معتبرترین تست های هوش چیست؟


تست‌های هوش ابزاری برای ارزیابی مهارت‌های استدلالی و سایر توانایی‌های شناختی افراد هستند. این آزمون ها به گونه ای طراحی شده اند که سطح IQ را برای داوطلبان فراهم کند. البته، همه تست‌های IQ نتایج دقیقی را ارائه نمی‌دهند، بنابراین ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم مطمئن‌ترین تست‌های IQ را پیدا کنید. معمولاً معتبرترین آن ها تست های هوش است که توسط معتبرترین بنیانگذاران روانشناسی و تحصیلکردگان این رشته استفاده می شود و البته تایید این افراد را نیز دارد.

با این حال، اگر می‌خواهید بدون صرف هزینه یا زمان زیاد، ارزیابی توانایی‌های ذهنی خود را دریافت کنید، گزینه‌های معتبری وجود دارد که می‌توانید به صورت آنلاین انجام دهید. در این مقاله سه تست هوش قابل اعتماد را ارائه خواهیم کرد.

تست هوش ریون

تست هوش ریون توسط دکتر جان اس ریون در سال 1936 طراحی شد. این آزمون چند گزینه ای مهارت های حل مسئله و استدلال را با درخواست از شرکت کننده برای شناسایی الگوهای اشکال هندسی و انتخاب قسمت صحیح از بین گزینه ها ارزیابی می کند.

تست هوش ریون (Raven IQ test) پیشروترین تست غیرکلامی در جهان است و برای تکمیل ارزیابی نیازی به خواندن یا نوشتن نیست.

ریون هم برای نوجوانان و هم برای بزرگسالان با هوش بالاتر از حد متوسط ​​مناسب است و همچنین در تحقیقات و آزمایشات بالینی و فرآیند استخدام در شرکت ها استفاده می شود. این تست برای اندازه گیری هوش سیال که یکی از ابعاد هوش عمومی است استفاده می شود. مواردی مانند حل مسئله، استدلال قیاسی، رمزگشایی و استدلال استقرایی از جمله عواملی هستند که در این آزمون مورد ارزیابی قرار می گیرند.

اعتبار آزمون هوش ریون

تست پیشرفته ریون یکی از استانداردترین و پیشرفته ترین تست های هوش در جهان به حساب می آید و البته مطابق با آخرین مقالات و تحقیقات علمی روز دنیا می باشد. این آزمون به طور گسترده توسط روانشناسان و همچنین موسسات روانشناسی استفاده می شود.

علاوه بر موارد فوق، آزمون هوش ریون یک آزمون مستقل از فرهنگ (غیر کلامی) است که نتیجه آن را به یک نتیجه قابل اعتماد جهانی تبدیل می کند.

سوالات و پاسخ های این آزمون کاملاً منطقی به هم مرتبط هستند و همین امر می تواند معتبر بودن نتیجه به دست آمده از این آزمون را ثابت کند.

تست هوش ریون را کجا بگیرم؟

تست هوش ریون در سایت ایران تلنت رایگان است و یکی از به روزترین و استانداردترین تست های ریون به حساب می آید. با شرکت در این آزمون در ایران تلنت، می توانید آن را به رزومه خود در این وب سایت اضافه کنید تا کارفرمایان نیز هنگام جستجوی کار، سطح IQ شما را بررسی کنند.

تست هوش کتری

تست هوش کتری تستی است که توسط ریموند کتل در سال 1994 برای اندازه گیری هوش ایجاد شد. هدف او از ایجاد این پرسشنامه سنجش توانایی های شناختی افراد بدون توجه به فرهنگ و پیشینه آنهاست. هدف اصلی این آزمون شناسایی و ارزیابی هوش سیال در افراد بود، زیرا این هوش بر خلاف هوش متبلور تحت تاثیر آموزش و فرهنگ نیست. سه سطح از افراد می توانند از این تست برای سنجش هوش خود استفاده کنند که شامل کودکان در دو گروه سنی و بزرگسالان می شود.

شرکت در این تست اطلاعات خوبی در حالت هوش به شما می دهد و خوب است بدانید که محیط و شرایط روحی شما می تواند در نتیجه تاثیر بگذارد پس حتما قبل از انجام آن از شرایط انجام صحیح تست اطمینان حاصل کنید.

اعتبار آزمون هوش در گاو

تست هوش کتری آزمونی است که تا حد امکان عاری از تعصبات فرهنگی طراحی شده است تا هیچ فرهنگی نسبت به فرهنگ دیگری در آن و نتایج حاصل از آن مزیتی نداشته باشد. این آزمون به گونه ای طراحی شده است که تحت تأثیر توانایی کلامی، جو فرهنگی و سطح تحصیلی قرار نگیرد.

از کجا تست هوش بگیریم؟

آزمون هوش بصری گاو اولین بار در ایران توسط گروه ای-سنج ساخته شد. تست هوش کتری در سایت اسنج به صورت کاملا رایگان و با کامل ترین تفسیر ممکن انجام می شود. و نتیجه به دست آمده از آن بسیار قابل اعتماد است.

تست هوش گاردنر

تست هوش گاردنر یا تست هوش چندگانه برای سنجش استعدادها و توانایی های افراد در هشت هوش استفاده می شود.

در واقع طراح این تست هوش معتقد است که هوش افراد به هشت زیر شاخه تقسیم می شود و افراد باهوش نه تنها از ضریب هوشی بالایی برخوردارند. این نظریه نشان می دهد که دیدگاه های روانسنجی سنتی از هوش بسیار محدود است. گاردنر برای اولین بار نظریه خود را در سال 1983 در کتاب خود Frames of Mind: The Theory of Multiple Intelligences تدوین کرد، جایی که او پیشنهاد کرد که همه افراد انواع مختلفی از “هوش” دارند.

به گفته گاردنر، هشت هوش برای انسان ها وجود دارد که در این آزمایش نیز مورد ارزیابی قرار می گیرند:

  • هوش بصری – فضایی
  • هوش کلامی-زبانی
  • هوش منطقی-ریاضی
  • هوش فیزیکی جنبشی
  • هوش موسیقایی
  • هوش درون فردی
  • هوش برونگرا
  • هوش طبیعی

اگرچه ممکن است یک فرد در زمینه خاصی مانند هوش موسیقایی قوی باشد، اما احتمالاً طیف گسترده ای از توانایی های دیگر را نیز دارد. برای مثال، یک فرد ممکن است هوش کلامی، موسیقیایی و طبیعت گرایانه قوی داشته باشد.

اعتبار آزمون هوش گاردنر

روش ساده برگزاری آزمون و همچنین نتیجه گیری آن نشان می دهد که پیچیدگی در آن وجود ندارد و در نتیجه می توان به اعتبار نتیجه آزمون اعتماد کرد. علاوه بر این، این ابزار در نسخه های مختلف خود از سال 2005 تاکنون ده ها هزار بار توسط معلمان، مربیان، مدیران، دانشگاهیان و محققان در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است و هیچ شکایت یا انتقادی در مورد قابلیت اطمینان آن وارد نشده است.

تست هوش گاردنر را کجا باید داد؟

در حال حاضر می توانید هوش چندگانه خود را به صورت رایگان در آزمون کاران سایت گاردنر اندازه گیری کنید و نتیجه را مشاهده کنید.

معتبرترین تست های هوش چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top