ضربه مهلکی به اعتماد سهامداران


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش تسنیم، بازار سرمایه پس از چند روز نزول بالاخره معاملات امروز را مثبت آغاز کرد به طوری که شاخص کل در 90 دقیقه ابتدایی بازار با رشد 16 هزار واحدی توانست به ارتفاع یک میلیون و 992 هزار واحدی دست یابد. لازم به ذکر است شاخص کل دیروز با افت 6 هزار واحدی به پایان رسید و تا ساعات پایانی بازار هیچ نشانه ای از بازگشت به بازار مشاهده نشد.

نکته اینجاست که انتشار خبر لغو قیمت 7 هزار تومانی مواد غذایی پس از تعطیلی بازار از سوی شورای اجرایی مجلس، روند معاملات صندوق هایی را که معاملات آنها تا 3 ساعت به طول می انجامد تغییر داده و شاهد نوسان مثبت صندوق های مذکور بوده ایم.

لازم به ذکر است که این اولین بار نیست که شاهد انتشار چنین اخباری هستیم که مستقیماً بر روند بازار سرمایه تأثیر می گذارد، اما در چند هفته اخیر شاهد انتشار چنین اخباری نیز بوده ایم که زیان نوسانات آن را مستقیماً سرمایه گذاران خرد پرداخت می کنند. چند روز پیش شاهد اطلاعیه ای تصادفی از سوی اتحادیه پالایشگران بودیم که بر اساس آن قیمت فرآورده های نفتی ویژه از 28500 به 38500 تغییر کرد که اگرچه چند روز بعد این اطلاعیه اصلاح شد، اما دقیقاً به دلیل همین اطلاعیه ابتدا سهام مربوط به این صنعت با نوسان مثبت مواجه شد و پس از اصلاح آن مجدداً به روند نزولی وارد شد.

دولت در مورد قیمت بنزین حرف آخر را می زند

یکی از اخباری که در یکی دو هفته اخیر جای بسیار خوبی برای برخی افراد در جولان شده است، بازی با نرخ گازرسانی صنعتی است. در چند روز اخیر بارها شاهد انتشار اخباری مبنی بر تغییر نرخ خوراک یا لغو نرخ 7 هزار تومانی بودیم. اگرچه پس از گذشت چند روز تمامی این اخبار تکذیب شد، اما متاسفانه برخی از افراد تازه وارد به بازار سرمایه به دلیل چنین اخباری اقدام به خرید و فروش سهام کردند که در نهایت منجر به زیان آنها شد.

لازم به ذکر است که چندی پیش سخنگوی دولت به صراحت اعلام کرد که نرخ ۷ هزار تومانی نرخ ثابت خوراک صنعتی است و نه تصمیمی برای تغییر این نرخ در هیئت دولت گرفته شد و نه پیشنهاد تغییر نرخ تصویب شد.

اعتماد سهامداران بزرگترین دارایی بازار سرمایه است

لازم به ذکر است که پس از اتفاقات عجیب سال 99 و رکود شدید بازار، اعتماد سهامداران خرد به بازار سرمایه بسیار پایین آمده است. بر این اساس شاهد خروج نقدینگی زیاد از بازار سرمایه بودیم که ظاهراً بازارهای غیرمولد و سوداگرانه مانند بازار ارز و طلا به آن دامن زد و پس از آن رویداد علاوه بر ایجاد نارضایتی گسترده، آسیب قابل توجهی به اقتصاد وارد کرد.

بنابراین در چنین شرایطی انتظار می رود سازمان بورس و سایر نهادهایی که ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با بازار سرمایه دارند نسبت به انتشار اخباری که بدون منبع موثق منتشر می شود و معلوم نیست قصد ناشران چیست، واکنش دقیق تری نشان دهند. از طرفی اگر سازمان تبادل به‌عنوان نهاد متولی بازار سرمایه، در برابر برخی عوامل منتشرکننده اخبار بی‌اساس که بر وضعیت بازار سرمایه تأثیرگذار است، اقدامات پیشگیرانه انجام می‌دهیم و اجازه انتشار مجدد چنین اخباری را نمی‌دهیم.

ضربه مهلکی به اعتماد سهامداران

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top