نظارت بر رقبا در کارآفرینی

شرکت دانش بنیان داهیان تولید کننده تجهیزات پزشکی الکتروکاردیوگراف حرفه ای است که در سال 1385 با هدف ارائه محصولات پزشکی مطمئن و اقتصادی تاسیس شد.

داهیان مدیکال معتقد است که تعهد به رهبری تکنولوژیک، تولید دقیق و پشتیبانی بی‌وقفه مشتری، محصولات و خدمات با کیفیتی را که آنها انتظار دارند تضمین می‌کند.

خبرنگار کاربهار نیوز با سعید جاوید مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفتگو کرد. وی در این گفت و گو به تشریح تلاش این شرکت دانش بنیان برای تولید دستگاه های مورد نیاز بیماران قلبی با وجود موانع و تحریم ها می پردازد.

آقای جوید لطفا خود را بیشتر برای مخاطبان کارابان نیوز معرفی کنید.

من سعید جاوید هستم 50 ساله و مهندس الکترونیک. من 27 سال سابقه کار در زمینه فناوری پزشکی دارم. 16 سال پیش شرکت داهیان مدیکال پیشرفته را با هدف تولید تجهیزات پزشکی پرمصرف در ایران تأسیس کردم.

از سال 86 کار تحقیقاتی را شروع کردیم و در سال 91 دستگاه ما صنعتی و تجاری شد و استانداردهای جهانی را پاس کرد. این کار پنج سال طول کشید، البته فرآیند زمان بر آن بسیار طبیعی است، زیرا طراحی و ساخت دستگاهی که از نظر سخت افزاری و نرم افزاری محصول خود شما باشد بین سه تا پنج سال زمان نیاز دارد.

این دستگاه ها در حال حاضر در اروپا و 15 کشور جهان نصب می شوند که البته ارسال این دستگاه ها به کشورهای دیگر به دلیل تراکنش های مالی بسیار دشوار است. همچنین هشت هزار دستگاه در 800 بیمارستان، درمانگاه و مرکز بهداشتی درمانی نصب شده است.

در مورد این دستگاه بیشتر توضیح دهید.

در سال 1365 کار خود را با دستگاه الکتروکاردیوگراف یا ضبط قلب شروع کردیم و اولین محصول در سال 91 تولید شد و اگر الکتروکاردیوگراف های دنیا را مقایسه کنید نمی توان همه دستگاه ها را در یک مدل تولید کرد. برای ماندگاری در بازار باید انواع مدل های این دستگاه ها را با توجه به نیاز و ظرفیت بیمارستان ها تولید کنیم. به همین دلیل است که از سال 1390 هر 2 سال یک بار یک دستگاه و محصول اضافه می کنیم تا بتوانیم نیازهای کلینیک ها، مطب ها و بیمارستان های تخصصی مانند شهید رجایی و مرکز قلب تهران را پوشش دهیم.

با توجه به ظرفیت زیاد در کشور، دستگاه های مختلفی تولید می کنیم. هر محصولی که اضافه کردیم، از آن نیز حمایت کردیم، زیرا با فناوری ای که در سال 2011 تولید کردیم، از سال 1402 نمی توان در مورد بازار الکترونیک و تجهیزات پزشکی صحبت کرد. دستگاه ها باید تغییر کنند و عملکرد بیشتری داشته باشند.

شما دستگاه دیگری را مخصوص مراکز جمع آوری تولید کرده اید. بیشتر در مورد آن بگویید.

تیزر اتوماتیک در مراکز شلوغ و عمومی الزامی است و بانک کربلا در شعب خود دستگاه هایی از این دست تهیه کرده است. در صورت ورود بیماری به مراکز توده ای و نیاز به این دستگاه می توان بدون عارضه خاصی از آن استفاده کرد. تنها افرادی که می دانند چگونه بیماران قلبی را احیا کنند می توانند از این دستگاه استفاده کنند.

این دستگاه برای احیای بیماران قلبی می باشد. احیای قلبی بازه زمانی طلایی دارد و اگر این دستگاه در مراکز پرجمعیت موجود باشد جان بیماران را نجات می دهد. نصب آن در متروها، مدارس، ادارات دولتی، هتل ها و استخرهای شنا در کشورهای توسعه یافته که ازدحام جمعیت وجود دارد الزامی است.

