معاون علمی رئیس جمهور اعتبار مالیاتی پایه دانش را توضیح می دهد

به گزارش دولت، «روحلا دهگانی فیروزآبادی» امروز در نشست خبری «معرفی نظام جدید ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان» که در ساختمان معاونت علمی برگزار شد، افزود: اصلاح آیین‌نامه ارزیابی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان موضوع مهمی است، بنابراین می‌توان گفت جلسه امروز از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه زیربنای کل جریان اقتصاد دانش بنیان کشور مبتنی بر این ارزیابی است، گفت: معاونت علمی، کارکنان معاونت علمی و اقتصاد دانش بنیان، زیرساخت های توسعه علم و فناوری کشور بر اساس قانون بر اساس قانون برای حمایت از موسسات و شرکت های دانش بنیان فعالیت می کنند.

دگانی فیروزآبادی ملاک طبقه بندی شرکت ها را همین قانون عنوان کرد و ادامه داد: این قانون به مدت 10 سال به خوبی اجرا شد اما در این قانون مصوبه ای وجود داشت که نوع حمایت ها را در بر می گرفت و دسته ها و تقسیم بندی هایی تشکیل می داد که بسته به نوع فناوری به نوع 1، 2 و 3 تقسیم می شد.

وی خاطرنشان کرد: در سال های 1388 و 1389 50 شرکت دانش بنیان شناسایی شد اما اکنون 9 هزار شرکت در حال فعالیت هستند. در حال حاضر اندازه شرکت ها، توسعه بازار، نقش آنها در بازار و غیره. با سال های گذشته متفاوت است و به همین دلیل تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان ضروری بود.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه طی این سال ها بر اساس تجربه و مطالعه 6 ماهه ارزیابی دانش بنیان ها مورد توجه قرار گرفت، یادآور شد: با همکاری بیش از 100 شرکت دانش بنیان، دستگاه های اجرایی در این حوزه و هیئت مدیره دانش بنیان ها در این مدت آئین نامه دانش بنیان ها را ارزیابی کرده و تلاش کردند تا با جمع آوری نظرات قوت های جدید کشورها، قوانین ضعیف را در ارزیابی دانش بنیان ها پوشش دهند. از معاونت تاثیرگذاری در اقتصاد دانش بنیان.

به گفته وی، مراحل اجرای این سامانه به پایان رسیده و فردا اجرایی و اعلام می شود.

وی با اشاره به ارزیابی شرکت ها در این سامانه جدید، گفت: برای اجرای سامانه ارزیابی شرکت ها، عواملی وجود داشتند که یا تجربه کافی نداشتند و یا در شهرهای دیگر امکان دسترسی به آنها وجود نداشت. لذا برای ارزیابی این شرکت ها از مجموعه بزرگ پارک های علم و فناوری که دارای تخصص فناورانه هستند مانند پارک فناوری فردیس و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان کمک گرفته شد.

دهقانی فیروزآبادی گفت: در آیین نامه جدید بر اساس پیچیدگی فناوری قضاوت نمی کنیم. درست است که این پیچیدگی فناوری یکی از پارامترها است، اما همه پارامترهای ارزیابی شرکت ها نیست. بنابراین با تعریف فهرستی از محصولات، خدمات و فرآیندها در نظر گرفته می شود.

وی ادامه داد: دو مقدار دیگر نیز در این راستا وجود دارد که ورودی و خروجی فرآیند ارزیابی است. این شرکت چقدر تاثیر و نقش ملی در رشد ملی دارد و چقدر نیروی انسانی متخصص واقعی تربیت کرده و چقدر در توسعه بازار و تولید ثروت موثر بوده است.

دهقانی فیروزآبادی افزود: شرکت های استارت آپی کمتر از 5 سال قدمت دارند، کمتر از 5 میلیارد تومان درآمد دارند و کمتر از 10 نیروی انسانی دارند و این شرکت ها نیاز به حمایت بیشتری دارند. طبق بررسی های انجام شده 80 درصد کل شرکت های دانش بنیان کمتر از 100 میلیارد تومان مالیات دارند.

معاون علمی رئیس جمهور تصریح کرد: جریان حمایتی به گونه ای طراحی شده است که بیش از 50 درصد خروجی شرکت های فناور را محصولات دانش بنیان تشکیل می دهد و این اعتبار مالیاتی برای سرمایه گذاری در سبد آنهاست.

وی گفت: این آیین نامه یک ماه پیش در جلسه هیات مدیره فناوری دانش بنیان تصویب شد و از فردا اجرایی می شود و تا دو تا سه ماه آینده از سامانه جدید آن رونمایی می شود.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به ضعف کارگزاران ارزشیابی تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم ارزیابی، ارزیابان شرکت های دانش بنیان یا همان دستگاه ها هستند که بعضاً به موفقیت کافی نرسیده اند و یکی از وظایف ما این است که ارزیابی شرکت های نوپا را به پارک های علم و فناوری و مجموعه های بزرگی که سابقه و سابقه درخشانی داشته اند بسپاریم. تایید پایه های دانش فقط توسط معاونت علمی اعطا می شود، اما ارزیابی ها توسط این گروه منتخب انجام می شود.

معاون علمی رئیس جمهور با اشاره به موضوع معافیت های مالیاتی گفت: معافیت های مالیاتی تنها به محصولاتی تعلق می گیرد که فناوری بالایی دارند که باعث شد فقط شرکت های سهامی نوع اول از معافیت مالیاتی استفاده کنند اما در آیین نامه جدید همه استارتاپ ها برای محصولات دانش بنیان خود از معافیت مالیاتی استفاده می کنند.

وی ادامه داد: در قانون دانش بنیان جهش تولید سال 1401، معافیت مالیاتی سقف داشت; یعنی اگر شرکتی 200 میلیارد تومان درآمد داشته باشد 10 میلیارد تومان مشمول معافیت می شود. اما اگر شرکت بیش از این رقم داشت، مالیات دیگری اضافه نمی شد.

وی ادامه داد: در قانون جدید از اعتبار مالیاتی استفاده می شود که همان معافیت مالیاتی است و در آیین نامه جدید به آن پرداخته شده است.

معاون علمی رئیس جمهور اعتبار مالیاتی پایه دانش را توضیح می دهد

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top