معرفی صندوق کارآفرینی امید برای حمایت از مشاغل کوچک


صندوق کارآفرینی امید با استفاده از روش جدید تامین مالی خرد، با هدف حمایت مالی و مشاوره برای کسب و کارهای کوچک بازارمحور که به خدمات بانکداری سنتی دسترسی ندارند، می باشد. این صندوق نقش مهم و جدیدی در زمینه حمایت دولت از تولید در بخش خصوصی خواهد داشت. برای درک بهتر این نقش در صندوق کارآفرینی امید می توان به تجربه کشورهای در حال توسعه و همگن با ایجاد چنین موسساتی نگاه کرد. کسب و کارهای خرد در سال های اخیر در کشورهای مختلف جهان با ساختارهای اقتصادی متفاوت رشد چشمگیری داشته است. این بنگاه ها با هدف کاهش فقر، افزایش تولید منطقه ای و مبارزه با بیکاری، جایگاه مناسبی در سطح سیاست گذاری کشورها پیدا کرده اند.

تامین مالی خرد در پیشبرد اهداف توسعه کشورها به قدری موثر بوده است که بنیاد صلح نوبل برای تلاش هایش جایزه صلح اعطا کرده است و سازمان ملل متحد یک سال را به عنوان سال اعتبارات خرد تعیین کرده است. در این مقاله از مجموعه مقالات دانشگاه بازرگانی به معرفی صندوق کارآفرینی امید می پردازیم. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این صندوق هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با تیم دانشگاه بازرگانی همراه باشید.

چرا صندوق های قرض الحسنه تأسیس شد؟

صندوق های قرض الحسنه برای افرادی که می خواهند کسب و کار خود را راه اندازی کنند کارمزدهای بدون بهره و کم ارائه می کند. اما بر اساس تجربه موفق دنیا بدون ایجاد موسسات تخصصی دوجانبه نمی توان به تعداد زیادی از درخواست های تسهیل کارآفرینی با این مدل پاسخ داد.

آمار IFC برای مردم در سراسر جهان

بر اساس گزارش IFC در حال حاضر بیش از 500 میلیون نفر از مردم فقیر جهان با بهره مندی از وام های کوچک و رعایت استانداردهای ذکر شده فعالیت های اقتصادی سودآوری را آغاز کرده اند که نشان دهنده قدرت تحول آفرین این نوع وام ها در صورت هدفمندی است. به گفته این سازمان مرجع، وام های کوچک باید با استفاده از روش های جدید و کارآمد مانند خوشه، شبکه و زنجیره تولید استفاده شود. تجربه قابل قبول اما پراکنده در زمینه وام های کوچک نیز در کشور ما موجود است. آمارهای رسمی نشان می دهد که در حال حاضر حدود 6000 صندوق اعتباری خصوصی در کشور فعال هستند.

چگونه از صندوق کارآفرینی امید وام 4 درصدی بگیریم؟

اگر می خواهید برای راه اندازی کسب و کار خود وام بدون بهره دریافت کنید، می توانید از صندوق کارآفرینی امید استفاده کنید. این صندوق فرصت‌های وام را برای ایجاد شغل برای افراد بیکار که تجربه و توانایی انجام فعالیت‌های خدماتی، فنی، کشاورزی و تجاری را دارند، بررسی کرده است. لازم به ذکر است افرادی که فاقد مدرک تحصیلی و یا حرفه ای مرتبط با تخصص خود هستند، امکان درخواست وام را نخواهند داشت و ثبت نام آنها نتیجه ای جز اتلاف وقت و هزینه و تاخیر در کار سایرین نخواهد داشت. متقاضیان . کارمزد وام پرداختی به فرد واجد شرایط 4 درصد و مدت بازپرداخت 60 ماه خواهد بود.

