عوارض کم خوابی و تعداد ساعات خواب مناسب برای هر فرد


رابطه خواب و سلامت روان رابطه ای دوسویه است که در سال های اخیر مورد توجه علم پزشکی قرار گرفته است. اضطراب می تواند یکی از عوارض کم خوابی باشد و همچنین می تواند منجر به کم خوابی شود.

اثرات کم خوابی منجر به طیف گسترده ای از اثرات نامطلوب بر سلامت جسمی و روانی خواهد شد. تاثیر خواب بر سلامتی یکی از مهم ترین عوامل در اهمیت خواب خوب شبانه است. خواب به عنوان یک نیاز طبیعی برای بدن و ذهن ما بسیار مهم است و باعث ترمیم و بازسازی بدن، سم زدایی بدن، تقویت سیستم ایمنی، حمایت از سلامت روان و تقویت حافظه و تمرکز، کاهش استرس و افزایش انرژی بدن می شود. با ما در دلتاماگ همراه باشید تا برخی از اثرات کم خوابی را بررسی کنیم:

اثرات کم خوابی بر سلامت جسمی و روانی

خواب عمیق و منظم در شب به بدن فرصتی برای بازسازی و بازیابی سلول ها می دهد. در خواب عمیق، مغز زمان کافی برای تثبیت حافظه، تمرکز و پردازش اطلاعات دارد و اگر این فرآیند به درستی انجام نشود، عوارض جبران ناپذیری در انتظار سلامتی بدن است.

  1. اختلال عملکرد شناختی

کمبود خواب عملکردهای شناختی مختلف از جمله توجه، تمرکز، حل مسئله، تصمیم گیری و حافظه را مختل می کند. همچنین می تواند بر خلاقیت و عملکرد شناختی کلی تأثیر بگذارد.

  1. اختلالات خلقی

یکی از نشانه های ارتباط بین خواب و سلامت روان این است که محرومیت مزمن از خواب با افزایش خطر اختلالات خلقی مانند افسردگی و اضطراب مرتبط است. اختلالات خواب نوسانات خلقی را افزایش می دهد و منجر به بی ثباتی عاطفی و تحریک پذیری عصبی می شود.

  1. ضعف سیستم ایمنی بدن

کمبود خواب سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و افراد را مستعد ابتلا به عفونت ها، ویروس ها و سایر بیماری ها می کند. همچنین توانایی بدن برای التیام خود را پس از بیماری یا آسیب فیزیکی کاهش می دهد.

  1. افزایش خطر ابتلا به بیماری های مزمن

اثرات کمبود خواب نیز مستقیما با افزایش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مختلف از جمله چاقی، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و برخی سرطان ها مرتبط است.

  1. اختلال در عملکرد حرکتی

اثرات کم‌خوابی بر خواب و سلامت روان نیز مهارت‌های حرکتی، هماهنگی اعضای بدن و زمان واکنش مغز را مختل می‌کند و می‌تواند منجر به افزایش خطر تصادفات، از جمله حوادث محل کار و تصادفات رانندگی شود.

  1. عدم تعادل هورمونی

اثرات کم خوابی تعادل هورمونی را مختل می کند و بر تنظیم اشتها، متابولیسم و ​​حساسیت به انسولین تأثیر می گذارد. این فرآیند منجر به افزایش وزن و اشتها و خطر ابتلا به اختلالات متابولیک مانند دیابت خواهد شد.

  1. اختلال در قضاوت و تصمیم گیری

اثرات محرومیت از خواب، قضاوت، تفکر انتقادی و توانایی تصمیم‌گیری را مختل می‌کند و پیامدهای مهمی را در زمینه‌های مختلف زندگی از جمله کار، روابط و امنیت شخصی در نتیجه ارتباط بین خواب و سلامت روان خواهد داشت.

  1. افزایش خطر ابتلا به اختلالات روانی

ارتباط بین خواب و سلامت روان باعث می شود که محرومیت طولانی مدت از خواب با افزایش خطر اختلالات روانی از جمله افسردگی، اضطراب و روان پریشی همراه باشد. کمبود خواب بر تمام اختلالات اضطرابی اثر ترکیبی دارد و در صورت ادامه می تواند اختلالات اضطرابی را به مزمن تبدیل کند.

