مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

معایب خرید خانه رهنی را بشناسید


امروزه یکی از مشکلات حقوقی که اغلب با آن مواجه می شود، معاملات سفته است. باید بدانید که این معاملات معایب زیادی دارند.

معایب خرید خانه با قرارداد این یکی از مواردی است که باید قبل از بستن معامله به آن توجه داشته باشید تا خود را دچار مشکل نکنید. از آنجایی که این تراکنش ها توسط افراد عادی انجام می شود، معمولا مشکلاتی را ایجاد می کند. با دلتا مگ همراه باشید.

خانه موعود چیست؟

به طور معمول، معاملات ملکی دارای 3 مرحله است:

  • اولین قدم رسیدن به توافق بین خریدار و فروشنده است.
  • مرحله دوم
  • ثبت و نگارش توافق منعقده بین خریدار و فروشنده (به صورت مبایعه نامه یا قرارداد)
  • در نهایت سند رسمی به نام خریدار منتقل می شود.

حال سفته خانه ای است که به دلیل نداشتن سند فقط با سفته خرید و فروش می شود. به عبارت دیگر در هنگام خرید و فروش این نوع املاک، مرحله نهایی انتقال سند به نام خریدار را نداریم.

معایب خرید خانه با قرارداد

در این مقاله شما معایب خرید خانه با قرارداد ما آن را به شما ارائه می کنیم تا آگاهی شما را نسبت به این مسائل افزایش دهیم.

  • از جمله ضعف ها و معایب املاک سفته ای این است که اخذ گواهی ثبت از چنین ملکی عملا غیرممکن است. به همین دلیل است که کلاهبرداری در چنین معاملاتی بسیار رایج است.
  • از دیگر معایب این املاک خرید و فروش آن ها به صورت سفته است که یک سند عادی است، بنابراین می توان آنها را توسط افراد ذی نفع به چند نفر فروخت و تضاد منافع وجود دارد که مقدمه ای برای تشکیل پرونده در محاکم قضایی با موضوع اثبات مالکیت است.
بیشتر بخوانید:  نقاط کوانتومی به کمک سیستم ایمنی بدن می‌آیند

تصرف قبلی یک ملک تحت ضمانت

یکی دیگر از معایب خرید خانه با قرارداد این است که این املاک فاقد سند ششدنگ هستند و سال هاست که به صورت اسناد دستی و نوشته ای تحت عنوان قولنامه برای این گونه املاک معامله می شود.

عدم درج مالکیت در سفته

ملک سفته فاقد سابقه ثبت رسمی در اداره ثبت و املاک است، به عبارت دیگر ملک سفته تشریفات ثبتی را طی نکرده است.

چگونه از وضعیت مالکیت سفته مطلع شوم؟

حالا دانستن معایب خرید خانه با قرارداد نکته مهم این است که بدانیم چگونه می توان از وضعیت ملک تحت سفته مطلع شد. برای اطلاع از وضعیت این املاک باید با شهرداری تماس بگیرید. از طریق این استعلام مبلغ بدهی ساختمان، میزان فرسودگی و سایر اطلاعات لازم در مورد ملک به دست می آید که با داشتن این اطلاعات مهم احتمال ضرر و زیان تا حد زیادی کاهش می یابد.

یکی دیگر از اقداماتی که در مورد املاک سفته صورت می گیرد این است که تقسیمات با کمتر از حد قانونی انجام می شود. در این صورت امکان اخذ مجوز وجود ندارد و می توانید با مراجعه به شهرداری از اصالت ملک مطلع شوید.

پیشنهاد مطالعه: این اموال بدهکار را هرگز توقیف نکنید!
معایب خرید خانه رهنی را بشناسید

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top