هویت بصری برند (Visual Brand Identity) چیست؟ ۶ قدم برای تهیه سند هویت بصری


چشم‌ها را ببندید و لحظه‌ای به برند مورد علاقه‌تان فکر کنید. یک لوگو، رنگ، ویترین فروشگاه، محصول یا حتی یک کمپین تبلیغاتی به یادماندنی در ذهنتان نقش می‌بندد، درست است؟ دلیل آن، طراحی قدرتمند هویت بصری برند توسط برند محبوب شماست. هویت بصری ابزاری قدرتمند برای بیان داستان یک کسب‌وکار، ایجاد تعامل با مشتریان و افزایش درآمد فروش است. اگر طراحی Visual Brand Identity به درستی انجام شود، می‌تواند پیام یا احساس خاص برند را بدون نیاز به کلام، منتقل کند. حالا که از اهمیت این امر آگاه شدید، در این مقاله از راتین به تعریف، معرفی عناصر، دلایل اهمیت و مراحل ایجاد هویت بصری برند می‌پردازیم.

تعریف هویت بصری یا Visual Brand Identity

درک هویت بصری، اولین قدم برای درک واقعی مفهوم مبانی شناخت برند و برندسازی است. هویت بصری و هویت برند، شامل پرورش تصاویری مانند سبک‌ها، گرافیک، رنگ‌ها، طرح‌ها، تایپوگرافی و مضامین مختلف یک برند هستند که برای ایجاد یک تصویر منحصر‌به‌فرد و ظاهری ماندگار از آن استفاده می‌شود.

«هویت بصری یک برند چیزی است که آن را کاملا منحصربه‌فرد و فورا قابل تشخیص خواهد کرد»

مک‌دونالد یکی از ثابت‌ترین و شناخته‌شده‌ترین هویت‌های بصری روی کره خاکی را دارد. وقتی به مک‌دونالد فکر می‌کنید، بلافاصله می‌توانید قوس‌های طلایی حرف M و رنگ‌های کلاسیک زرد و قرمز را تصور کنید. این عناصر بصری در واقع همان جنبه‌های زبان بصری یک برند هستند.

لورا ریس، نویسنده کتاب چکش بصری می‌گوید:

«در دنیایی که هر روز بیشتر و بیشتر با واژه‌ها بمباران می‌شویم، ما برای به‌دست آوردن جایگاهی در ذهن مشتری (Positioning) نیازمند «چکش بصری در کنار میخ کلامی» خود هستیم.»

یک برند بدون داشتن هویت بصری کامل نخواهد بود. بنابراین کسب‌وکارها باید بیاموزند چطور می‌توانند یک هویت بصری برای برند خود ایجاد کنند تا تاثیر قوی‌تری در برنامه‌های بازاریابی خود داشته باشند.

تعریف هویت بصری یا Visual Brand Identity

هویت بصری قوی آن چیزی است که کسب‌وکار شما را از رقبا متمایز کرده و در عین حال می‌تواند به ایجاد ارتباطی عاطفی، منحصربه‌فرد یا بصری با تمام کسانی که با کسب‌وکار شما تعامل دارند، کمک کند. اگر یکی از اهداف کسب‌وکارتان، ایجاد وفاداری به برند است، باید هر چه سریع‌تر هویت بصری برند خود را ایجاد کنید.

دلایل اهمیت هویت بصری برند برای تداوم کسب‌وکار

ایجاد دستورالعمل‌های برند برای تداوم هر کسب‌وکاری ضروری خواهد بود. این دستورالعمل‌ها به دیگران در شناخت برند و به‌خاطر سپردن آنچه که کسب‌وکار ارائه می‌کند و ارزش‌های اصلی آن، کمک خواهند کرد.

 • «95% از شرکت‌ها یک هویت بصری قراردادی دارند. در حالی که تنها 25% از برندها به این دستورالعمل‌ها پایبند هستند.»

نکته مهم اینجاست که استفاده از یک هویت بصری یکسان در تمامی فعالیت‌های کسب‌‌وکار شامل تبلیغات آنلاین و آفلاین و غیره، به مخاطبان هدف کمک می‌کند تا کسب‌وکار را بهتر شناخته و بتوانند به آن اعتماد کنند. این موضوع می‌تواند اهرم خوبی برای افزایش توانایی برند در جذب سرنخ بیشتر باشد.

 •  «بدون ثبات هویت در یک برند، کسب‌وکارها هیچ راهی برای کمک به مخاطبان خود برای یادآوری آنچه که هستند و عرضه می‌کنند، نخواهند داشت.»

جالب است بدانید که هر زمان مشتریان در معرض طراحی نام برند یا لوگو قرار می‌گیرند، به احتمال زیاد حس اعتماد در آن‌ها شکل خواهد گرفت. اینجاست که ثبات برند اغلب می‌تواند کلید موفقیت واقعی آن باشد. خصوصا در بازارهای رقابتی و پویای امروز که با برندها و محصولات مختلف اشباع شده‌اند.

