مصرف غلات در کشور در سال 1401 چقدر بوده است؟

من گزارش میدم اخبار برای کارآفرینان به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ کاوه زرگران رئیس انجمن غله ایران با اشاره به عدم تمدید قرارداد کریدور صادرات غلات از اوکراین گفت: این اقدام تاثیر روانی کوتاه مدتی بر قیمت برخی خواهد داشت. غلات در منطقه دریای سیاه است، اما با توجه به فصل برداشت مناسب در آمریکای جنوبی تاثیر چندانی در بازار جهانی نخواهد داشت.

این فعال اقتصادی در ادامه به وضعیت بارندگی و آب و هوای ایران در سال های اخیر اشاره کرد و افزود: بیش از 8 میلیون و 660 هزار هکتار از اراضی ایران زیر کشت غلات است که از این میزان 5 میلیون هکتار به روش دیم کشت می شود. در واقع بیشترین میزان تولید غلات در کشور بر اساس میزان بارندگی در کشور است و با توجه به کاهش میزان بارندگی نسبت به دوره بلندمدت، امکان کاهش حجم تولید در سال وجود دارد. این بخش

وی به بررسی وضعیت خشکسالی حاکم بر ایران و اثرات منفی آن بر کشاورزی و تولید مواد غذایی کشور پرداخت و گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده بیش از 50 درصد از مناطق کشور از شرایط خشکسالی رنج می برند که بر میزان تولید محصولات مختلف تأثیر می گذارد. به خصوص در غلات منفی وجود دارد

نماینده مجلس نمایندگان ایران آمار و اطلاعاتی از میزان مصرف انواع حبوبات در ایران ارائه کرد. به گفته زرگران، میزان مصرف غلات کشور در سال 1401 حدود 32 میلیون تن بوده و علاوه بر 5 میلیون تن ذخایر کشور، در سال گذشته نزدیک به 37 میلیون تن غله تامین شده که 20.8 میلیون تن آن تامین شده است. تولید داخل و 16.7 میلیون تن از طریق واردات تامین می شود.

رئیس انجمن غلات ایران گفت: با توجه به آبجذب بودن ذرت، میزان تولید این محصول در ایران کم است که تولید آن در سال گذشته را کمتر از یک میلیون تن برآورد کرد.

وی افزود: برای تامین نیاز عمومی کشور به این محصول، نزدیک به 8 میلیون تن ذرت وارد کشور شد.

این فعال اقتصادی در خصوص میزان تولید گندم و جو در ایران به سطح زیر کشت این محصولات نیز اشاره کرد و افزود: بیش از نیمی از سطح زیر کشت غلات ایران به گندم اختصاص دارد و یک میلیون و 400 هزار هکتار زمین نیز زیر کشت می رود. با جو

وی درباره تولید و واردات کنجاله سویا نیز گفت: میزان مصرف این محصول در ایران بستگی به وضعیت دام و طیور دارد که بین 3.5 تا 4 میلیون تن در سال متغیر است. سال گذشته 2.5 میلیون تن سویا برای تامین بخشی از کنجاله سویا مورد نیاز کشور با تکیه بر ظرفیت صنعت نفت وارد کشور شد و مابقی وارداتی است.

بر اساس اظهارات زرگران، سال گذشته به دلیل کاهش میزان واردات آرد، شاهد کمبود این محصول در بازار داخلی بودیم که چالش هایی را برای تامین خوراک دام و طیور در کشور ایجاد کرد.

رئیس انجمن غله ایران همچنین به چشم انداز تولید و تجارت غلات در جهان بر اساس گزارش های جهانی تا سال 2030 اشاره کرد.

وی میزان صادرات گندم در منطقه دریای سیاه و شرق اروپا از روسیه و اوکراین را عمده ترین شرکت کنندگان و تولیدکنندگان ذکر کرد و گفت: پیش بینی می شود میزان صادرات این دو کشور تا سال 2030 به حدود 69 میلیون تن در سال افزایش یابد. از حدود 9 میلیون تن افزایش یافته است) و از سوی دیگر با توجه به رشد جمعیت به ویژه در جنوب شرق آسیا، شاهد افزایش تقاضا برای گندم در این منطقه خواهیم بود.

زرگران درباره چشم انداز بازار جو نیز اتحادیه اروپا، روسیه و استرالیا را به عنوان تامین کنندگان اصلی معرفی کرد و در عین حال از عربستان و چین به عنوان مصرف کنندگان اصلی این محصول یاد کرد. بر اساس اظهارات وی، پیش بینی می شود که نیاز عربستان سعودی به جو تا سال 2030 به 8 میلیون تن در سال برسد که 25 درصد از تقاضای جهانی این محصول را شامل می شود.

نماینده مجلس نمایندگان ایران از پیش بینی افزایش 25 درصدی مصرف ذرت در جهان تا سال 2030 خبر داد و گفت: در مورد ذرت، برزیل، آرژانتین، اوکراین و آمریکا بازیگران اصلی دنیا و کشورهای جهان هستند. همچنین انتظار می رود میزان صادرات ذرت از این کشورها نیز افزایش قابل توجهی داشته باشد.

رئیس انجمن غلات ایران در ادامه به صادرات جهانی سویا پرداخت و تامین کنندگان اصلی این محصول را کشورهای آمریکا، برزیل و آرژانتین معرفی کرد و اظهار داشت: بر اساس پیش بینی ها تقاضا برای سویا افزایش می یابد. در سال 2030 و با اشاره به پیش بینی وزارت کشاورزی آمریکا، این افزایش حدود 26 درصد خواهد بود و سه کشور اصلی تا سال 2030 نود درصد صادرات جهان را در اختیار خواهند داشت.

وی در خصوص کنجاله سویا نیز به پیش بینی رشد 14 درصدی تجارت جهانی این محصول تا سال 2030 اشاره کرد و تاکید کرد: آرژانتین، برزیل و ایالات متحده آمریکا به عنوان صادرکنندگان اصلی کنجاله سویا در جهان شناخته می شوند و اینها انتظار می رود سه کشور 87 درصد از کل صادرات را تشکیل دهند که 45 درصد از این میزان به آرژانتین، 25 درصد به برزیل و 17 درصد به ایالات متحده آمریکا اختصاص دارد. با توجه به میانگین تولید و مصرف غلات در کشور و حجم کالای ترخیص شده برای کشور، باید تا پایان سال حداقل 15 میلیون تن غلات وارد کشور شود تا نیاز بازار تامین شود.

مصرف غلات در کشور در سال 1401 چقدر بوده است؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top