قمار بزرگ بن سلمان; شمشیر دولبه یک وارث مشتاق؟


من گزارش میدم اخبار اقتصادی تصمیم عربستان سعودی برای تمدید کاهش تولید نفت – بخشی از تلاش‌های ناموفق این بازیگر برای افزایش قیمت‌ها – می‌تواند منجر به انقباض اقتصادی بلندمدت در این کشور شود که در سال گذشته سریع‌ترین رشد را داشت. رشد اقتصادی در میان اعضای گروه بیست به نام او.

قمار بن سلمان

چنین چرخش آشکاری در ساختار اقتصادی تریلیون دلاری رخ داده است که رشد اقتصادی تقریباً 9 درصدی را در سال 2022 داشته است. رشد اقتصادی به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، فرصتی برای سرمایه‌گذاری ده‌ها میلیارد دلاری داده است. همه چیز از ورزش گرفته تا گردشگری و ایجاد شهرهای جدید، رونق در حوزه داخلی ناشی از تولید بی سابقه نفت خام است، رقمی حدود 10.5 میلیون بشکه در روز با میانگین قیمت 100 دلار در هر بشکه، به دلیل همزمانی آن. با حمله روسیه به اوکراین که بازارهای انرژی را متزلزل کرده است.

اکنون با کاهش رشد اقتصاد جهانی این امر به تقاضای نفت ضربه زد و ریاض تولید نفت خود را در این ماه به تنها 9 میلیون بشکه در روز کاهش داد، سطحی که پادشاهی به ندرت در دهه گذشته به آن رسیده است. این اقدام قیمت ها را اندکی افزایش داد. برنت در حدود 78.50 دلار در هر بشکه معامله می شود که در سال جاری نزدیک به 9 درصد کاهش یافته است. بر اساس گزارش بلومبرگ، کاهش عرضه به بزرگترین صادرکننده نفت جهان لطمه خواهد زد. بر اساس گزارش اکونومیست، اگر دولت در ماه سپتامبر تولید خود را افزایش دهد، اقتصاد امسال 0.1 درصد و در صورت ادامه این روند تا پایان سال 2023، 1 درصد کاهش خواهد یافت.

فرصت یا تهدید

ژان میشل سالیبا، اقتصاددان خاورمیانه و شمال آفریقا در بانک آمریکا او فکر می کند کاهش تولید نفت عربستان سعودی می تواند پرهزینه باشد. او معتقد است که اگر کاهش عرضه در سال جاری معکوس نشود، شاهد کاهش 0.6 درصدی خواهیم بود. بر اساس مطالعه بلومبرگ، کاهش این سطح باعث می شود که عربستان سعودی پس از آرژانتین در رتبه پایین تری در میان کشورهای گروه 20 قرار گیرد، اما برخی از تحلیلگران خوش بین هستند و معتقدند که تولید ناخالص داخلی عربستان از این طریق می تواند امی مک آلیستر از موسسه تحقیقاتی آکسفورد رشد تولید ناخالص داخلی 0.3 درصدی را تحت این سناریو می بیند.

عربستان سعودی یکی از کشورهایی است که اقتصاد آن به تولید نفت وابسته است. با این حال، بن سلمان تلاش می کند راه را برای تنوع اقتصادی هموار کند تا بتواند چشم انداز 2030 را در سراسر پادشاهی اجرا کند. بر اساس شاخص مدیران خرید عربستان، شرکت‌های خصوصی خارج از صنعت نفت، سفارشات خود را در ماه ژوئن با سریع‌ترین سرعت ثبت شده افزایش دادند. دولت بر این باور است که اقتصاد غیرنفتی احتمالاً امسال رشد 5.8 درصدی را تجربه خواهد کرد.سخنگوی وزارت دارایی عربستان بدون دلیل گفت که تحول و تنوع اقتصاد عربستان بر اساس چشم انداز 2030 تولید ناخالص داخلی غیرنفتی متمرکز است.

پادشاهی منتظر معجزه در بازارهای انرژی است

با این حال، کاهش دلار نفتی، بودجه پادشاهی را به کسری تبدیل می کند و می تواند کشور را مجبور به استقراض کند. بر اساس سیگنال های اولیه دولت عربستان سعودی از ابتدای سال 2023 تاکنون، با وجود افزایش نرخ بهره 16 میلیارد دلار اوراق قرضه یورو توسط فدرال رزرو و سایر بانک های مرکزی برای مبارزه با تورم فروخته شد. اگرچه مقامات سعودی گفتند که این فروش برای پوشش بخشی از هزینه بدهی های موجود بوده است، اما بر اساس داده های جمع آوری شده توسط بلومبرگ، این وام بسیار بیشتر از مجموع اوراق قرضه صادر شده توسط عربستان سعودی در سال های 2021 و 2022 است.

بسیاری از تحلیلگران انرژی و همچنین خود عربستان سعودی انتظار دارند که بازار نفت با افزایش تقاضا در چین و هند رونق دیگری را تجربه کند.بر اساس چنین سناریویی، احتمال افزایش قیمت ها وجود دارد. علاوه بر این، انتظار می رود که قیمت نفت خام تا دسامبر به 86 دلار در هر بشکه رسید.در حال حاضر، قیمت ها بسیار کمتر از آنچه عربستان سعودی برای متعادل کردن حساب های خود نیاز دارد، است. صندوق بین المللی پول در آخرین پیش بینی خود اعلام کرد قیمت نفت نفت خام امسال نزدیک به 81 دلار در هر بشکه است.

از زمانی که اجرای چشم انداز 2030 در دستور کار قرار گرفت، جریان نفت برای عربستان سعودی علیرغم تلاش های این کشور برای تنوع بخشیدن به اقتصاد، حیاتی باقی مانده است. نفت 80 درصد از صادرات عربستان در سال 2022 را به خود اختصاص داده است. با در نظر گرفتن مواد شیمیایی و پلاستیکی که از نفت تولید می شود، این رقم 93 درصد است، اما منتقدان بن سلمان می گویند که پادشاهی در هفت سال گذشته هیچ پیشرفتی در این زمینه نداشته است. . اما حامیان وی عقیده دیگری دارند و می گویند که بن سلمان نه تنها تلاش می کند تا به وابستگی اقتصاد کشور به نفت پایان دهد، بلکه راه را برای افزایش بخش خصوصی هموار کند.

قمار بزرگ بن سلمان; شمشیر دولبه یک وارث مشتاق؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top