مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

مصرف هر ویتامین به صورت جداگانه بهتر است یا مولتی ویتامین؟


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش بهداشت نیوز، شهید بهشتی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که آیا مولتی ویتامین بهتر است یا هر ویتامین به صورت جداگانه مصرف می شود، گفت: بستگی به شرایط فرد دارد. افراد مسن معمولا غذای کافی دریافت نمی کنند، بنابراین نیاز به مصرف مولتی ویتامین و مواد معدنی دارند.

خدیجه رحمانی، متخصص تغذیه گفت: «اما این موضوع در مورد افراد عادی صدق نمی کند. به عنوان مثال، رژیم غذایی برخی افراد ممکن است فقط حاوی چند ریز مغذی باشد. یا برخی افراد فقط ویتامین B در رژیم غذایی خود ندارند، بنابراین فقط باید ویتامین B دریافت کنند، نه همه آنها. به عنوان مثال ویتامین B12 فقط در منابع حیوانی یافت می شود و در منابع گیاهی وجود ندارد، بنابراین افرادی که گیاهخوار خالص هستند و از منابع حیوانی در رژیم غذایی خود استفاده نمی کنند باید این ویتامین را مصرف کنند. بنابراین بسته به شرایط کاملاً متفاوت است.

رحمانی با بیان اینکه جغرافیای محل زندگی فرد نیز در کمبود ویتامین نقش دارد، بیان کرد: ویتامین A در مناطق فقیرنشین کمبود دارد. همچنین در این زمینه ها دچار کمبود ویتامین B1 و B2 هستیم. کمبود اسید فولیک و آهن نیز مشاهده می شود. در سطح ملی از آرد با افزودن آهن برای جبران و پیشگیری از کم خونی استفاده می شود. در واقع با این برنامه غذایی که بیشترین مصرف را در بین مردم دارد برای جبران کمبود آهن معرفی کرده اند.

وی ادامه داد: همچنان در برخی مناطق با کمبود کلسیم مواجه هستیم و همچنان در زنان شاهد بیماری کیستیک هستیم. در مناطق بسیار فقیر شاهد کمبود آهن هستیم و بسیار شایع است. این طبیعی است که در مناطق جغرافیایی و مناطق فقیر که کیفیت غذا پایین یا کاهش یافته است، میکرومغزها کمتر باشند. زمانی که لبنیات و گوشت از رژیم غذایی افراد کم شود یا حذف شود، بیشتر مستعد کمبود هستند.

بیشتر بخوانید:  علت آلودگی هوای تهران

مصرف هر ویتامین به صورت جداگانه بهتر است یا مولتی ویتامین؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top