منظور از طراحی وب سایت چیست؟

طراحی سایت فرآیند برنامه ریزی و ساخت یک وب سایت است. متن، تصاویر، فایل های صوتی و تصویری و عناصر برنامه توسط طراح وب سایت فرمت می شوند تا صفحه ای قابل مشاهده در مرورگر ایجاد کنند.

برای ایجاد صفحات قابل خواندن توسط مرورگرها، طراحان وب سایت از زبان های نشانه گذاری استفاده می کنند که در درجه اول HTML برای ساختار و CSS برای نمایش است.

در دنیای وب 2.0 از زبان های برنامه نویسی دیگری مانند جاوا اسکریپت، روبی روی ریل، PHP، ASP.net و Perl برای ساخت صفحات سایت ها استفاده می شود تا کاربر بتواند با سایت تعامل داشته باشد.

به طور کلی فرآیند طراحی سایت شامل مفهوم سازی، برنامه ریزی، پیش تولید، تحقیق، تبلیغات و همچنین مدیریت فایل های صوتی، تصویری و سایر فایل های چند رسانه ای مورد استفاده در صفحات سایت می باشد.

این کار می تواند توسط یک طراح یا گروهی از طراحان با یک وظیفه خاص انجام شود. یک سایت می تواند شامل یک صفحه اصلی باشد که به عنوان صفحه اصلی نیز شناخته می شود، و همچنین بخش های مختلف دیگری که هر کدام برای هدف خاصی ساخته شده اند.

صفحه اصلی سایت در مورد هدف اصلی سایت و همچنین به روز رسانی های روزانه آن صحبت می کند که ممکن است شامل لینکی باشد که کاربران را به بخش های مربوطه سایت هدایت می کند.

هدف از طراحی سایت

اگر فروشنده و توزیع کننده محصولات هستید، می توانید بیشترین بهره را از وب سایت خود ببرید که بسیار ارزان تر و موثرتر از روش های بازاریابی قدیمی و گران قیمت است.

به این ترتیب شما محدودیت زمانی و مکانی ندارید و به وسعت شهر، استان و کشور خود فروشگاه و بازار آنلاین 24 ساعته دارید که باعث افزایش تعداد مشتریان و افزایش سودآوری فعالیت اقتصادی شما می شود.

یک وب سایت خوب به شما این امکان را می دهد که در کمترین زمان ممکن جدیدترین محصولات را همراه با مشخصات و تصاویر کامل در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهید و به سرعت از رقبای خود پیشی بگیرید.

بهره گیری از ایده های خاص و جدید شما به طراحی سایت موثرتر و موفق تر کمک می کند. البته انتخاب و ارزیابی دقیق یک شرکت طراحی سایت که در دستیابی به هدف مورد نظر موثر باشد حائز اهمیت است.

طراحی وب مهارت ایجاد و اجرای صفحات وب است.

تیم برنرز لی، مخترع وب، با ایجاد یک وب سایت در آگوست 1991، نام خود را به عنوان اولین توسعه دهنده وب در تاریخ ثبت کرد. او در اولین وب سایت خود، از ابرمتن و یک لینک ایمیل استفاده کرد.

در ابتدا، وب‌سایت‌ها با کد HTML ساده نوشته می‌شدند، نوعی از زبان برنامه‌نویسی که به وب‌سایت‌ها ساختار ساده‌ای از جمله سرفصل‌ها و پاراگراف‌ها و توانایی پیوند دادن به صفحات وب دیگر با فرامتن می‌داد.

در مقایسه با روش های دیگر، این روش چگونه بهترین طراحی سایت را انتخاب کنیم؟ جدید و متفاوتی بود که کاربران می توانستند به سادگی صفحات مرتبط را با مرورگر باز کنند.

