غضنفری: کارآفرینی برای صندوق توسعه ملی «سم مهلک» است

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از ایرنا، مهدی غضنفری درباره کارآفرینی صندوق توسعه ملی گفت: در اغلب موارد صندوق های سرمایه گذاری جهانی وجوه را به سمت پروژه های سودآور هدایت می کنند و در واقع بنگاه های اقتصادی ایجاد می کنند و از محل این سرمایه گذاری ها، صندوق ایجاد ثروت ایجاد می کند و دوام و پایداری منابع را تضمین می کند.

وی درباره اتهام صندوق از بنگاه ها توضیح داد: تنها تغییر رویه صندوق در دو سال اخیر، رویکرد سرمایه گذاری جسورانه نسبت به گذشته است. صندوق توسعه ملی در تشریح مدیریت جدید، بر توسعه سرمایه گذاری برای حفظ منابع و خلق ثروت تمرکز دارد، بنابراین به عنوان یک صندوق بین نسلی، سهم منابع اساسی و اعتبارات ملی را برای نسل های آینده حفظ خواهد کرد. و این مهم در قالب مصوباتی بود که ما از هیئت مدیره گرفتیم و همه آنها بر اساس بند آئین نامه ای بود که چنین اختیاری را به هیئت مدیره می داد.

رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه افزود: تمام این تلاش ها برای جلوگیری از تکرار تجربه تلخ شکست حساب ذخیره ارزی است، سرنوشتی که دور از تصور صندوق نبوده و نیست.

وی در خصوص تملک دارایی های دوبانک ملت و تجارت گفت: برخی مواقع از صندوق توسعه ملی انتقاد می کنند که با تملک سهام بانک ها بدعت خطرناکی کرد. در این میان صندوق توسعه ملی نه سهام خود این بانک‌ها، بلکه سهام برخی از دارایی‌های ارزشمند بانک‌های مذکور را که معمولاً در گروه صنایع پتروشیمی و کالاهای فلزی سنگین قرار می‌گیرد، در ازای مطالبات انباشته بررسی کرد و البته هنوز پرتفوی بانک ملت تملک نشده است. دلیل آن این است که کارشناسان و مشاوران متخصص صندوق توسعه ملی ارزیابی را انجام می دهند و بدون ارزیابی دقیق نمی توان کاری انجام داد.

غضنفری افزود: این ارزیابی حداقل دو جنبه ارزش سهام و امکان خروج زودهنگام دارد. در نتیجه صندوق توسعه ملی به دارایی های راکد و فاقد نقدینگی دست نیافت و به نوعی در دارایی های ارزشمند سرمایه گذاری کرد.

رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه تصریح کرد: قطعاً تملک سهام و دارایی های متعلق به بانک ها بهترین و مطلوب ترین مسیر نیست و صندوق توسعه ملی نیز به این اهمیت پی برده است، اما باید دید در حال حاضر در چه شرایطی هستیم و چه ابزارهایی در اختیار داریم و در نهایت یکی از ظرفیت های موجود را انتخاب کنیم.

وی تصریح کرد: صندوق توسعه ملی نزدیک به هفت میلیارد دلار مطالبات معوقه از بخش خصوصی و نهادهای عمومی غیردولتی دارد و اگر عاجل برای آن تدبیر نشود، سرنوشت روشنی نخواهد داشت. در نتیجه با کمک مشاوران داخلی و خارجی صندوق تمامی برنامه های ممکن در نظر گرفته شد و در نهایت برنامه تملک دارایی های ارزشمند و نقدشونده بانک ها (البته پس از دریافت حداکثری وجوه نقد ممکن) به عنوان یکی از برنامه های وصول بدهی ها در دستور کار قرار گرفت و وارد فاز اجرایی شد.

غضنفری تصریح کرد: شاید برخی بگویند در بلندمدت به دلیل جمع آوری مطالبات در قالب تملک دارایی، صندوق توسعه ملی با شرکت ها و مجموعه های متعددی مواجه خواهد شد که حتی توان و توان مدیریت و هدایت آنها را ندارند. این در حالی است که اگر واقعاً چنین بود، اکنون تمام صندوق‌های دارایی حاکمیتی جهان، بانکداران بزرگی بودند که قدرت و پویایی خود را از دست داده‌اند، اما کارکرد ذاتی صندوق‌ها این چالش و نگرانی را کاملاً از بین می‌برد.

وی ادامه داد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری ورود به پروژه‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها یا حتی تملک دارایی‌ها برای وصول مطالبات را مسیری یک‌طرفه و دائمی نمی‌دانند و همزمان در حال پیشبرد طرح خروج از آنها و ایجاد سرمایه‌های جدید هستند. ورود به پروژه ها چه به صورت سرمایه گذاری و چه به صورت مجموعه، جریانی است که هم ورودی دارد و هم خروجی. اکنون صندوق توسعه ملی به جای تعویق وصول مطالبات ملی، یکی از طرح های احتمالی را اجرا کرده و همزمان طرح خروج از دارایی ها و پروژه ها پس از خلق ثروت و بازگشت منابع صندوق را دنبال می کند.

رئیس کمیته اجرایی صندوق توسعه با بیان اینکه صندوق توسعه ملی چاره ای جز کانالیزه کردن اعتبارات برای ارتقای جایگاه خود و ایفای نقش صندوق ثروت آفرینی ندارد، افزود: رکود و ته نشین شدن وجوه چه در دست ذی نفعان و چه در دست صندوق، موجب توسعه نمی شود.

غضنفری تاکید کرد: صندوق باید فوراً وجوه خود را برگرداند و باز هم توسعه کشور را تسهیل کند یا در سرمایه گذاری ها مشارکت کند. علاوه بر این، NFR مدل های سرمایه گذاری ویژه ای را برای مشارکت در ابرپروژه های کشور ایجاد کرده است که بسیار خاص بوده و با افزایش قدرت صندوق، ریسک عدم بازگشت وجوه را به حداقل می رساند. شرح این مدل ها که متنوع هستند نیاز به مصاحبه جداگانه ای دارد.

غضنفری: کارآفرینی برای صندوق توسعه ملی «سم مهلک» است

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top