طرح جدید مجلس برای برگزاری انتخابات تناسبی


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش ایسنا، ولی الله بیاتی در پاسخ به این سوال که آیا برگزاری انتخابات تناسبی به عنوان طرحی جداگانه در مجلس پیگیری می شود، گفت: برگزاری انتخابات تناسبی طرحی جدید در کشور است و نیاز به زیرساخت ها دارد. اجرای این سوال نیز پیچیده است. یکی از دلایلی که هیأت عالی نظارت مجلس این موضوع را تصویب نکرد، پیچیدگی آن است.

وی در ادامه گفت: در نهایت این بحث در کمیسیون مطرح شد که بحث برگزاری انتخابات تناسبی از مواد اصلاحی قانون انتخابات مجلس حذف شود تا 59 نفر دیگر از اعضای این طرح به دلیل همین یک ماده روی زمین نمانند و از سوی دیگر در صورت نیاز، بحث برگزاری انتخابات تناسبی در قالب طرح دو فوریتی مجلس پیگیری شود.

نماینده مردم تفرش در شورای اسلامی تصریح کرد: اگر این طرح دو فوریتی مطرح می شود باید همه این مراحل را طی کند. خیلی بعید است که بحث برگزاری انتخابات تناسبی در چند ماه آینده به پایان برسد و به انتخابات مجلس امسال برسد. معرفی جهانی انتخابات تناسبی ایده خوبی است، اما به زیرساخت نیاز دارد. از سوی دیگر نظر هیات عالی نظارت تاکید دارد که در شرایط فعلی این موضوع با عدالت اجتماعی در تضاد است و عدالت انتخاباتی رعایت نخواهد شد.

سخنگوی کمیته امور داخلی کشور و شوروی تاکید کرد: به نظر من احتمال تصویب و رسیدن این طرح به انتخابات مجلس امسال صفر است. او حدود دو سال است که روی اصلاح قانون انتخابات در مجلس کار می کند. از سوی دیگر با زیرساخت های موجود امکان برگزاری انتخابات تناسبی وجود ندارد. خیلی بعید است که این موضوع مهم به صورت دو سرعته تایید شود.

پیش از این نمایندگان شورای اسلامی پیش بینی کرده بودند در طرح اصلاح موادی از قانون مجلس، انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران به تناسب برگزار شود. اما این موضوع با ایراد تشخیص مصلحت نظام از سوی هیات عالی نظارت مجلس مواجه شد و در نهایت پس از چند نوبت طرح این پیشنهاد بین مجلس و مجلس، نمایندگان شورای اسلامی این بند را از طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات شورای اسلامی حذف کردند.

طرح جدید مجلس برای برگزاری انتخابات تناسبی

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top