مصرف برق صنایع ایران ۲ برابر کل مصرف سالانه سوئیس

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از فارس، صنعت برق به عنوان یکی از مهمترین فاکتورهای توسعه کشورها شناخته می‌شود و نگاه به روند تامین این انرژی می‌تواند شاخصی برای مقایسه میزان توسعه‌یافتگی این کشورها تلقی شود.

بر اساس آمارنامه سالانه صنعت برق کشور در سال ۱۴۰۱، مشترکان صنعتی ایران شامل صنایع بزرگ و انرژی‌بر، صنایع داخل شهرک‌های صنعتی مجموعا ۱۱۵ میلیارد کیلووات ساعت در ۱۲ ماه سال برق مصرف کردند. به منظور اثر تامین برق صنایع کشور در اقتصاد ابتدا باید نگاهی به یکی از صحبت‌های وزیر صمت بیندازیم. عباس علی‌آبادی، وزیر صمت در در آیین گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در حضور رئیس‌جمهور گفت: بخش صنعت، معدن و تجارت با دراختیار داشتن سهم ۳۰ درصدی از تولید ناخالص داخلی کشور، بیشترین عوامل مولد اقتصاد را در خود جای داده است.

بر اساس به‌روزترین اطلاعات بانک جهانی از سال ۲۰۲۲، تولید ناخالص ایران نزدیک به ۳۹۰ میلیارد دلار عنوان شده است.

کنار هم قرار دادن این اطلاعات یعنی، مصرف ۱۱۵ میلیارد کیلووات ساعت برق در سال ۱۴۰۱ به تولید ناخالص داخلی ۱۳۰ میلیارد دلاری برای ایران ختم شده است. این مسئله در شرایطی رقم می‌خورد که صنایع ایران به غیر از برق از سایر حامل‌های انرژی نظیر گاز نیز استفاده قابل توجهی دارند اما در کشور سوئیس عمده مصرف انرژی در قالب برق رقم می‌خورد.

حال به منظور بررسی شرایط تامین برق صنایع در ایران به مقایسه مصرف برق صنعتی کشور با کشور سوئیس می‌پردازیم.

بر اساس اطلاعات worldpopulationreview مصرف برق کلیه مشترکان صنعتی، خانگی، کشاورزی و سایر مصرف‌کنندگان برق کشور سوئیس در یک سال کامل ۲۰۲۲ معادل ۵۸.۴۶ میلیارد کیلووات ساعت برآورد می‌شود. این عدد ۲ برابر مصرف برق صنایع بزرگ و مشترکان صنعتی حاضر در شهرک‌های صنعتی ایران است.

با این میزان مصرف برق نگاهی به تولید ناخالص داخلی سوئیس بر اساس آمار بانک جهانی بیانگر آن است که در این کشور ۸۷۰ میلیارد دلار است. به عبارت دیگر، سوئیس با مصرف برقی معادل ۵۰ درصد مصرف برق صنایع ایران ۶.۷ برابر صنعت کشور تولید ناخالص داخلی دارد.

صنایع ایران معتاد به انرژی ارزان قیمت

به اعتقاد کارشناسان حوزه انرژی علت اصلی عدم تناسب برق مصرفی صنایع ایران با ایجاد ارزش در اقتصاد توجه به مسئله بهره‌وری و بهینه‌سازی است. در این راستا، «سید دانیال آل هاشم»، استاد دانشگاه تاکید می‌کند: صنایع کشور، معتاد به برق رایگان شده و بهینه‌سازی را فراموش کردند.

وی افزود: یکی از عوامل اصلی شکل‌گیری ناترازی برق در تابستان مصرف غیر بهینه صنایع است حال آنکه اگر تنها صنعت فولاد در استاندارد جهانی انرژی را مصرف کرده و با همین میزان تولید را به ثبت برساند، ناترازی برق از بین می‌رود.

این کارشناس حوزه انرژی عنوان کرد: در یکی از پژوهش‌ها به یک کارخانه برخوردیم که برای مثال ۲ مگاوات تقاضا داشت، یعنی مجاز بود در هر لحظه تا ۲ مگاوات برق استفاده کند. حال در قالب برق نامه مدیرت مصرف در سال ۱۴۰۱ تقاضای این کارخانه در یک ماه از سال به ۱.۷ مگاوات کاهش پیدا کرد؛ این فعال صنعتی در شدیدترین حالت ممکن از کمبود برق می‌گفت اما پس از اینکه ما برای تطبیق تولید این کارخانه با شرایط جدید برق به وی مشاوره دادیم متوجه شد برای تولید در سطح قبل تنها نیاز به ۱.۱ مگاوات تقاضای برق دارد.

آل‌هاشم گفت: قطعا ورود به تعرفه‌گذاری صنعتی تنها راه پیش رو برای بالقوه‌کردن پتانسیل ظرفیت تولید برق در اقتصاد ایران است.

مطابق نظر کارشناسان، ظرفیت قابل توجه تامین برق صنایع ایران تاکنون نتوانسته است اثر خود را در اقتصاد تخلیه کند. بر اساس پژوهش‌های انجام شده در صورت افزایش بهره‌وری و همچنین خارج کردن برق از قیمت‌گذاری دستوری به ویژه در حوضه صنایع نیروگاه‌ها و شبکه برق ایران توان تامین برق اقتصادی تا ۳ برابر اقتصاد کنونی ایران را دارند.

مصرف برق صنایع ایران ۲ برابر کل مصرف سالانه سوئیس

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top