چه مشاغلی می توانند از صندوق کارآفرینی امید استفاده کنند؟

 1. کار در منزل: این نوع فعالیت توسط یک یا چند نفر از اعضای خانواده در محل سکونت انجام می شود و به صورت طرح کاری است که آرامش سایر واحدهای همجوار را برهم نمی زند و خدمات یا محصولی را تولید می کند. در بازار خارج از منزل قابل فروش است. حداکثر وجوه برای این نوع فعالیت 50 میلیون ریال می باشد.
 2. خوداشتغالی: این نوع اشتغال زمانی است که فرد مالک و مدیر کسب و کار خود باشد و بتواند علاوه بر خود برای دیگران نیز فرصت شغلی ایجاد کند. اگر کسب و کار برای مالک/مدیر و دستیار شغل ایجاد کند، این به عنوان خود کارآمدی و خودکفایی شناخته می شود. حداکثر وجوه برای این نوع فعالیت 150 میلیون ریال می باشد.
 3. کارفرما: این نوع اشتغال زمانی است که فرد مالک و مدیر کسب و کار خود باشد و علاوه بر خود برای دیگران نیز فرصت شغلی ایجاد کند. اگر فردی به عنوان کارمند برای دیگران شغل ایجاد کند، کارفرما محسوب می شود. در این نوع استخدام دو یا چند نفر می توانند به صورت قانونی مانند شرکت یا تعاونی برای راه اندازی کسب و کار همکاری کنند.
 4. کارآفرینی: فعالیت‌های کارآفرینانه‌ای است که منجر به تولید کالا یا تولید با روش جدید یا گشایش بازار جدید، یافتن منابع جدید یا ایجاد سازمانی جدید در حوزه صنعت، خدمات و کشاورزی می‌شود. کارآفرین باید سرمایه گذاران را از جذابیت نوآوری خود متقاعد کند.
 5. تعاونی: گروهی است که به طور مستقل برای برآوردن نیازها و خواسته‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود با ایجاد بنگاه اقتصادی با مالکیت و کنترل مشارکت‌کنندگان تشکیل می‌شود.

نحوه رسیدگی به درخواست وام صندوق کارآفرینی امید شما چگونه است؟

متقاضیان می توانند درخواست خود را به دو صورت درخواست مستقیم و غیر مستقیم به صندوق ارسال کنند. درخواست مستقیم از آن دسته افرادی است که خودشان به صندوق مراجعه کرده و فرم ها و مدارک لازم را ارسال کرده و یا از طریق سایت ثبت نام کرده اند. درخواست‌های غیرمستقیم افرادی هستند که از سوی نهادهای مختلفی که با صندوق تفاهم‌نامه همکاری دارند و همچنین افرادی که توسط مقامات (سفر استانی، هیئت‌های دولتی و سایر مقامات کشوری و استانی) نمایندگی داشته‌اند.

نگاهی به مزایای استفاده از صندوق کارآفرینی امید

صندوق مهر امام رضا (ع) که با نام صندوق کارآفرینی امید نیز شناخته می شود، تنها موسسه مالی کشور است که به طور کامل و حرفه ای در دو جنبه عملکرد دو خطی فعال است:

 • تامین مالی خرد
 • حمایت از کسب و کارهای خرد

این صندوق که بزرگترین نهاد حامی فعالیت های کارآفرینی در سطح خرد است، در سال های اخیر نقش مهمی در توسعه فرهنگ اعتبارات خرد در کشور داشته است. در واقع با ایجاد بیش از 700000 شغل جدید کمک قابل توجهی به ارتقای کارآفرینی در سطح خرد کرده است. برخی از برنامه های جدید و نوآورانه (در ایران) که اخیراً در این صندوق اجرا شده است عبارتند از:

 • انتقال از پرداخت های فردی به پرداخت های شبکه ای
 • ایجاد زنجیره ارزش
 • برندسازی و پرداخت در قالب شعب شبکه تجاری برندها و موارد مشابه برای دستیابی به پایداری کسب و کار

بررسی شرایط مربوط به اخذ وام از صندوق کارآفرینی امید

 • تجارت: هر نوع فعالیتی که منجر به ایجاد درآمد برای مالک یا مالکان شود و در حوزه اقتصادی باشد.
 • خوداشتغالی و خوداشتغالی: نوعی شغل که در آن فرد هم مالک و هم مدیر کسب و کار خود است. و می تواند فرصت های شغلی برای دیگران ایجاد کند.
 • کارآفرینی و کارآفرینی: نوعی شغل که در آن فرد هم مالک و هم مدیر کسب و کار خود است. و برای دیگران فرصت های شغلی ایجاد می کند.
 • تسهیلات/وام: در این دستورالعمل منظور از تسهیلات، وام صندوق است.
 • درخواست تسهیلات: اظهار نظر رسمی در مورد درخواست تسهیل اشتغال صندوق طبق قوانین توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی.
 • طرح: فعالیت اقتصادی است که برای دستیابی به اهداف مشخص انجام می شود.

