تحقیقات معتبر و موارد جالب نشان می دهد که ضربه مغزی یک عامل بالقوه در برخی بیماری های عصبی مانند انسفالوپاتی مزمن پس از سانحه (CTE)، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS یا بیماری لوگرینگ) و زوال عقل است. افسردگی است.

با این حال، در حال حاضر هیچ دستورالعمل خاصی وجود ندارد که بگوید یک ورزشکار نمی تواند پس از بهبودی به ورزش بازگردد. این تصمیم باید به صورت موردی گرفته شود.

آیا تا به حال ضربه مغزی را تجربه کرده اید؟ آیا علائم شما مشابه علائمی است که در بالا توضیح داده شد؟ آیا ضربه مغزی تاثیرات ماندگاری روی شما داشته است؟ پزشک چه مراحلی را در طول درمان از شما خواسته است؟ آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ضربه مغزی چیست و چه علائمی دارد؟ همه چیز در مورد ضربه مغزی

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top