همانطور که وب و هنر طراحی آن تکامل یافت، زبان کدنویسی Hypertext یا HTML پیچیده تر و انعطاف پذیرتر شد. ابزارهایی مانند جداول، که عمدتاً برای نمایش نمودارهای داده استفاده می شوند، به زودی برای طرح بندی صفحات وب پنهان مورد استفاده قرار گرفتند. با ظهور Cascading Web Templates یا CSS، روش اشتباه طراحی با جداول مخفی در صفحه با استفاده صحیح از CSS جایگزین شد.

فن آوری های یکپارچه سازی پایگاه داده، مانند زبان های برنامه نویسی سمت سرور مانند CGI، PHP، ASP.NET، ASP، JSP، و ColdFusion و استانداردهای طراحی مدرن با قالب ها (CSS) در حال تغییر شکل وب سایت ها هستند. آنها تغییر کردند و پیشرفت کردند.

همچنین با ورود گرافیک های متحرک و فناوری های انیمیشن سازی صفحات مانند فلش، چهره وب بیش از پیش تغییر کرد و فرصت های جدیدی در اختیار سازندگان رسانه ها و طراحان وب قرار گرفت و همچنین قابلیت ها و کارکردهای جدیدتری به مرورگرهای HTML داده شد.

وب سایت یا وب سایت

وب سایت مجموعه ای از فایل های مختلف مانند تصاویر، متن یا فایل های برنامه است که برای یک هدف خاص به یکدیگر پیوند داده شده اند. این فایل ها روی یک کامپیوتر “میزبان” یا “سرور” قرار دارند و با نام دامنه مشترک فراخوانی می شوند. یکی از مهمترین خدمات وب، ایمیل است.
انواع سایت ها

سایت ها بر اساس کاربرد و نوع برنامه نویسی به چند دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

وب سایت های استاتیک:

این سایت ها یک بار طراحی می شوند و اطلاعات لازم در آنها قرار می گیرد، سپس برای اصلاح آنها نیاز به یک طراح سایت حرفه ای یا نیمه حرفه ای است. زبان برنامه نویسی این گونه سایت ها معمولاً HTML و جاوا اسکریپت است که در نسخه پیشرفته تر CSS نیز استفاده می شود.

از آنجایی که در طراحی سایت های ثابت از کد کمتری استفاده می شود، سرعت بارگذاری بالایی دارند. علاوه بر این، کاهش حجم کدها که باعث خوانایی سایت توسط ربات های جستجوگر می شود از یک سو و کاهش زمان بارگذاری از سوی دیگر، موقعیت آنها را از نظر امتیاز یا “رتبه” در موتورهای جستجو بهبود می بخشد. . سایت های ثابت نیز نسبت به سایر سایت ها هزینه طراحی کمتری دارند.

ناتوانی در ایجاد تغییرات در این نوع سایت ها رایج است

هر سال باید محتوای سایت را تغییر دهند.

وب سایت های پویا: محتوای وب سایت های پویا پس از طراحی توسط افراد عادی که به سیستم مدیریت محتوای سایت دسترسی دارند قابل تغییر می باشد.

زبان برنامه نویسی وب سایت های پویا بسته به نیاز می تواند متفاوت باشد، اما عمدتاً از زبان های ASP، ASP.Net و Php استفاده می شود و از زبان های کمکی CSS و Silver light یا Ajax نیز برای ایجاد توابع خاص استفاده می شود.

در این نوع سایت ها ابتدا اسکلت سایت توسط طراح ایجاد می شود و سپس محتوا توسط مدیران سایت تغییر می کند، مانند فرم قرارداد که یک بار توسط یک نفر ایجاد می شود و توسط افراد دیگر به طور مکرر پر می شود، بنابراین طراح مسئولیت مکان و اندازه دقیق متون را بر عهده دارد و از تصاویر و سایر عناصری که بعداً توسط مدیران سایت تغییر خواهد کرد اطلاعی ندارد، بنابراین چاره ای جز در نظر گرفتن همه موقعیت ها ندارد و این باعث گرافیک و جلوه گری می شود. سایت تا حدودی کاهش یابد.