اولویت دادن به عادات خواب سالم و اطمینان از مدت زمان خواب کافی برای جلوگیری از عوارض کم خوابی بسیار مهم است. خوابیدن در طول روز به جای شب نیز یکی از عادات مخرب خواب است که منجر به اختلال خواب شبانه می شود و باید اصلاح شود. رعایت بهداشت خواب، ایجاد یک محیط خواب مناسب، مدیریت سطوح استرس، و جستجوی کمک حرفه ای، همگی توصیه می شود در صورتی که بی خوابی مداوم را تجربه می کنید و از عوارض کم خوابی رنج می برید.

چند ساعت خواب کافی است؟

اثرات کم خوابی برای هر فرد با مدت زمان خواب متفاوت است. میزان خواب مورد نیاز با سن، تفاوت های فردی و عوامل سبک زندگی متفاوت است. در اینجا چند دستورالعمل کلی برای میزان توصیه شده خواب آورده شده است:

– نوزادان (0-3 ماه): 14-17 ساعت

– نوزادان (4-11 ماه): 12-15 ساعت

– کودکان کوچک (1-2 سال): 11-14 ساعت

– سن پیش دبستانی (3-5 سال): 10-13 ساعت

– کودکان در سنین مدرسه (6-13 سال): 9-11 ساعت

– نوجوانان (14-17 سال): 8-10 ساعت

– بزرگسالان (18-64 سال): 7-9 ساعت

– سالمندان (65 به بالا): 7-8 ساعت

این مهم است که به بدن خود گوش دهید و به احساس خود در طول روز توجه کنید. اگر مدام احساس خستگی می‌کنید و می‌خوابید، می‌تواند نشانه‌ای از عدم خواب کافی باشد.

به یاد داشته باشید که کیفیت خواب به اندازه کمیت آن مهم است. حتی اگر طبق ساعات توصیه شده برای گروه سنی خود بخوابید، اما خوابتان سبک باشد و با هر صدایی از خواب بیدار شوید و خوابتان به مرحله خواب عمیق نرسد، احساس شادابی نخواهید کرد و خواب کافی نخواهید داشت.

بهترین زمان برای خواب شب است

بهترین زمان برای خواب شبانه بسته به ترجیحات فردی، برنامه کاری و عوامل سبک زندگی متفاوت است. با این حال، به طور کلی توصیه می شود که یک برنامه خواب ثابت داشته باشید و خواب کافی در طول شب را در اولویت قرار دهید.

هر شب در ساعت معینی به رختخواب بروید و روز بعد در همان ساعت از خواب بیدار شوید، حتی آخر هفته ها. برنامه خواب منظم به تنظیم ساعت داخلی بدن و بهبود کیفیت خواب کمک می کند. زمان خواب ایده آل برای بزرگسالان بین 10 تا 12 شب است. اگرچه ترجیحات فردی ممکن است متفاوت باشد. همانطور که در بالا ذکر شد، تعداد ساعات خواب مناسب برای بزرگسالان از 7 تا 9 ساعت متغیر است.

همچنین فراهم آوردن شرایطی که شما را برای یک خواب خوب آماده می کند بسیار مفید خواهد بود و شما را از عوارض کم خوابی محافظت می کند. از ساعت 10 شب به بعد از فعالیت هایی که مغز را تحریک می کند خودداری کنید، خود را در معرض نمایشگرهای الکترونیکی مانند موبایل و لپ تاپ قرار ندهید و در صورت علاقه از تکنیک های آرامش بخشی مانند تنفس عمیق یا مدیتیشن استفاده کنید.

نتیجه

در نهایت، یافتن بهترین زمان برای رفتن به رختخواب در شب بستگی به این دارد که چه چیزی برای نیازهای فردی و سبک زندگی شما مناسب است. آزمایش برنامه‌ها و روتین‌های مختلف خواب می‌تواند به شما کمک کند تا زمان خواب بهینه خود را بیابید و با خواب کافی و عمیق از عوارض کم‌خوابی خلاص شوید.

پیشنهاد مطالعه: افسردگی بیکاری و راهکارهایی برای درمان آن را بخوانید.
عوارض کم خوابی و تعداد ساعات خواب مناسب برای هر فرد

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top