هدف از طراحی هویت بصری برند چیست؟

توسعه یک هویت بصری قوی، مزایای متعددی برای کسب‌وکارها به همراه دارد. این موضوع به ایجاد یک ارتباط عاطفی با مشتریان کمک خواهد کرد که می‌تواند 57% از آن‌ها را به خرید بیشتر سوق دهد. تصاویر ثابت و همسو در پیام‌های یک برند باعث می‌شوند مخاطبان فورا شرکت را در تمامی کانال‌های ارتباطی موجود، شناسایی کنند.

یک هویت بصری خوب طراحی شده، می‌تواند آگاهی از برند را افزایش داده و افرادی که تمایل بیشتری به خرید دارند را نیز درگیر ‌کند. حدود 64% از مردم واقعا مایلند با برندها ارتباط برقرار کنند، پس از این فرصت نهایت استفاده را ببرید.

آنچه قبل از ایجاد هویت بصری برند باید انجام دهید

برای ایجاد یک هویت بصری قوی برای برند، تصمیم‌گیرندگان اصلی در کسب‌وکارها باید چندین جنبه از تجارت خود را تعریف کنند. این کار باعث شفافیت بیشتر در روند امور خواهد شد. در ادامه به بررسی 4 عاملی می‌پردازیم که به قبل از ایجاد هویت بصری برند باید به آن‌ها توجه کنید.

شناخت مخاطب

هویت بصری برند، با مخاطبان صحبت می‌کند، بنابراین در وهله اول باید برای شناخت مخاطب برند اقدام کنید. این شناخت به مفهوم انتخاب یک سگمنت از مخاطبان هدف و تعریف پرسونا خواهد بود. باید بدانید مخاطبان شما چه کسانی هستند و نقاط درد، نیازها، مشکلات، خواسته‌ها و ترجیحات آن‌ها را بشناسید. بدون شناخت مخاطب چطور می‌خواهید هویتی بصری را تعریف کنید که با او ارتباط برقرار کند؟

با تحقیق در جامعه مخاطبان به نتایجی می‌رسید که روی عوامل تصمیم‌گیری آن‌ها برای استفاده از محصولات و یا خدمات یک برند، تاثیرگذار هستند. از طرفی می‌توانید مخاطبان و مشتریان رقبای خود را نیز بررسی کنید تا دریابید آن‌ها چطور به پیشنهادات رقبایتان واکنش نشان می‌دهند.

مهم‌ترین چیز در شناخت مخاطب، آگاهی در مورد نقاط درد و مشکلات آن‌ها برای ارائه بهترین راه‌حل خواهد بود. در نهایت این هویت بصری است که این راه‌حل‌ها را نشان می‌دهد.

 تعیین هدف برند

به ریشه‌های ایجاد کسب‌وکار برگردید، به اینکه چرا برند خود را تاسیس کرده‌اید. چه هدفی را پیش‌روی خود دیدید که به فکر راه‌اندازی یک شرکت افتادید؟

تعریف و یا حتی بازتعریف اهداف بلندمدت برند می‌تواند در مورد ویژگی‌های اساسی هویت بصری برند، بینش ارزشمندی ارائه کند. در زمان تعیین هدف رند، سعی کنید به سوالات زیر پاسخ دهید.

 • چرا محصول و خدمات خود را ارائه می‌کنید؟
 • برند، محصولات، خدمات و راه‌حل‌های شما چطور به مصرف‌کنندگان کمک می‌کنند؟
 • اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت برندتان چیست؟
 • کدام عناصر بصری (شامل رنگ‌ها، تایپوگرافی و تصاویر) هدف برندتان را منعکس می‌کنند؟
 • برند شما به کدام بیانیه ماموریت یا چشم‌انداز پایبند است؟

 برانگیختن احساسات با داستا‌ن‌سرایی

داستان برند، ابزاری قدرتمند برای برانگیختن احساسات و جذابیت عاطفی در مشتریان است. داستان به شما کمک می‌کند با مصرف‌کنندگان طوری ارتباط برقرار کنید که این ارتباط برای آن‌ها معنادار و برای شما مفید باشد. داستان برند به مخاطبان هدف کمک می‌کند تا با ارزش‌ها، تاریخچه و توسعه کسب‌وکار ارتباط برقرار کنند، چیزی که ممکن است به تجربه آن‌ها نزدیک باشد.

داستان برند، مبنایی برای هویت بصری است، بنابراین در زمان داستان‌سرایی به سوالات زیر پاسخ دهید.

