هرگز در اموال این بدهکار تصرف نکنید!توقیف به این معناست که وقتی شخصی به دیگری بدهکار است، طلبکار به جای مدعی او، اموال او را تصرف کند.

همانطور که گفتیم توقیف اموال بدهکار این یکی از کارهایی است که وام دهنده انجام می دهد. اما نکته مهمی که باید بدانید این است که طلبکار نمی تواند پولی را از اموال بدهکار تصرف کند. اموالی وجود دارد که طبق قانون نمی توان آنها را مصادره کرد. با دلتا مگ همراه باشید.

توقیف اموال بدهکار به چه معناست؟

با توجه توقیف اموال بدهکار باید بگوییم که امروزه پرونده های اخذ و استیفای حق بسیار زیاد شده است، این موضوع را می توان از آمار پرونده هایی که وارد دادگاه می شود فهمید; بنابراین می توان گفت یکی از اختلافات رایج مسائل مالی و پرداخت ریالی است.

49 قانون اجرای احکام مدنی برای توقیف اموال بدهکار در این بیانیه آمده است: «در صورتی که محکوم در مهلت مقرر برای اجرای مجازات، با اراده خود به معنای مجازات خود عمل نکند یا برای اجرای مجازات با محکوم علیه قرار ملاقات نگذارد و وجهی نپردازد یا مالی از وی تأمین و ضبط نشده باشد، محکوم علیه می‌تواند از محکوم علیه تقاضای اعسار کند».

چه اموالی از بدهکار قابل توقیف نیست؟

همانطور که در بالا بیان کردیم، طبق قانون، طلبکار می تواند برای وصول مطالبات بدهکار، اموال او را توقیف کند. اما حق ندارد تمام اموالش را مصادره کند. طلبکار نمی تواند هر مال را که بخواهد از بدهکار بگیرد.

در زیر مواردی را که طلبکار نمی تواند تصرف کند ارائه می دهیم.

  • منزل مسکونی که معمولاً در زمان بازداشت مدیون در مالکیت آن است و اثاثیه لازم برای رفع نیازهای اولیه محکوم علیه (مدیون) و افراد تحت تکفل را نمی توان گرفت. در توضیح این مطلب باید بگوییم که بدهکار هر چقدر بدهی داشته باشد، نیاز به خانه و محل زندگی برای خود و خانواده دارد و این خانه نیز باید از آن او باشد; بنابراین، اگر بدهکار در خانه ای روی برج زندگی کند، آن خانه توقیف می شود و خانه ای معمولی برای او خریداری یا اجاره می شود.
  • علاوه بر این، بدهکار برای ادامه زندگی نیاز به غذا دارد. مدیون و افراد تحت تکفل او برای مدتی که معمولاً آذوقه ذخیره می شود به غذا نیاز دارند و طلبکار نمی تواند به آذوقه بدهکار دست بزند.
  • علاوه بر موارد ذکر شده، کتب و ابزارهای علمی و پژوهشی اهل علم و تحقیق به صلاحیت آنها قابل حذف نیست. طلبکار نمی تواند ابزار و ادوات کسب و کار تجار و صنعتگران و کشاورزان و سایر اشخاص را که برای امرار معاش و نگهداری آنها لازم است مصادره کند.
  • شماره تلفن مورد نیاز
  • مبلغی که در قرارداد اجاره به موجر پرداخت شده است، مشروط بر اینکه پرداخت اجاره بها بدون آن موجب اشکال شود و مورد اجاره به مقدار لازم مدیون باشد و از ارزش آن بیشتر نباشد، قابل توقیف نیست.

پیشنهاد مطالعه: نحوه شکایت کردن از وکیل


هرگز در اموال این بدهکار تصرف نکنید!

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top