طرح جدید پوتین پس از شورش واگنر


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش اکوایران، نینا خروشچف، استاد روابط بین الملل در مدرسه جدید، در مقاله ای که اخیراً در سایت Project Syndicate منتشر شده است، از موقعیت شکننده فعلی پوتین و ضعف و خلایی که پس از شورش واگنر در سیستم او پدیدار شد، صحبت کرد.

روس ها ممکن است هنوز از ابراز مخالفت خود با رئیس جمهور روسیه هراس داشته باشند، اما در پی شورش نافرجام یوگنی پریگوژین، ضعف رئیس جمهور ولادیمیر پوتین و شکاف های سیستم او غیرقابل انکار شده است.

هیچ تحولی در 23 سال قدرت ولادیمیر پوتین بیش از شورش بی‌ثمر گروه واگنر، شکنندگی سیستم او را آشکار نکرده است. اما واقعیت این است که مشکلات پوتین به گروه واگنر و رهبر شورشیان آن پریگوژین ختم نمی شود.

حضور خائنین در بدنه نظام

جنگنده های پریگوژین بدون کمک اعضای حلقه داخلی پوتین یا ارتش نمی توانستند نزدیک به هزار کیلومتر را در کمتر از یک روز در خاک روسیه طی کنند. شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه برادران میلیاردر یوری و میخائیل کوالچوک ممکن است در این شورش دست داشته باشند. کوالچوک‌های نزدیک به پوتین، مانند پریگوژین، معتقدند که روسیه در جنگ یا رویارویی طولانی‌مدت خود با غرب به اندازه کافی قوی نبوده است.

یکی دیگر از همکاران احتمالی پروژه شورشی ژنرال سرگئی سوروویکین است. سوروویکین نیز مانند پریگوژین از یک تلاش نظامی بسیار وحشیانه‌تر از آنچه وزیر دفاع سرگئی شویگو ظاهراً مایل به انجام آن است، حمایت کرد. او از زمان ناآرامی ها در انظار عمومی دیده نشده است و گفته می شود در حال «آرامش» است.

ده ها تن از شخصیت های ارشد نظامی دیگر تعلیق شده اند یا در انتظار تحقیقات بیشتر هستند. فقط دخالت احتمالی در شورش نیست که باعث اخراج مردم می شود: ژنرال ایوان پوپوف، یک فرمانده ارشد در اوکراین، پس از انتقاد از رهبری ارشد ارتش به دلیل انجام ندادن کافی برای مبارزه با جنگ، از کار برکنار شد.

عفو مبارزان واگنر؛ بخشش یا ضعف؟

در ضمن جنگنده های واگنر مجازاتی ندارند. انتظار می رود که آنها به سادگی به بلاروس نقل مکان کنند یا به جنگ برای روسیه ادامه دهند، اما تحت فرماندهی متفاوت. پریگوژین حتی در واقع تبعید نشد، زیرا ظاهراً توافق برای پایان دادن به “راهپیمایی او به مسکو” ضروری بود. او در سن پترزبورگ و مسکو دیده شده است، جایی که او و ده ها فرمانده واگنر مخفیانه با پوتین در 29 ژوئن ملاقات کردند.

این نشان دهنده وضعیت مبهم واگنر در روسیه است، جایی که سازمان های نظامی خصوصی از نظر فنی غیرقانونی هستند. قبل از تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین در سال گذشته، پریگوژین وجود ارتش خصوصی واگنر را رد کرد. همانطور که پوتین اخیراً اشاره کرد، واگنر “وجود دارد” اما نه به عنوان یک “شخصیت حقوقی”. این بدان معناست که هیچ فعالیتی که در گروه واگنر انجام می شود مبنای قانونی ندارد.

با این حال، پوتین در دیدار با پرسنل نظامی روسیه در 27 ژوئن فاش کرد که نیروهای واگنر تنها در سال گذشته 86 میلیارد روبل (تقریباً یک میلیارد دلار) از دولت روسیه برای خدمات خود دریافت کردند. اگر شورشیان در حقوق دولت هستند، باید در دادگاه نظامی محاکمه شوند، نه عفو!

