مدرسه زیتون تاسیس شد – کارابان نیوز

وی تصریح کرد: ایران به عنوان عضو در تلاش است مانند گذشته همکاری های لازم را با شورا و کشورهای عضو داشته باشد و با استفاده از متخصصان برجسته در زمینه کشت و تولید زیتون بتواند این تجربه را با سایر کشورهای عضو تبادل کند.

نیکبخت ادامه داد: ایران در تلاش است تا توسعه کمی و کیفی باغات زیتون را افزایش دهد و با توجه به اقلیم متنوع و منابع آبی محدود کشور، لازم است از تجربیات سایر کشورها برای ارتقای سطح تولید این محصول استفاده شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امروزه مصرف فرآورده های زیتون و روغن آن جایگاه مناسبی در سبد خانوارهای ایرانی دارد و هدف ما ایجاد زنجیره ارزش از تولید تا صادرات فرآورده های زیتون با کمک صنایع تبدیلی و در زمینه تجارت و باز شدن دریچه صادرات این محصول به گونه ای که نیازمند همکاری و تخصص اعضای شورا هستیم.

عبداللطیف غدیرا، دبیر اجرایی شورای بین المللی زیتون در این نشست گفت: ما یک سازمان بین المللی در سازمان ملل هستیم که 44 کشور عضو داریم و 96 درصد زیتون و مشتقات آن تحت پوشش این سازمان است.

وی افزود: زیتون ایرانی در منطقه از جایگاه ویژه ای برخوردار است و با توجه به اعزام کارشناسان و برگزاری دوره های آموزشی تخصصی و راه اندازی مدرسه زیتون، ایران می تواند با راه اندازی، نقش محوری در رواج علمی ایفا کند. دوره های آموزشی، در مقایسه با کشورهای منطقه.

غدیرا با بیان اینکه 4 محور اصلی در این سازمان شناسایی شده است، گفت: رکن اول استانداردسازی کمی و کیفی زیتون و ضوابط تولید آن، رکن دوم حمایت از برنامه های فنی کشورهای عضو، رکن سوم آن است. ترویج و ترویج مصرف زیتون در کشورها و رکن چهارم تحقیقات در این بخش است.

وی با اشاره به اینکه ایران در شورای بین المللی زیتون بسیار فعال است، گفت: راه اندازی مدرسه زیتون در ایران از دستاوردهای مهم این سفر بود.

دبیر اجرایی شورای بین المللی زیتون با بیان اینکه برای استانداردسازی تولید زیتون به آزمایشگاه های مجهز و مرجع نیاز داریم اظهار داشت: ایران دارای 5 آزمایشگاه مرجع مورد تایید شورا در این زمینه است و ششمین آزمایشگاه و تعداد پنل در دست ساخت است. متناسب با مقدار تولید زیتون در رتبه اول در جهان است.

وی تاکید کرد: حمایت از ایران را در زمینه آموزش در زمینه زیتون و ترویج تولید و مصرف آن ادامه خواهیم داد. در ایران موضوع کیفیت زیتون بسیار مهم است و روغن زیتون ایرانی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. امیدوارم سال آینده برندهای ایرانی در جایزه بهترین روغن زیتون جهان حضور داشته باشند.

غدیرا خاطرنشان کرد: نسخه تخصصی شورای بین المللی زیتون به پنج زبان در سال 2023 به زیتون ایران تقدیم می شود.

وی افزود: با توجه به اینکه ایران قصد دارد 10 درصد روغن کشور را از زیتون بگیرد، با تمام توان از این برنامه حمایت خواهیم کرد.

دبیر اجرایی شورای بین المللی زیتون گفت: ایران ممکن است در سال آینده به عنوان رئیس شورای بین المللی زیتون انتخاب شود که این امر مستلزم ارائه برنامه های مدون برای این شورا و اعضای آن برای افزایش سطح تولید و مصرف زیتون است. ایران می تواند پایتخت زیتون منطقه باشد.

وی ادامه داد: شورا تمام تلاش خود را برای انتقال ارقام مقاوم به خشکی انجام خواهد داد تا این ارقام در قالب مجموعه بین المللی زیتون رودبار در اختیار ایران قرار گیرد.

در این نشست محمدمهدی برومندی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت: چهارمین مجموعه بین المللی زیتون دنیا در رودبار راه اندازی شده و در مرحله اول 100 رقم تجاری آماده راه اندازی است. از این مجموعه معرفی شده است و با انتقال 230 رقم دیگر به این مجموعه، تعداد کل ارقام گیاهی به 330 رقم تجاری و در نهایت به بیش از هزار رقم خواهد رسید.

مدرسه زیتون تاسیس شد – کارابان نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top