مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

علائم رایج رفلاکس معده / چگونه درمان می شود؟


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش تسنیم، مشکلات گوارشی بیماری هایی هستند که سیستم گوارشی بدن را از مری تا راست روده تحت تاثیر قرار می دهند.

رفلاکس شایع ترین مشکل گوارشی در کشور است

کامران باقری لنکرانی; رئیس انجمن آندوسکوپی دستگاه گوارش ایران درباره شایع ترین بیماری گوارشی در کشور به تسنیم می گوید: شایع ترین مشکل گوارشی در کشور در حال حاضر «رفلاکس» یا برگشت اسید معده به مری است.

علائم رفلاکس چیست؟

علامت اصلی رفلاکس سوزش سر دل و بازگشت مواد اسیدی و تلخ از معده به دهان است. برخی از افراد صبح ها درد قفسه سینه، گرفتگی صدا، مشکل در بلع و تنگی نفس را تجربه می کنند. احساس گیرکردن غذا در گلو یا سرفه خشک نیز ممکن است در برخی بیماران رخ دهد.

رئیس انجمن آندوسکوپی دستگاه گوارش ایران با بیان اینکه رفلاکس عمدتاً تحت تأثیر عادات غذایی ایجاد می شود، گفت: رفلاکس معمولاً تحت تأثیر عادات غذایی ایجاد می شود. وی می افزاید: مصرف بی رویه غذاهای آماده، غذاهای حاوی کافئین، مصرف سیگار و الکل بر تعداد مبتلایان به رفلاکس در سراسر جهان از جمله کشور ما افزوده و این بیماری را در صدر فهرست بیماری های گوارشی قرار داده است.

نکاتی برای جلوگیری از رفلاکس

این متخصص بیماری های گوارش و کبد بزرگسالان به افراد توصیه می کند برای پیشگیری از این مشکل گوارشی از مصرف زیاد فست فودها، چای پررنگ، قهوه، نوشابه، ترشیجات، فلفل، غذاهای چرب و سنگین، مرکبات اسیدی و همچنین استفاده از سیگار، تنباکو و الکل خودداری کنند.

بیشتر بخوانید:  آتش سوزی گسترده در جنگل های مریوان 7 نفر را راهی بیمارستان کرد/ آتش سوزی همچنان ادامه دارد

تند غذا خوردن، نوشیدن آب در طول وعده های غذایی، استفاده از نان های خوش طعم و اضافه وزن نیز می تواند از عوامل مستعد کننده رفلاکس باشد.

برخی از مسائل غیر غذایی، مانند پوشیدن لباس های تنگ و رفتن به رختخواب بلافاصله بعد از غذا خوردن، می تواند باعث رفلاکس شود. به همین دلیل توصیه می شود افراد حداقل یک ساعت پس از صرف غذا دراز نکشند و در هنگام دراز کشیدن بالش خود را طوری تنظیم کنند که سرشان 15 تا 20 سانتی متر بالاتر باشد.

اضطراب نیز یکی از عوامل موثر در بروز رفلاکس است و بنابراین انجام ورزش برای کاهش استرس و دوری از عوامل استرس زا می تواند از بروز رفلاکس جلوگیری کند.

درمان رفلاکس چیست؟

داروها و در برخی موارد جراحی می توانند رفلاکس را درمان کنند. داروهایی مانند شربت آلومینیوم منیزیم، امپرازول، پانتوپرازول، فاموتیدین و غیره. می تواند با تجویز پزشک به درمان بیماری کمک کند. زیرا سوزش سر دل در مبتلایان به رفلاکس گاهی شبیه درد قلب است. بیماران باید برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنند.

جراحی برای درمان ریفلاکس در افرادی که به درمان دارویی پاسخ می دهند اما با کاهش دوز یا قطع دارو، علائم آن ها عود می کند، توصیه می شود.

علائم رایج رفلاکس معده / چگونه درمان می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top