یکی از مزایای سایت های داینامیک این است که محدودیتی در ایجاد، تغییر یا حذف محتوا، تصاویر و صفحات و … وجود ندارد.

با توجه به اینکه سایت های داینامیک از زبان های برنامه نویسی پیشرفته استفاده می کنند، می توان ویژگی های زیادی مانند ایجاد صفحات هوشمند، فرم ها و جستجوهای پیچیده را در آنها تعبیه کرد.

استفاده از کدهای زیاد باعث کاهش سرعت بارگذاری سایت و رتبه آن در موتورهای جستجو می شود.

توجه: سایت های داینامیک برای افراد، شرکت ها و سازمان هایی مناسب است که بیش از دو بار در سال نیاز به تغییر محتوای سایت دارند.

پورتال ها: پورتال ها سایت های داینامیک جامعی هستند که چندین هدف خاص را در یک سایت دنبال می کنند، به عبارت دیگر مجموع چندین سایت پویا که برای رسیدن به یک هدف مشخص گردآوری شده اند را می توان پورتال نامید.

به عنوان مثال، یک پورتال خبری ممکن است از چندین سایت پویا تشکیل شده باشد که هرکدام از آنها امکانات ویژه ای مانند عضویت، ارسال خبر، ارسال تصویر، نظرسنجی و … را در اختیار مدیران خود قرار می دهند.

تمام ویژگی های یک سایت پویا را می توان در یک پورتال نیز اعمال کرد.

نکته: پورتال ها معمولا توسط سازمان ها، گروه ها و شرکت ها خریداری می شوند. با توجه به نیاز به به روز رسانی بخش های مختلف مدیریت آنها توسط یک نفر، این کار بسیار دشوار است مگر اینکه حداقل به عنوان یک کار نیمه وقت در نظر گرفته شود.

وب سایت های فلش استاتیک و داینامیک: وب سایت های فلش یا داینامیک بر دو نوع استاتیک و نیمه دینامیک هستند و توسط نرم افزارهای خاصی ساخته می شوند.

در برخی موارد از XML یا Action Script برای ایجاد تغییرات یا قابلیت های اطلاعاتی در این سایت ها استفاده می شود.

به طور کلی سایت های فلش ثابت (استاتیک) تغییرناپذیر بوده و مانند سایت های استاتیک یک بار توسط طراح ایجاد می شوند و برای تغییر آن نیازمند دانش حرفه ای یا نیمه حرفه ای طراحی فلش افراد می باشد.

اما سایت های فلش نیمه داینامیک یا نیمه داینامیک مانند سایت های داینامیک عمل می کنند و قابل تغییر هستند اما تغییر آن ها به سادگی سایت های داینامیک نیست و میزان تغییرات بسیار محدودتر است.

یکی از مزیت های سایت های فلش جذابیت آنهاست. گرافیک زیبا و انیمیشن های جذاب. اما یکی از معایب اصلی آنها این است که اطلاعات موجود در آنها توسط ربات های جستجوگر قابل خواندن نیست و بالاتر از همه سرعت بارگذاری بسیار پایین است.

توجه: سایت های فلش برای افراد و گروه ها و یا شرکت ها و سازمان هایی که نیازی به تبلیغات ندارند و برای عموم مردم شناخته شده هستند مانند خوانندگان، سیاستمداران، بازیگران و گروه های موسیقی، هتل های معروف، نقاط گردشگری مناسب است.

سایت های مجهز به سیستم مدیریت محتوا (سیستم های مدیریت محتوا): سایت های مجهز به سیستم مدیریت محتوا که با عبارت CMS مخفف Content Management System شناخته می شود، وب سایت هایی از نوع پورتال یا سایت های پویا هستند که برای اهداف خاص توسط افراد حرفه ای طراحی شده اند. طراحان یا شرکت های طراحی

تمامی مزایا و معایب سایت های داینامیک در مورد سایت های مجهز به سیستم مدیریت محتوا صدق می کند.

منظور از طراحی وب سایت چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top