طاعون رقص: عجیب ترین هیستری دسته جمعی در تاریخ


طاعون رقصیدن یکی از عجیب ترین هیستری های دسته جمعی در تاریخ است. این هیستری های دسته جمعی اغلب به دلایل پیچیده روانی رخ می دهد و افراد زیادی را درگیر می کند.

طاعون رقصیدن اصطلاحی برای بیماری عجیبی است که در سال 1518 در آلزاس فرانسه شیوع یافت. در این مورد نادر، زنی شروع به رقصیدن کرد و سپس همه مردم به این بیماری دچار جنون رقص شدند. رقصی که هیچ چیز نتوانست آن را متوقف کند و تنها پس از مصرف مواد مخدر و زخمی شدن قربانیان متوقف شد. ما را در دلتاماگ دنبال کنید.

طاعون رقص کی اتفاق افتاد؟

همه چیز با زنی به نام Frau Troffea شروع شد که ناگهان بدون هیچ دلیلی در خیابان شروع به رقصیدن کرد. این رقص افراد بیشتری را مانند یک بیماری مسری آلوده کرد. به زودی افراد بیشتری به او پیوستند و تعداد رقصندگان به سرعت افزایش یافت. گزارش ها حاکی از آن است که در عرض یک ماه حدود 400 نفر به این جنون افتادند که بعدها به طاعون رقص معروف شد.

افراد مبتلا به این جنون، بدون توجه به خستگی و وضعیت جسمانی خود، چندین شبانه روز بی اختیار و بی وقفه می رقصیدند تا اینکه از پاهای خود خسته شدند. بسیاری از آنها با وجود خونریزی از پاها و فشاری که این رقص مداوم بر بدن آنها وارد می کرد، به رقصیدن ادامه دادند.

علت طاعون رقص چه بود؟

مورخان و محققان نظریه های مختلفی را برای توضیح طاعون رقص سال 1518 ارائه کرده اند. برخی از نظریه ها نشان می دهند که شیوع این بیماری ممکن است ریشه در هیستری جمعی، شور مذهبی یا معنوی یا روان پریشی مسری ناشی از استرس و تنش های اجتماعی آن زمان داشته باشد. تئوری های دیگر بر این باورند که این طاعون رقص ممکن است با مسمومیت غذایی یا برخی عوامل محیطی موثر بر سیستم عصبی مرتبط باشد.

این پدیده به تدریج در اواخر تابستان 1518 از بین رفت و طاعون رقصیدن به طور مرموزی به همان سرعتی که شروع شده بود متوقف شد. شایان ذکر است که موارد مشابهی از شوق رقص در سایر نقاط اروپا در دوره های مختلف تاریخ گزارش شده است.

هیستری جمعی چیست و چرا اتفاق می افتد؟

هیستری دسته جمعی یک پدیده روانی است که زمانی رخ می دهد که چندین نفر علائم یا رفتارهای فیزیکی مشابهی از خود نشان می دهند، اغلب بدون علت پزشکی قابل شناسایی. در هیستری جمعی، مانند طاعون رقصیدن، گروهی از افراد ممکن است احساسات، عواطف یا اختلالات فیزیکی مشابهی را تجربه کنند، بدون هیچ مبنای پزشکی یا فیزیولوژیکی.

هیستری انبوه می تواند به اشکال مختلفی مانند تشنج، غش، لرزش، خنده غیرقابل کنترل یا علائم روان تنی مانند سردرد، بدن درد یا مشکلات تنفسی ظاهر شود. این علائم اغلب از فردی به فرد دیگر در گروه سرایت می کند و یک اثر مسری ایجاد می کند.

این پدیده اغلب با موقعیت های استرس، تنش عاطفی یا ترس جمعی و همچنین زمینه های اجتماعی خاص همراه است. هیستری دسته جمعی را می توان با باورهای مشترک، شایعات یا ترس ها در جامعه تقویت کرد. در برخی موارد، رویدادهای آسیب‌زا یا موقعیت‌های بحرانی نیز می‌توانند باعث ایجاد دوره‌های هیستری جمعی شوند.

هیستری جمعی موضوع تحقیق روانشناسان و دانشمندان علوم اجتماعی است که به دنبال درک مکانیسم های اساسی این پدیده هستند. توجه به این نکته مهم است که هیستری جمعی مترادف با جعل یا دروغگویی عمدی نیست، بلکه یک واکنش روانی پیچیده و ناخودآگاه است که می تواند بر گروهی از افراد تأثیر بگذارد.

این پدیده در زمینه های مختلف تاریخی و فرهنگی مشاهده شده است و برای درک بهتر اینکه چگونه عواطف و رفتار می تواند تحت تأثیر عوامل اجتماعی و روانشناختی جمعی قرار گیرد، مورد بررسی قرار می گیرد.

نمونه هایی از هیستری دسته جمعی

هیستری دسته جمعی پدیده ای است که در طول تاریخ در نقاط مختلف جهان رخ داده است. برخی از نمونه های شناخته شده هیستری جمعی عبارتند از:

  • محاکمه جادوگران سالم (1692): مجموعه ای از محاکمه ها و اعدام ها در ماساچوست مستعمره در نتیجه هیستری دسته جمعی پیرامون اتهامات جادوگری صورت گرفت. بسیاری از افراد بی گناه، عمدتاً زنان، بر اساس شایعه و ترس به جادوگری متهم شدند که منجر به یک فصل غم انگیز در تاریخ آمریکا شد.

  • اپیدمی خنده در تانگانیکا (1962): در یک مدرسه دخترانه در تانگانیکا (تانزانیا کنونی)، سه دختر شروع به خندیدن غیرقابل کنترل کردند. این خنده به دانش آموزان دیگر سرایت کرد و پس از تحت تاثیر قرار دادن صدها دانش آموز باعث شد تا مدیر مدرسه مدرسه را تعطیل کند. این اپیدمی حتی به روستاهای اطراف سرایت کرد و منجر به تعطیلی مدارس در آن مناطق شد.

این مثال‌ها نشان می‌دهند که چگونه ترس، اضطراب یا باور جمعی به یک تهدید مشترک می‌تواند به گسترش سریع علائم یا رفتارها در میان گروهی از افراد منجر شود. هیستری جمعی و طاعون رقص، پدیده‌های پیچیده روان‌شناختی و جامعه‌شناختی هستند که هنوز موضوع توجه و مطالعه بسیاری از محققان و کارشناسان در سراسر جهان است.

پیشنهاد مطالعه: بازسازی چهره با هوش مصنوعی : ۴ زن باستانی را بخوانید.
طاعون رقص: عجیب ترین هیستری دسته جمعی در تاریخ

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top