مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

هر آنچه که باید در مورد اشتراک اموال مشترک بدانید


افراز یکی از مسائل حقوقی پرتکرار است که مردم باید به طور کامل از آن مطلع شوند.

واگذاری اموال مشاع در واقع تقسیم اموال غیر منقول مشترک بین شرکا به نسبت سهمی است که از یکدیگر دارند. در این مقاله از دلتا مگ، هر آنچه که باید در مورد معافیت املاک مشترک بدانید را به شما خواهیم گفت.

واگذاری اموال مشاع

مال مشاع اموالی است که چند نفر همزمان در آن شریک می شوند و سهام هر یک از یکدیگر قابل تشخیص نیست. مالکیت مشترک نقطه مقابل مالکیت خصوصی است.

در حال حاضر مالکیت خصوصی به اموالی گفته می شود که یک فرد منحصراً مالک آن است. به عنوان مثال، زمانی را تصور کنید که شخصی ملکی دارد و آن را به دیگری منتقل می کند.

بنابراین اصولاً اگر دو یا چند نفر مشترکاً ملکی داشته باشند و بخواهند نسبت به سهم خود سند جداگانه بگیرند، برای اینکه مستحق هرگونه مداخله و تصرف و استفاده از این سند اعم از بیع یا تأمین باشند، باید اخذ کنند. اقدام جهت اخذ سند جداگانه جهت صدور و پیگیری آن

موارد غیر قابل واگذاری مال مشاع

  • یکی از موارد عدم امکان اشتراک در ملک مشاع به دلیل وجود مقررات قانونی است. مثلاً محتوای قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی و مقررات مربوطه. عدم تقسیم مال بین موصی له یا عدم امکان تصرف به دلیل اینکه جزو اراضی ملی است.
  • مورد دیگر زمانی است که تقسیم مال مشاع موجب تلف یک یا چند شریک شود. طبق ماده 591 قانون مدنی امکان افراز جز با توافق وجود نخواهد داشت.
  • یکی از مواردی است که برای ملک مشاع سند مالکیت معارض صادر شده و تا رفع تعارض تقسیم انجام نمی شود.
  • حالت بعدی زمانی است که خلع ید منجر به کاهش یا از بین رفتن ارزش مال شود یا ماهیت مال به گونه ای باشد که قابل نقل و انتقال نباشد; به عنوان انتشار آپارتمان.
بیشتر بخوانید:  زمان نشست آینده شورای عالی کار

دستور فروش ملک مشاع در مواردی که امکان فروش وجود ندارد

در صورتی که به تصمیم واحد ثبتی ملک غیرقابل واگذاری تشخیص داده شود، طبق ماده 9 آیین نامه سازمان ذیربط با صدور حکم قطعی غیر قابل انتقال ملک و همچنین صدور رأی قطعی دادگاه در مواردی که تقاضای خلع ید از طریق دادگاه به درخواست یک یا چند نفر از شرکاء، دادگاه شهر محل وقوع ملک، حکم فروش ملک را به دایره اجرائیات دادگاه می دهد.

هنگامی که طبق نظر واحد ثبتی، ملک غیرقابل انتقال است، طبق ماده 9 قانون ZSPZZZ، زمانی که تصمیم قطعی در مورد غیرقابل انتقال بودن ملک انجام شود، یعنی. و همچنین صدور رأی قطعی از سوی دادگاه در مواردی که تقاضای خلع ید از طرف دادگاه مطرح می شود با تقاضای یک یا چند نفر از شرکا دادگاه شهرستان محل وقوع ملک دادخواست صادر می کند. و سپس دستور فروش آن را به یک بخش اجرایی به دادگاه صادر کند.

حال در این مرحله مجری بر اساس مقررات قانون اجرائیات مربوط به فروش اموال غیرمنقول نسبت به فروش ملک اقدام می کند. همچنین متقاضی و هر یک از شرکا می توانند مانند سایرین در مزایده شرکت کرده و با ارائه بالاترین قیمت مزایده را خاتمه داده و از فروش ملک به شخص ثالث جلوگیری کنند.

پیشنهاد مطالعه: جدیدترین قیمت خرید ملک در محله ۱۷ شهریور تهران
هر آنچه که باید در مورد اشتراک اموال مشترک بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top