مشکل بازار مرغ یک مشکل مدیریتی است!


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش خانه ملت، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز (دوشنبه، دوم مردادماه) شورای اسلامی در خصوص سیاست نهادهای متولی در مدیریت بازار کالاهای راهبردی گندم و برنج در کشور، اظهار کرد: هم مسئولان دولتی و هم نمایندگان مجلس در خصوص بحث کالاهای اساسی به ویژه محصولات کشاورزی موضوعات مهمی را مطرح کردند و این دغدغه جدی امروز مردم است.

12 قلم کالایی که زندگی و معیشت مردم به آنها بستگی دارد باید تضمین شود

وی خطاب به اعضای کمیسیون هفتم تجمیع پوپ ادامه داد: البته این موضوع با دولت صحبت شده است، مواضع اساسی در حوزه غذا و جهیزیه بر اساس قانون جوانان جمعیت وجود دارد. این اقلام کالاهای اساسی و معیشت مردم است و باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس شورای اسلامی افزود: در ابتدای این دولت و در سال دوم مجلس با همین نگاه به این موضوع نگاه می کردیم و این بحث در بودجه های 1401 و 1402 وجود داشت که این موضوع یک راهبرد جدی و اساسی است و باید به آن رسیدگی شود. اگر شرایط ما خوب باشد، حداکثر تعداد این کالاها 25 قلم و در سایر شرایط حداقل 12 قلم خواهد بود.

کلیباف یادآور شد: باید حداقل این ۱۲ عنصری که زندگی و معیشت مردم به آن وابسته است را تضمین کنیم و این در حوزه مواد غذایی و مایحتاج اولیه زندگی است، این نکته مهمی است که دولت و مجلس باید در این حوزه تعیین تکلیف کنند.

و افزود: نمی خواهم بگویم این موضوع را در برنامه هفتم قرار دهیم، این موضوع باید از امروز وارد سیاست عملی ما شود و باید وارد برنامه 5 ساله شود تا به این سمت برویم.

50 درصد تعهدات گندم پرداخت نشده است، سازمان برنامه باید اقدام کند

رئیس قوه مقننه درباره بحث گندم گفت: امسال حدود 12 میلیون تن تولید گندم پیش‌بینی می‌کنیم و طبق یک روایت مصرف ما حدود 8 میلیون تن و طبق روایتی 12 میلیون تن است، اما خرید امسال ما حداکثر به 8 میلیون تن می‌رسد.

کلیباف افزود: در پیش بینی هایی که انجام شده حدود 30 پروژه مربوط به توزیع ردیف غلات کسری بودجه داریم، آقای حسینی متاسفم که آقای منظور امروز در جلسه نیامدند. اینکه چنین موضوع مهمی را مطرح کنیم و بگوییم من جلسه دارم، چه جلسه ای مهمتر از آن جلسه ای که دعوت شده اند و نیامده اند، درست نیست.

وی ادامه داد: در واقع حتی با یک ماه تاخیر 50 درصد بدهی گندم پرداخت نشده و کشاورزان ما برای خرید نهاده های مهر اول نیاز به نقدینگی دارند و اگر این پول به کشاورز داده نشود نیمه جنوبی که برداشت را آغاز کرده و نیمه شمالی که هنوز در حال برداشت است متضرر می شود.

رئیس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر حدود 30 نفر کسری داریم و محدودیت زمانی داریم بنابراین آقای منظور باید برای این مشکلات برنامه داشته باشد.

کلیباف گفت: در بودجه نیز یادآور شدیم که بودجه در نظر گرفته شده برای گندم با کسری مواجه خواهد شد و اکنون او نیز با این مشکل مواجه شده است.

1.7 میلیون تن برنج وارد شده و برداشت پارسال نیز توسط کشاورز در حال ذخیره سازی است.

وی افزود: در حوزه برنج، واقعیت این است که ما حدود یک میلیون و 700 هزار تن بیشتر وارد کردیم و قبل از اینکه من به جلسه علنی بروم، چند نفر از مسئولان و نمایندگان با من تماس گرفتند که محصول سال گذشته در انبار مانده و امسال نیز در حال برداشت هستیم.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: آقای محبر نیز دستورات لازم را به دو سه وزارتخانه داده است که در مصرف برنج تاثیرگذار است اما عملا هیچ اتفاقی نیفتاده، حداقل باید به واردات برنج توجه کنیم تا در زمان برداشت محصول دچار مشکل نشویم. این موضوع در این جلسه نظارتی به تصویب می رسد و ما آن را پیگیری می کنیم.

کلیباف ادامه داد: نکته آخر این است که آقای وزیر باید تا حد امکان محصولات زراعی و باغی را تحت پوشش قرار دهد تا حوادثی که پیش می آید کشاورزان ما را زمین نگیرد.

وی اضافه کرد: سازمان برنامه و بودجه در این حوزه باید اعتبارات لازم را بپردازد تا به موقع پرداخت شود. شورای قیمت مصوب مجلس باید به گونه ای عمل کند که تولید داخل در اولویت قرار گیرد.

مشکل بازار مرغ یک مشکل مدیریتی است

رئیس شورای اسلامی در مورد وضعیت بازار مرغ نیز گفت: شما تازه شروع به کار کرده اید و امیدواریم این بازار جا بیفتد اما وقتی مردم با من صحبت می کنند می گویند زمانی فکر می کردیم که امکانات در این منطقه کم است اما اتفاقی که سال گذشته افتاد نشان داد که قیمت مرغ را 63 هزار تومان تعیین کردیم اما تولیدکنندگان در بازار مرغ را به قیمت 47 هزار تومان عرضه کردند. بعداً دوبار قیمت 73 هزار تومان تعیین شد و مرغ به 100 هزار تومان رسید و مردم نتوانستند مرغ در بازار پیدا کنند.

قالیباف تصریح کرد: این موضوع مشکل پول و نقدینگی نیست، دقیقاً مشکل مدیریتی و نبود مقررات در زنجیره کار است که حداقل نباید تکرار شود.

مشکل بازار مرغ یک مشکل مدیریتی است!

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top