ملاقات مخفیانه در آمریکا برای اخراج رابرت مالی


وب سایت پولیتیکو نوشت که پس از تهدید مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به صدور احضاریه به وزارت امور خارجه، وزارت خارجه تصمیم گرفت در نشستی محرمانه درباره وضعیت رابرت مالی برای قانونگذاران آمریکایی توضیح دهد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با پولیتیکو تایید کرد که این وزارتخانه قرار است با قانونگذاران درباره موضوع فوق دیدار کند، اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

مک کال چند روز پیش در مصاحبه ای با مورگان اورتگاس، سخنگوی سابق وزارت خارجه آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، ابراز نگرانی کرد که رابرت مالی اطلاعات محرمانه ای را که در اختیار دارد به ایران یا روسیه منتقل کرده است.

مک کال گفت: همانطور که می دانید، او مذاکره کننده اصلی ما در مورد توافق ایران بود. او یک معمار است توافق او فردی بود که با ایرانی ها در ارتباط بود و از سطح امنیتی بالایی برخوردار بود.

این قانونگذار ارشد آمریکایی افزود: نکته بسیار نگران کننده این است که ما سعی کردیم او را برای جلسه استماع به کنگره بیاوریم تا گزارش های محرمانه به ما بدهد و او خیلی راحت از آمدن خودداری کرد.

موضوع لاپوشانی وزارت خارجه آمریکا در خصوص استیضاح رابرت مالی یکی از موضوعات داغ تنش بین دولت آمریکا و کنگره این کشور در هفته های اخیر بوده است.

مک کال حدود سه هفته پیش در نامه ای به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا از سرپوش گذاشتن دولت آمریکا بر این پرونده انتقاد کرد و خواستار تحقیقات مستقل شد.

مک کال در این نامه خطاب به بلینکن نوشت، اخیرا مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان پاسخ داده و گفته اند که رابرت مالی به دلیل بیماری یکی از اعضای نزدیک خانواده اش نمی تواند در جلسه استماع شرکت کند.

مک کال نوشت: “وزارت امور خارجه هیچ وقت به ما نگفت که مجوز امنیتی رابرت مالی به حالت تعلیق در آمده یا تحت بازبینی قرار گرفته است یا اینکه او به دلیل تخلف تحت بازجویی قرار دارد.”

وی همچنین حدود 10 روز پیش وزارت خارجه آمریکا را تهدید کرد که در صورت عدم شفافیت در این زمینه، مقامات ارشد وزارت خارجه را احضار خواهد کرد.

حدود 10 روز پیش، واشنگتن فری بیکن گزارش داد که دولت “جو بایدن” از تحقیقات کنگره در مورد رسوایی مربوط به غیبت رابرت مالی جلوگیری کرده است.

وزارت خارجه آمریکا به رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان اعلام کرد که به سوالات این کمیته درباره رسوایی رابرت مالی پاسخی نخواهد داد.

در این نامه که توسط این پایگاه مشاهده شده، آمده است: «وزارت قادر به ارائه اسناد یا اطلاعات اضافی در مورد مجوزهای امنیتی پرسنل نیست.

مک کال جمعه گذشته در مصاحبه ای جدید به اورتگاس گفت: «اکنون می فهمیم که چرا او در جلسه دادگاه حاضر نشد. چیزی که من عمیقا نگران آن هستم این است که او به اسناد حساس و اطلاعات سطح بالا دسترسی داشته است. اگر این اسناد یا اطلاعات را به کشور دشمنی مانند روسیه یا ایران داده باشد، مصداق خیانت است».

حدود یک ماه پیش، CNN گزارش داد که مجوز امنیتی رابرت مالی به دلیل ناتوانی در نگهداری اسناد طبقه بندی شده به حالت تعلیق درآمده است. سی ان ان گزارش داد که رابرت مالی به همین دلیل در مرخصی بدون حقوق قرار گرفته است.

منبع دیگری به CNN گفت که رابرت مالی به مرخصی بدون حقوق گذاشته شده است. خود رابرت مالی در مصاحبه ای با CNN اظهار داشت: به من اطلاع داده شده که درخواست امنیتی من در حال بررسی است. اطلاعات بیشتری به من داده نشده است، اما انتظار دارم تحقیقات به زودی و به نحو مطلوب به نتیجه برسد. در ضمن من در تعطیلات هستم.

