نمایندگان مردم استقلال خود را به حراج می گذارند/ آغاز به کار مجلس جدید فصل جدیدی از عملکرد این قشر است/ مجلس را به دلیل نداشتن پایگاه مردمی زیاد تضعیف می کنند.


به گزارش اختاز نیوز، محمد مهادجری در روزنامه اعتماد نوشت: آقای ذوالنور به وضعیت بد مجلس اشاره کرد و به عنوان نمونه آن را دخالت خارجی در قانون گذاری عنوان کرد. اگرچه طبق قانون اساسی قانون گذاری منحصراً در اختیار مجلس است، اما سال هاست که نهادهایی مانند شورای انقلاب فرهنگی، شورای عالی فضای مجازی و… دستورالعمل هایی را صادر کند که طبق قانون الزامی است. آقای زولانور اولین شخصیت سیاسی نیست که چنین انتقادی را بیان می کند. قبل از ایشان بارها نمایندگان دوره های قبل مجلس – به ویژه آقای علی مطهری – این را گفته بودند، اما دوستان اصولگرا مثل آقای ذوالنور حاضر به حمایت از این ایده نشدند.

جای این سوال جدی وجود دارد که چرا چنین جسارتی برای نادیده گرفتن جایگاه مجلس و اجرا نشدن شعار بالادستی وجود دارد؟ متأسفانه روندی که از ماه‌ها پیش آغاز شد و مجلس یازدهم به او در تغییر قانون انتخابات کمک کرد، شرایطی را ایجاد کرد که از این پس مجلس دوازدهم با شبهه ناکارآمدی مواجه خواهد شد.

مدتی قبل از انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، تعداد زیادی از نمایندگان مجلس یازدهم از جمله آقای ذوالنور، از آقای رئیسی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دعوت کردند. این اقدام اگر در قالب یک فعالیت حزبی خاص انجام شود کاملاً قابل دفاع خواهد بود، زیرا وقتی یک حزب سیاسی از یک نامزد حمایت می کند، مسئولیت عمل خود را نیز بر عهده می گیرد. اما اقدام فردی نمایندگان مردم در مجلس یازدهم به معنای اقدام حزبی نبود و نمایندگان مردم در مناقصه ای استقلال خود را اعلام کردند و در واقع چک سفید به رئیس دولت دادند و به همین دلیل همه نمایندگان مردم. امضا کننده این نامه باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت سیزدهم باشد. متاسفانه انتخابات مجلس دوازدهم با مشارکت کم برگزار شد و آرای نمایندگان نیز بسیار کم بود و در تهران کاندیدای اول کمی بیش از 500 هزار رای (معادل 5 درصد از آرای واجدین شرایط شرکت در انتخابات) کسب کرد. انتخابات). آنها 20 درصد آرا را تقسیم کرده اند.

آقای ذوالنور باید بداند که هر چه پایگاه مردمی مجلس (و البته ریاست جمهوری) ضعیف تر باشد، دیگر نهادهای حکومت بیشتر سعی می کنند نقش او را در سرنوشت کشور کمرنگ کنند. مجلس دوازدهم علاوه بر ضعف فوق الذکر، با کمک شورای نگهبان از چهره های خاصی برخوردار است که برخی از آنها می توانند خود عزت کل مجلس را خدشه دار کنند.

چه خوب که یکی از این افراد با تذکر رهبر معظم انقلاب حداقل تا اطلاع ثانوی از ایجاد تنش و تهاجم دوری کرد، اما باید منتظر ماند و فصل جدیدی از اجرای این گروه را با حضور آغاز به کار مجلس جدید همان چیزی که آقای ذوالنور به دلیل تحقیر مجلس نگران آن است، همان چیزی است که خود ایشان اگر چه در ایجاد آن مؤثر نبودند، در تأیید سکوت می کنند.

اما اگر بخواهیم با خوش بینانه به آسیب شناسی کوم نماینده نگاه کنیم و بپذیریم که وی با این نگاه به دنبال اصلاح مجلس است، چیزی جز امیدواری نیست که این مجلس ضعیف با آرای کم با عملکرد مثبت کاستی های خود را جبران کند. گزارش جدی و دقیق دولت، نظارت بر کار دستگاه های اجرایی و برخورد غیرمقابله با وزرای ضعیف و شخص رئیس جمهور و آتش زدن قراردادهای بین المللی (که آقای ذوالنور یادشان باشد!) می تواند تاوانی باشد. اشتباهات گذشته امیدواریم آقای ذوالنور که اکنون به عنوان کاندیدای ریاست مجلس صحبت می کند، حتی اگر به چنین جایگاهی نرسد، بتواند آسیب هایی را که متوجه شده است، جبران کند.

نمایندگان مردم استقلال خود را به حراج می گذارند/ آغاز به کار مجلس جدید فصل جدیدی از عملکرد این قشر است/ مجلس را به دلیل نداشتن پایگاه مردمی زیاد تضعیف می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top