فوری؛ این سفارت به آتش کشیده شد/ معترضان به سفارت یورش بردند


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش ایرنا، شبکه خبری الجزیره قطر بامداد پنجشنبه اعلام کرد سفارت سوئد در بغداد توسط هواداران جنبش سیدمقتدی صدر به آتش کشیده شد.

پس از آتش زدن سفارت سوئد در بغداد، هواداران جنبش صدر وارد سفارت سوئد شدند.

این اقدام پس از آن صورت می گیرد که وزیر امور خارجه عراق روز چهارشنبه در گفتگو با همتای سوئدی خود تاکید کرد که باید از تکرار اعمال توهین آمیز به اسلام و قرآن کریم جلوگیری شود.

احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت: فواد حسین، وزیر امور خارجه این کشور با توبیاس بیلستروم، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه سوئد به صورت تلفنی درباره تهدید هتک حرمت کننده قرآن به تکرار عمل خود گفتگو کرد.

حسین بر خطر این مواضع تاکید کرد و از دولت سوئد خواست از تکرار این اقدامات تحقیرآمیز جلوگیری و با آن مقابله کند.

پیش از این در پی هتک حرمت به قرآن کریم در سوئد، شهروندان عراقی در هشتم ژوئیه به سمت سفارت سوئد در بغداد راهپیمایی کرده و در اعتراض به مجوز دولت استکهلم برای هتک حرمت قرآن کریم وارد سفارت سوئد شده و خواستار اخراج سفیر این کشور شدند.

تظاهرکنندگان عراقی ابتدا در مقابل ساختمان سفارت سوئد در منطقه الصلاحیه در مرکز بغداد تجمع کردند و علیه مجوز دولت سوئد برای هتک حرمت به قرآن کریم شعار سر دادند و این اقدام را محکوم کردند.

همزمان وزارت امور خارجه عراق در اعتراض به هتک حرمت به قرآن کریم در استکهلم، سفیر سوئد در بغداد را احضار کرد و خواستار استرداد عامل این هتک حرمت شد.

این وزارتخانه درخواست کرد که «سلوان مامیکا» سوئدی الاصل عراقی که یک نسخه از قرآن کریم را سوزانده بود به عراق تحویل داده شود تا طبق قوانین این کشور تحت پیگرد قانونی قرار گیرد.

رئیس دادگاه عالی عراق در 8 ژوئیه دستور داد فردی عراقی الاصل که قصد سوزاندن قرآن کریم در سوئد را داشت، تحت پیگرد قانونی قرار گیرد و اقدامات قانونی لازم برای استرداد وی به عراق انجام شود.

«فایق زیدان» بر اساس مفاد ماده 14 قانون مجازات عراق، دستور اقدام قانونی را برای مرد عراقی الاصل که اقدام به سوزاندن قرآن کریم در سوئد کرده بود، صادر کرد.

«باسم العوادی» سخنگوی دولت عراق نیز تاکید کرد که دولت بغداد اقدامات برخی از بیماران روانی و افراطی در خصوص سوزاندن مکرر قرآن کریم را به شدت محکوم می کند.

وی افزود: دولت عراق معتقد است که این اقدام شنیع احساسات میلیون ها مسلمان را جریحه دار کرده و حتی مردم غرب را که از دیرباز از تنوع، احترام به عقاید دیگران، حمایت از ادیان و حقوق پیروان دین استقبال کرده اند، آزرده است.

آیت الله سیدعلی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان عراق نیز در بیانیه و پیامی به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در 8 جولای در خصوص هتک حرمت قرآن کریم و اجازه دولت سوئد گفت: احترام به آزادی بیان نمی تواند توجیه کننده این رفتار ننگین باشد که حمله آشکار به مقدسات بیش از دو میلیارد مسلمان در سراسر جهان است.

در 7 ژوئیه، یک افراطی سوئدی با حمایت مقامات و پلیس آن کشور، قرآن را در مقابل مسجد اصلی استکهلم، پایتخت سوئد، در مقابل چشمان حدود 200 مسلمان سوزاند.

در سال های اخیر برخی از کشورهای اروپایی به ویژه منطقه اسکاندیناوی صحنه تجاوزات و هتک حرمت به مقدسات مسلمانان بوده است. در سایه حمایت پلیس سوئد، تندروهای راست سعی کردند قرآن کریم را به آتش بکشند و اعتراضات مسلمانان نیز سرکوب شد.

فوری؛ این سفارت به آتش کشیده شد/ معترضان به سفارت یورش بردند

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top