این مقام آمریکایی به نقل از سی ان ان گفت که رابرت مالی تا مدتی پس از تحقیقات وزارت امور خارجه در این زمینه مشغول به کار بود، اما اجازه دسترسی به اطلاعات طبقه بندی شده را نداشت.

اقدام برای تعلیق مجوز امنیتی رابرت مالی به طور گسترده در وزارت خارجه یا دولت بایدن منتشر نشد، زیرا وزارت امور خارجه او را در سمت خود نگه داشت و بیانیه ای در مورد جایگزینی او صادر نکرد.

بسیاری از تحلیلگران گفتند که حتی قبل از این مرخصی، نقش مالی در امور ایران بسیار ضعیف شده بود و نیویورک تایمز نیز در این رابطه نوشت که وقتی دولت بایدن در بهار امسال با مقامات ایرانی در عمان گفتگو کرد، برت مک گورک، یکی از مقامات ارشد کاخ سفید در امور غرب آسیا، نقش رهبری هیئت آمریکایی را ایفا کرد.

اتهامات رابرت مالی هنوز نامشخص است، اما مقامات کنگره گمان می کنند که اطلاعات طبقه بندی شده که منجر به برکناری وی شده است، مربوط به مذاکرات دیپلماتیک با ایران باشد.

در هفته‌های اخیر رسانه‌های آمریکایی گفته‌اند که رابرت مالی به دلیل تلاش‌های دولت بایدن برای مهار برنامه هسته‌ای ایران کنار گذاشته شده است و دولت جو بایدن، برت مک‌گورک، یکی از مقامات ارشد شورای امنیت ملی کاخ سفید را برای پیگیری این موضوع مأمور کرده است.

از دیگر موضوعاتی که رسانه‌های آمریکایی درباره وضعیت دیپلمات آمریکایی گزارش کرده‌اند این است که اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) در حال بررسی استفاده وی از اطلاعات طبقه‌بندی شده است.

چند روز پس از تحلیف جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، رابرت مالی در ژانویه 2021 به عنوان نماینده ویژه دولت در امور ایران منصوب شد.

مک کال روز جمعه در مصاحبه‌ای گفت: «بسیار نگران‌کننده است که فردی که ما برای اطلاعات درباره توافق هسته‌ای ایران و آنچه ایرانی‌ها می‌گفتند به او اعتماد کردیم، قوانین مجوز امنیتی را رعایت نکرد.»

اتهامات رابرت مالی در حالی مطرح شد که مذاکرات برای لغو تحریم ها علیه ایران از سال گذشته متوقف شده بود. آخرین دور مذاکرات برای لغو تحریم های وین در اوت سال گذشته در وین انجام شد. به گفته کارشناسان، عواملی مانند فشار رژیم صهیونیستی، اختلاف نظر با کنگره و مشکلات داخلی آمریکا دلیل عدم تمایل دولت بایدن برای بازگشت به برجام از زمان به قدرت رسیدن در کاخ سفید بوده است.

کشورهای غربی در ماه‌های اخیر با راه‌اندازی جنگ رسانه‌ای-تبلیغاتی سعی در شکستن مقاومت ایران در جهت تامین منافع کشور داشتند.

جمهوری اسلامی ایران راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها، کسب تضمین در مورد دوام برجام و رفع ادعاهای پادمانی آژانس انرژی اتمی را از خواسته‌های اصلی خود در مذاکرات لغو تحریم‌ها دانسته و تاکید کرده است که این امر را منطقی می‌داند و تنها بازگشت به یک توافق دوجانبه را می‌پذیرد که برخی از منافع اقتصادی را برای ملت ایران محدود می‌کند.

پیش از این ناصر خانانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تصریح کرده بود که خروج رابرت مالی موضوع داخلی آمریکا بوده و ربطی به ایران ندارد.

او در 12 جولای در پاسخ به سوالی در این باره گفت: باید پاسخگوی مرخصی رابرت مالی باشم! ما در مورد مشکلات داخلی سایر کشورها اظهار نظر نمی کنیم.»

کنعانی تصریح کرد: آنچه برای ما مهم است سیاست ها و رویکردهای کشورها و مشخصاً سیاست ها و رویکردهای دولت آمریکاست نه افرادی که نماینده دولت آمریکا در مذاکرات هستند و به این ترتیب به نظر می رسد هر فردی مجری سیاست های دولت و نظام خود است و تغییر افراد نمی تواند نقش بسزایی در تغییر سیاست ها داشته باشد.

ملاقات مخفیانه در آمریکا برای اخراج رابرت مالی

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top