هشدار باران موسمی – باران شدید باران موسمی


باران های سیل آسای موسمیبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیمپیش بینی کلی نقشه های سینوپتیک و آینده نگری سازمان هواشناسی نشان می دهد تا 5 روز آینده جوی آرام در اکثر مناطق کشور حاکم خواهد بود. در ساعات بعدازظهر و اوایل شب برخی از مناطق استان های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان با بارش باران، رعد و برق، وزش باد موقتی شدید و گرد و خاک همراه است.

بارش ها امروز در جنوب سیستان و بلوچستان، کرمان و شرق و شمال هرمزگان شدید و طغیان رودخانه ها و معابر در این مناطق پیش بینی می شود.

روز چهارشنبه افزایش ابر همرفتی، بارش باران، رعد و برق و وزش باد شدید در ارتفاعات شمالی و شرقی هرمزگان، ارتفاعات شمالی استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به ویژه در بعدازظهر رخ می دهد.

شنبه هفته آینده در شمال آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و ارتفاعات غرب مازندران بارش های پراکنده پیش بینی می شود.

از اواخر وقت امروز تا شنبه آینده دریای عمان و دریای خزر فردا مواج و مواج است.

توضیحات سیستم: افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: اواخر روز سه شنبه 04/06/1402

مهلت: عصر چهارشنبه 04/07/1402

نوع خطر: افزایش باد شمال غربی با حداکثر سرعت 12 متر بر ثانیه و افزایش ارتفاع موج 1.5 متری به ویژه در سواحل و سواحل استان گلستان.

حوزه بهره برداری: نیمه شرقی دریای خزر، مناطق ساحلی و فراساحلی استان های مازندران و گلستان.

اثر خطر: احتمال غرق شدن شناگران، آسیب به قفس ها و تورهای ماهیگیری و قفس های پرورش ماهی، آسیب به قایق ها و کشتی های کوچک و اختلال در ترافیک دریایی، کشتی های ماهیگیری و تفریحی.

توصیه: شنا و فعالیت های دریایی ممنوع است، اقدامات لازم در ترددهای دریایی به ویژه تردد با کشتی های سبک و قایق های ماهیگیری و تفریحی، اقدامات لازم برای تردد ایمن کشتی های سبک و تفریحی و فعالیت های دریایی در دریا انجام شود.

توضیحات سیستم: ناپایداری های فصلی قوی (باران موسمی) و رشد ابرهای همرفتی

مهلت : سه شنبه 04/06/1402

نوع خطر: بارش شدید باران، رعد و برق، در برخی نقاط تگرگ، وزش باد شدید گاهی همراه با گرد و غبار.

منطقه عملیاتی: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، شرق هرمزگان.

اثر خطر: طغیان فصلی رودخانه، طغیان معابر عمومی، آب جاری، رعد و برق، آسیب به سازه های موقت مانند بنرها، داربست ها و بیلبوردها و اختلال در پرواز.

مشاوره: پرهیز از هرگونه تردد، توقف و چادر زدن در حاشیه رودخانه ها، احتیاط در سفرهای بین شهری، پرهیز از فعالیت های کوهنوردی، پرهیز از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و مناطق مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت و گزارش حادثه تگرگ. اقدامات لازم را برای جلوگیری از خسارات احتمالی انجام دهد.

توضیحات سیستم: افزایش گرادیان فشار

مهلت: پنجشنبه 04/08/1402

نوع خطر: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید در مناطق مستعد بلند کردن گرد و غبار و حباب

حوزه اثر:

سه شنبه 04/06/1402: شمال سیستان و بلوچستان، خوزستان، ایلام.

چهارشنبه 04/07/1402: شمال سیستان و بلوچستان، خوزستان، ایلام.

پنجشنبه 04/08/1402: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، شرق و جنوب سمنان، شمال شرق اصفهان.

اثر خطر: در مناطق مستعد گرد و غبار، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال آسیب به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنرها، بیلبوردها، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اجسام از ارتفاع و احتمال شکستگی. نهال ها و درختان کهنسال

مشاوره: پرهیز از تردد غیرضروری بیماران تنفسی، افراد مسن و کودکان، افزایش احتیاط هنگام رانندگی در جاده‌ها، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، افزایش احتیاط در حین فعالیت‌های ساختمانی، افزایش احتیاط در عبور و مرور و پارک نکردن خودروها در کنار ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و انجام عملیات کشاورزی از جمله سم پاشی و محلول پاشی در ساعات خلوت.

ثروت آفرینان

منبع: خبرگزاری تسنیم

هشدار باران موسمی – باران شدید باران موسمی

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top