نتایج عجیب و غریب کنکور بحث برانگیز شد / مهندس عمران در فیزیک دبیرستان مردود شد!


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش اکو ایران، امتحانات نهایی کنکور 1402 برگزار شده و نمرات دانش آموزان و فارغ التحصیلان اعلام شده است اما در این بین بسیاری از داوطلبان با نتایج کم مواجه شده و به این وضعیت معترض هستند.

اما مهلت ارسال درخواست اعتراض در سامانه فقط تا پایان 31 تیرماه است و فقط در موارد خاص و بسیار سبک اعتراض تا ظهر امروز (پنجشنبه) انجام می شود.

دانش آموزانی که به مدارس روزانه خود می روند و داوطلبانی که فارغ التحصیل شده اند و به مدارس بزرگسالان می روند باید درخواست اعتراض خود را به صورت کتبی ثبت می کردند تا مدیر مدرسه این اعتراضات را در سامانه ثبت کند.

اعتراضات بر اساس کشور، به صورت تصادفی و غیر از استان محل سکونت دانش آموز انجام می شود و فرم دانشجو به صورت تصادفی به استانی غیر از استان محل سکونت دانش آموز ارسال می شود. سپس اوراق آزمون برای بررسی و تصحیح در اختیار مصحح چهارم قرار می گیرد و امتیاز مصحح چهارم ملاک عمل است.

تصحیح برگه امتحانی داوطلبان با حواشی همراه بود. برخی شکایت داشتند که کمبود مصحح “از معلمان در دروس غیر مرتبط برای تصحیح برگه های امتحانی استفاده می کند”.

خبرنگار اکو ایران درباره این مشکل از چند دانش آموز که داستان مشابهی داشتند پرسید و در ادامه از آموزش و پرورش توضیح خواست. محسن زارعی – رئیس مرکز سنجش و تضمین کیفیت نظام آموزشی – انجام اکو ایران وی پاسخ داد: بازنشستگان دارای تبصره تدریس مجاز به اصلاح بودند و تبصره های اصلاحی معلمان باید به تایید گروه های آموزشی می رسید.

اعتراض دانش آموزان به نمرات و نحوه رفع آن محدود به یک یا دو نفر نیست. بسیاری از دانشجویان در پی اکو ایران یا در شبکه های اجتماعی شکایات مختلفی را مطرح کردند. برخی فکر می کنند به اندازه کافی درس خوانده اند و مطمئن هستند که در امتحانات خود موفق بوده اند، اما در نهایت نمره بسیار کمتری از نمره خود گرفتند تا جایی که برخی که انتظار داشتند در یک درس معین نمره خوبی کسب کنند، حتی نمره ای هم نگرفتند. امتیاز مثبت (حداقل 10 از 20).

وقتی به یاد بیاوریم که برخی از داوطلبان معترض برای بهبود نمرات خود مجدداً در آزمون حاضر شدند، وضعیت جالب‌تر می‌شود. به بیان ساده، برخی از فارغ التحصیلان تصمیم به شرکت مجدد در کنکور سراسری گرفتند تا نمرات خود را بهبود بخشند و سهمی بهتر از 40 درصد اعلام شده در رتبه بندی کنکور خود داشته باشند. اما نتوانستند نمرات خوبی بگیرند. مثلاً یک فارغ التحصیل مهندسی عمران حتی نتوانست در فیزیک نمره قبولی بگیرد و نمره زیر 10 گرفت.

یکی دیگر از گلایه های داوطلبان فاصله زیاد آخرین آزمون تا آزمون آذرماه است. هم از نظر سطح سوالات (سختی و سهولت آزمون) و هم از نظر نتایج بدست آمده.

اما یکی از مسئولان وزارت آموزش و پرورش در واکنش به پیگیری این مشکلات به خبرنگار اکوایران گفت که این نمرات نتیجه درس نخواندن داوطلبان بوده و باید بهتر درس می خواندند.

بر اساس اعلام مسئولین آموزش و پرورش، نتیجه اعتراضات نهایی و اعتراض داوطلبان اوایل هفته آینده اعلام می شود.

همانطور که زارعی درباره تاثیر سهمیه در نمرات نهایی گفت، مجموع نمره سوابق تحصیلی به صورت مسطح به سازمان سنجش ارسال می شود تا با نمره کل آزمون سراسری تلفیق شود و سپس در تعیین سهمیه اعمال شود. رتبه

بر این اساس، پس از تایید مرجع تحصیلی، نمرات باید برابر شوند. یعنی هر درس باید هر سال یکسان شود و نمره کل برای هر فرد تهیه شود و این نمره کل به سازمان سنجش عملکرد «سهم 40 درصدی» گزارش شود. سپس سازمان سنجش مجموع نمره آزمون نهایی و نمره کل آزمون سراسری را در پرونده متقاضی درج می کند و پس از تلفیق این دو، رتبه فردی اعلام می شود. در واقع متقاضیان هر ساله با جامعه آماری خود برابر می شوند.

نتایج عجیب و غریب کنکور بحث برانگیز شد / مهندس عمران در فیزیک دبیرستان مردود شد!

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top