معافیت واگنر در زمانی که مردم عادی روسیه در یک دولت پلیسی تقریبا تمامیت خواه زندگی می کنند عجیب است. هر گونه انتقاد از جنگ در اوکراین – حتی به سادگی ابراز تردید در مورد منطق آن یا پیشنهاد تلاش برای برقراری صلح – می تواند کسی را به زندان بیاندازد یا برچسب “عامل خارجی” را به خود اختصاص دهد. امروز روس ها جرات می کنند فقط در خلوت درباره جنگ بپرسند.

صحبت دوگانه؛ استراتژی جدید رئیس جمهور

به نظر می رسد پوتین امیدوار است بتواند به گفت و گوهای دوگانه تکیه کند تا روس ها را درباره رویکردش به واگنر ساکت نگه دارد. مانند دوران شوروی، به روس ها دستور داده شده است که به عقایدی که مستقیماً در تضاد با خودشان هستند، اعتقاد داشته باشند. دانش و تجربه خود را فراموش کنید – برادر بزرگ بهتر از شما می داند!

بنابراین مبلغان هر کانال تلویزیونی چند هفته گذشته را صرف انتقاد از خیانت پریگوژین و نشان دادن پتانسیل فاجعه بار شورش کرده اند. به این ترتیب روس ها از دستیابی به توافق و جلوگیری از خونریزی و جنگ داخلی راحت می شوند. اما در روزهای پس از شورش، که پوتین آن را “خیانت” نامید، کارشناسان همچنین در مورد اصلاحاتی که پریگوژین باید انجام دهد تا از صدور حکم شدید خودداری کند، حدس زدند. با این حال، کارشناسان به روس ها یادآوری کردند که پوتین هرگز به عنوان یک رهبر بخشنده شناخته نشده است.

با این حال، پوتین اخیرا به مبارزان واگنر فرصت های شغلی ارائه کرده است. مبارزانی که به گفته وی «با عزت جنگیدند» اما متاسفانه ناخواسته به شورش پیوستند. او حتی به آنها اجازه داد که به جنگ ادامه دهند، اما نه تحت رهبری پریگوژین. پس اگر پریگوژین هنوز دشمن است، چرا آزادانه در خاک روسیه راه می رود؟ چرا او به همان جلسه کرملین دعوت شد که پوتین پیشنهاد خود را به دیگر مبارزان واگنر داد؟

داستان های دوگانه نمی توانند چنین سؤالاتی را پنهان کنند. در واقع رویکرد پوتین به شورش واگنر تنها ضعف او را نشان می دهد. رفتار اخیر نخبگان روسی مؤید این دیدگاه است. پس از برکناری پوپوف، آندری گورلوف، نماینده پارلمان روسیه، نظرات ژنرال را منتشر کرد که ظاهراً توسط سایر پرسنل نظامی نیز به اشتراک گذاشته شد. در روسیه پوتین – به ویژه از فوریه 2022 – چنین اظهارات جنجالی را نباید دست کم گرفت.

نارضایتی از رهبری پوتین به مقامات روسیه محدود نمی شود. نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که 53 درصد از روس ها برای صلح بی تابی هستند، در حالی که در ماه می 45 درصد بود. با توجه به فشار عمومی برای انتقاد نکردن از جنگ، ممکن است رقم واقعی بالاتر باشد. علاوه بر این، 86 درصد از مردم به طور پیشگیرانه استفاده از سلاح های هسته ای تاکتیکی را در هر مکانی محکوم می کنند.

البته محبوبیت پوتین همچنان بالاست و روحیه چندانی برای اعتراض به او وجود ندارد. اما ممکن است فقط موضوع زمان باشد. وقتی در اتحاد جماهیر شوروی بزرگ می‌شدم، همه ما علناً رهبری لئونید برژنف را ستایش می‌کردیم، حتی اگر می‌دانستیم امپراتور لباس ندارد! چندین سال و چندین رهبر طول کشید تا به میخائیل گورباچف ​​برسیم، اما ما به آنجا رسیدیم. به همین ترتیب، روس‌ها ممکن است امروز از صحبت کردن هراس داشته باشند، اما ضعف پوتین و شکاف‌های غیرقابل انکار در سیستم او، احتمال آن را در آینده بیشتر از همیشه می‌کند.

طرح جدید پوتین پس از شورش واگنر

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top