به نظر شما آیا از شرکت های دانش بنیان حمایت می شود؟

هیچ اسپانسری وجود ندارد و این اسپانسری برای آنچه ما خرج می کنیم چیزی نیست. حتی سود وام های بانکی به نظر می رسد 24 درصد باشد اما در واقع ما وام را با سود 30 درصد پس می دهیم. در شرکت داهیان پزشکی سه نفر در دولت کار می کنند و ما فقط یک نفر را برای سازمان امور مالیاتی در نظر گرفته ایم. وزارت حریم خصوصی در طول هفته آنقدر فرم و بخشنامه برای شرکت های دانش بنیان صادر می کند که هر روز با تغییر قوانین مواجه هستیم.

بانک ها هر روز بهانه های جدیدی برای بازپرداخت وام می آورند. من تولید ملی می کنم اما پول فروش دستگاه ها در حسابم مانده و نمی توانم برداشت کنم. هیچ اتفاقی نمی افتد تا زمانی که با سیستم مالی جهان ارتباط برقرار کنیم.

ما در حال حاضر پنج تا شش مدل ارز داریم از 4200 تومان تا 50000 تومان. بنابراین تا زمانی که ارز تک نرخی نشود و پنج مدل ارزی در کشور نداشته باشیم در همین وضعیت می مانیم و چرخه سلامت دچار مشکل می شود.

به موازات سوالی که مطرح کردید، فضای کارآفرینی در کشور نیز زیر سوال رفته است. این نیست

اگر دهه به دهه فکر کنیم، صنایع بین دهه 1960 و 1970 مورد حمایت قرار گرفتند، اما از آنجایی که تعداد بنگاه ها کم بود، صنایع خود را ارتقا دادند. در دولت سازندگی بعد از انقلاب همه شرکت های خوب بین سال های 70 تا 80 مورد حمایت قرار گرفتند و وام های خوب دریافت کردند، بین دهه 80 تا 90 کار سخت تر شد و شرکت ها به رونق ادامه دادند اما نه به اندازه دهه 70.

از سال 1990 به بعد ما مواد را تولید کردیم، اما بعد از 2 سال به پول رسیدیم. به عنوان مثال، بیمارستان ها به طور متوسط ​​یک سال برای خرید دستگاه ها هزینه می کنند. از سال 1990 تا 1400، تعداد مشاغلی که خوب کار می کردند و ادامه می دادند کاهش یافت. به طور کلی در هر دهه از دهه قبل می گذریم.

سعید جاوید، مدیرعامل شرکت دانش بنیان پزشکی داهیان

به نظر شما امیدی برای بهبود وجود دارد؟

ما به امید زندگی می کنیم، کمی عشق و امید داریم. تنها چیزی که باید اتفاق بیفتد در سطح کلان دولت است. تا زبان دنیا را نفهمیم اتفاق خاصی نمی افتد و نمی توان روی مجمع الجزایر کار کرد.

چگونه می توانید رقبای خود را در حوزه تخصصی خود رصد کنید؟

در حین کار باید توانایی های رقبای خود را رعایت کنیم و این امر باید وظیفه ما شود وگرنه تا پنج سال دیگر از بازار حذف می شویم. بنابراین هنگام کار حرفه ای باید از استانداردهای حرفه ای خود آگاه باشیم. ابتدا استانداردها را می بینیم و سپس رقبای خارجی. گاهی اوقات ما حتی نیاز داریم پیشرفت آنها را بدانیم تا عقب ماندگی خود را کوتاه کنیم.

ایران ثروتمندترین کشور از نظر نیروی انسانی است. در هر صنفی ابتدا باید دید بزرگان آن صنف در دنیا چه کرده اند و به چه سمتی می روند. اگر می‌خواهید جنسیتی ایجاد کنید که همتای خارجی داشته باشد، حتماً جنسیتی را که قبل از آنها شروع شده است بررسی کنید.

نظارت بر رقبا در کارآفرینی

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top