لایحه برنامه هفتم به نفع نهادهای دانش بنیان اصلاح شد

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از برنا، بر اساس سیاست اعتبار مالیاتی در قانون جهش تولید دانش بنیان، در صورتی که شرکت ها و صنایع بزرگ صرف تحقیق و توسعه کنند، بخشی از این هزینه به عنوان اعتبار مالیاتی سال های آتی در نظر گرفته می شود و می توانند از نوآوری های تحقیق و توسعه نیز در خطوط تولید خود استفاده کنند. این موضوع یکی از ارکان کلیدی تحقق اقتصاد دانش بنیان است که از طریق آن نخبگان دانش بنیان می توانند در ارتقای کیفیت محصولات و ورود فناوری به صنایع موثر باشند.

اما در لایحه هفتم توسعه، بند ج، بند 27، هرگونه مشوق مالیاتی ممنوع شده بود و این امر عملاً به معنای جلوگیری از اعمال قانون جهش تولید دانش بنیان در صدور اعتبارات مالیاتی بود. اقدامی که کارشناسان آن را مانعی در عرصه تحقق اقتصاد مبتنی بر دانش دانستند.

هفته گذشته روح الله دهقانی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در نامه ای به مجلس برای تغییر این ماده نامه نوشتند. بر اساس این مکاتبات مقرر شد تبصره ای در لایحه توسعه هفتم اضافه شود که اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه از شمول ماده 27 این لایحه مستثنی است.

اخبار شورای اسلامی حاکی از آن است که این موضوع در کمیسیون برنامه تلفیق هفتم اصلاح شده است. بر اساس بند جدید پیشنهادی کمیته اقتصادی برنامه هفتم به ریاست پورابراهیمی، بند مذکور به شرح زیر اصلاح می‌شود: «وزارت اقتصاد موظف است با همکاری سازمان برنامه و بودجه، لوایح قانونی لازم را برای کاهش تخفیف‌های مالیاتی، اعتبارات مالیاتی، نرخ‌های صفر، معافیت‌های مالیاتی و معافیت‌های گمرکی و معافیت‌های مالیاتی و معافیت‌های گمرکی و معافیت‌های مالیاتی و معافیت‌های گمرکی تقویت کند. موجب رشد اقتصادی در 6 ماه پس از اعلام برنامه می شود.

لازم به ذکر است این اصلاحیه با حدود 70 درصد رای «آری» در کمیسیون تلفیق برنامه ریزی هفتم تصویب شد.

لایحه برنامه هفتم به نفع نهادهای دانش بنیان اصلاح شد

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top