ما آماده کمک به بازسازی، تضمین وحدت و حفظ تمامیت ارضی سوریه هستیم


به گزارش خبرنگار ایرنا، امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت درباره تحولات سیاسی و انسانی سوریه افزود: تشدید اوضاع انسانی در سوریه نیازمند کمک های بشردوستانه فوری و بی طرفانه است. ایران از تلاش های سازمان ملل و شرکای بشردوستانه برای کاهش رنج مردم سوریه قدردانی می کند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران گفت: با وجود ناکامی شورای امنیت در دستیابی به توافق بر سر حل و فصل سازوکار فرامرزی، سازمان ملل همچنان از همه مدالیته های موجود برای دسترسی به افراد نیازمند استفاده می کند. در همین راستا، فعالیت پست‌های باب السلام و باب الرای برای بهبود ارسال کمک‌های سازمان ملل و دسترسی مستقیم و مؤثر به مردم آسیب‌دیده ادامه یافت و افزایش عملیات بشردوستانه را ممکن کرد.

ایروانی افزود: همچنین دولت سوریه مجوز استفاده از گذرگاه باب الحوی را برای مدت 6 ماه به سازمان ملل و نهادهای تخصصی مربوطه اعطا کرد. زمینه قانونی برای ارسال کمک های بشردوستانه به منطقه شمال غرب کشور فراهم کرده است.

وی تاکید کرد: احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و وحدت ملی سوریه در این روند برای مقابله موثر با بحران انسانی بسیار مهم است. جلوگیری از انحراف کمک ها به سازمان های تروریستی در منطقه شمال غرب و حصول اطمینان از توزیع شفاف و بدون تبعیض کمک ها جنبه های کلیدی است که نیاز به بررسی دقیق دارد.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: کمک ها در سوریه باید علاوه بر کمک های فوری، بر بازسازی زیرساخت ها، طرح های بازسازی و بهبود کلی اقتصاد سوریه متمرکز شود. چنین رویکردی پتانسیل ایجاد محیطی مناسب برای بازگشت داوطلبانه پناهندگان و افراد آواره به خانه هایشان را دارد. با توجه به مسئولیت و باری که کشورهای همسایه به ویژه لبنان در این بحران بر دوش کشیده اند، بازگشت آوارگان سوری به کشورشان نباید سیاسی شود و به عنوان اهرم فشاری علیه دولت سوریه مورد استفاده قرار گیرد.

ایروانی افزود: در این راستا ضروری است که کمک کنندگان بین المللی به تعهدات خود عمل کرده و اعتبارات لازم را برای فعالیت ها و برنامه های سازمان ملل تامین کنند. این حمایت برای اجرای پروژه هایی که در طرح واکنش بشردوستانه و چارچوب همکاری راهبردی بین سوریه و سازمان ملل ذکر شده بسیار مهم است. هدف از این پروژه ها احیای اقتصاد و تسهیل بازگشت آوارگان و آوارگان سوری به خانه هایشان است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل ادامه داد: ادامه تحریم‌های یکجانبه علیه مردم سوریه مانع بزرگی برای بهبود وضعیت انسانی و اقتصادی سوریه است. در همین راستا، خانم آلنا دوهان، گزارشگر ویژه تأثیر منفی اقدامات قهری یکجانبه، در گزارش اخیر خود به تاریخ 3 ژوئیه 2023 اعلام کرد که تحریم های یکجانبه آسیب جدی به اقتصاد وارد کرده و منجر به نقض حقوق بشر و چالش های بشردوستانه شده است. گزارش اخیر دبیرکل که بر اساس قطعنامه 2672 (2023) (S/2023/419) ارائه شده است، تأثیر مخرب تحریم ها را بر ارائه کمک های بشردوستانه و دسترسی به خدمات ضروری برجسته می کند.

وی تاکید کرد: ما به شدت درخواست خود را برای پایان فوری این اقدامات غیرقانونی و ظالمانه که به اقتصاد و زندگی روزمره مردم آسیب وارد کرده و در عین حال توانایی دولت در ارائه خدمات ضروری را محدود کرده است، تکرار می کنیم.

ایرانی گفت: ایران متعهد به همکاری با شرکای خود در روند آستانه برای دستیابی به عادی سازی طولانی مدت و پایدار در سوریه است. ما به حمایت از گفت وگوی سوریه و ترکیه ادامه می دهیم و نقش حیاتی آن را در این تلاش گسترده تر می شناسیم. ما از از سرگیری جلسات کمیسیون قانون اساسی در اولین فرصت برای ادامه پیشرفت در جهت حل بحران حمایت می کنیم. در این راستا، ما از تلاش های فرستاده ویژه و تعامل او با همه طرف ها حمایت می کنیم.

وی تصریح کرد: ایران مجددا تجاوزات و حملات نظامی مستمر رژیم اسرائیل علیه سوریه به ویژه حملاتی که زیرساخت های غیرنظامی را هدف قرار می دهد و همچنین اشغال مستمر جولان سوریه را محکوم می کند. شورای امنیت باید با فعالیت‌های مخرب و اقدامات تجاوزکارانه رژیم اسرائیل که آشکارا با قوانین بین‌المللی و حقوق بشردوستانه بین‌المللی مغایرت دارد و حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه را نقض می‌کند، برخورد کند. علاوه بر این، این فعالیت های پلید نه تنها منطقه را بی ثبات می کند، بلکه تنش ها را تشدید می کند.

سفیر ایران در پایان گفت: ایران بر تعهد خود برای ادامه حمایت از مردم و دولت سوریه در غلبه بر تهدیدات تروریسم تاکید می کند. ما آماده کمک به بازسازی کشور، تضمین وحدت و حفظ تمامیت ارضی آن هستیم.

ما آماده کمک به بازسازی، تضمین وحدت و حفظ تمامیت ارضی سوریه هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top