تمدید شرایط مربوط به اخذ وام

 • راه اندازی: آماده سازی شرایط و انجام اقدامات لازم برای پذیرش طرح و شروع فعالیت تجاری.
 • طرح کسب و کار: طرح کسب و کار روش انجام یک فعالیت تجاری، اقتصادی و خدماتی را در بازه زمانی معینی بیان می کند که بخش های مختلفی از جمله توجیه بازار، فنی، مالی و اقتصادی طرح را شامل می شود.
 • سبد کسب و کار: مجموعه ای از انواع کسب و کار در یک منطقه جغرافیایی.
 • بررسی درخواست: مقایسه شرایط متقاضیان با شرایط عمومی و اختصاصی صادره از سوی صندوق.
 • وام گیرنده: هر شخص حقیقی یا حقوقی که از صندوق کارآفرینی امید وام دریافت می کند و با رعایت ضوابط مختلف به صندوق بدهکار می شود.
 • فایل ابزار: کلیه اسناد، مدارک، نامه ها و مصوبات پرداخت تسهیلات به وام گیرندگان که به صورت سنتی و همچنین رایانه ای و الکترونیکی در صندوق ذخیره می شود.
 • آورده: بخشی از سرمایه و همچنین تسهیلاتی است که به صورت نقدی یا غیرنقدی توسط وام گیرنده برای راه اندازی کسب و کار ارائه می شود. و برای اجرای طرح استفاده می شود.

شرایط عمومی دریافت وام را مشاهده کنید

برای دریافت وام از صندوق کارآفرینی امید باید این شرایط کلی را رعایت کنید:

 • ایرانی بودن
 • دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم از خدمت سربازی (برای آقایان)
 • قبلا از وام های صندوق کارآفرینی امید استفاده نکرده اید
 • بیکار باشید یا فقط به عنوان کارآموز/کارگر در یک کسب و کار خوداشتغالی کار کرده باشید. و بیمه استخدامی نداشته باشند. *توجه: در صورت داشتن بیمه نامه اجباری کارفرما، باید آن را لغو یا به بیمه خود بیمه تبدیل کنید.
 • اخذ مجوزهای لازم برای اجرای پروژه از مراجع ذیربط.
 • عدم کار در سازمان های دولتی و عدم دریافت حقوق بازنشستگی و همچنین عدم کار در شرکت ها و موسسات غیردولتی هنگام اخذ وام.
 • شما باید حداقل هجده سال داشته باشید و بیش از پنجاه سال نداشته باشید.

آخرین کلمه

بسیار خوشحالیم که تا پایان این مقاله در کنار تیم دانشگاه بازرگانی بودید. در پایان لازم به ذکر است که صندوق کارآفرینی امید ماموریت دارد:

 • با ترکیب سپرده های مردمی و وام های دولتی برای شناسایی جوانان شایسته.
 • با توانمندسازی جوانان به آنها در ایجاد کسب و کارهای کم سرمایه، عملی و کارآفرینی کمک کنید.
 • با در نظر گرفتن نیازهای منطقه ای، کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات را بر اساس مدل های جهانی شبکه و جهت گیری بازار، مانند خوشه ها و زنجیره های ارزش در سطح کشور توسعه دهید.
 • نظارت بر وجوه پرداخت شده، اطمینان از ثبات و هدفمندی کسب و کار.

آیا از قبل صندوق کارآفرینی امید را می شناختید؟ به نظر شما این صندوق چه اهداف دیگری را دنبال می کند؟

معرفی صندوق کارآفرینی امید برای حمایت از مشاغل کوچک

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top