 • داستان برند چیست و چطور با مشتریان ارتباط برقرار می‌کند؟
 • مشتریان بعد از تعامل با برند و خواندن داستان آن، چه احساسی باید داشته باشند؟
 • چطور می‌توان داستان برند و واکنش عاطفی مشتریان را در هویت بصری اعمال کرد؟
برای طراحی هویت بصری چکار کنیم؟

تعریف اهداف و نقش‌های هویت بصری برند

قبل از توسعه هویت بصری برند، باید بدانید که برند شما طیف وسیعی از پلتفرم‌های خاص را پوشش خواهد داد که نیازها و خواسته‌های متفاوتی از لحاظ رویکرد طراحی دارند. هویت بصری برند روی موارد زیر اعمال می‌شود اما تنها محدود به آن‌ها نیست.

 • تبلیغات
 • بسته‌بندی
 • بروشورها
 • ارائه‌ها
 • وب‌سایت‌ها
 • محیط شرکت
 • هویت سازمانی
 • پروژه‌های دیجیتال
 • کمپین‌ها

عناصر کلیدی تمایز هویت بصری برند در مقابل رقبا

عناصر کلیدی مهمی وجود دارند که یک هویت بصری عالی را از یک هویت معمولی متمایز خواهند کرد.

مرتبط بودن با مخاطب هدف

آیا محتوایی که تولید می‌کنید با نیازها و علایق مخاطبان هدف مرتبط است؟ آیا طراحی‌های برند، احساس خاصی را برمی‌انگیزند؟

برای اطمینان از طراحی یک هویت بصری عالی، مطمئن شوید که هر عنصر بصری مرتبط با برند را برای یک مصرف‌کننده هدف خاص، مناسبت خاص یا هدف خرید، اعمال می‌کنید.

ساده و قابل فهم بودن برای همه

یک طراحی هویت بصری خوب، بدون پیچیدگی بوده و برای عموم مردم قابل درک است. به خاطر مصرف‌کنندگان خود، طراحی را ساده نگه دارید تا باعث شفافیت شود.

متمایز و خاطره‌انگیز بودن

مطمئن شوید که طراحی هویت بصری برندتان از رقبا متمایز است. آیا مشتریان آن را تشخیص خواهند داد؟ آیا آن را به خاطر خواهند آورد؟ آیا آن را با رقبا متمایز می‌کنند؟ هویت بصری برند شما باید متمایز و خاطره‌انگیز باشد، تا بتوانید در کسری از ثانیه روی مخاطبان هدف تاثیر بگذارید.

هویت بصری برند باید چگونه باشد؟

قابلیت اجرا و اثرگذاری

هویت بصری باید طوری طراحی شود که بتوان آن را به‌راحتی برای هر رسانه‌ای، بازتولید کرد. دارایی‌های بصری یک برند در فضاهای‌ دیجیتال آنلاین و آفلاین استفاده می‌شوند. پس آن‌ها را طوری طراحی کنید که قابلیت استفاده برای رسانه‌های مختلف را داشته باشند.

بدون زمان مصرف و ماندگار

هویت بصری می‌تواند ساده و سازگار باشد، اما باید با برند تکامل پیدا کند. پس هویتی بصری برای برند خود طراحی کنید که ماندگار بوده و در طول زمان نیز مرتبط باقی بماند.

المان‌های اصلی هویت بصری برند

ایجاد هویت بصری برای یک برند مستلزم تفکیک چند جز اصلی خواهد بود. برای ایجاد هویت بصری، انتخاب فونت مناسب و رنگ برای نام برند و اطمینان از اینکه لوگوی کسب‌وکار با مخاطبان ارتباط برقرار می‌کند، بیشتر از انتخاب یک تصویر مرتبط تاثیرگذار است. در ادامه به بررسی اصلی‌ترین مولفه‌های ایجاد هویت بصری برند می‌پردازیم.

عکاسی و تصویرسازی

زیبایی‌شناسی و تصویرسازی کلی هویت بصری یک برند، مقوله‌ای بسیار مهم است. فرقی ندارد که علاقه‌مند به ایجاد جذابیت بصری برای طیف گسترده‌ای از مخاطبان باشید یا در یک صنعت با تخصص بالا کار کنید، در هر صورت نباید از قدرت تصویرسازی غافل شوید.

عناصر بصری که استفاده می‌شوند توانایی تداعی بدون درنگ تصاویر، احساسات، پاسخ‌های مشتریان بالقوه و عواطف را خواهند داشت. باید در ساخت هویت بصری برند خود غرق شوید تا اطمینان حاصل کنید که مشتریانتان همان‌طور که تصور می‌کنید با برند ارتباط برقرار می‌کنند.

فونت و تایپوگرافی

انتخاب فونت برای لوگو بسیار مهم است. در واقع می‌توان گفت که اگر مسئول ایجاد هویت بصری کلی برند هستید، باید یکی از بزرگ‌ترین تصمیمات دوران کاری خود را بگیرید.

هر زمانی که یک برند را برای اولین‌بار می‌بینید یا با لوگوی آن روبرو می‌شوید، باید توانایی آن را داشته باشید که به‌ راحتی متن لوگو را خوانده و آنچه که نشان‌دهنده آن است را به‌راحتی تفسیر کنید. پس خودتان را جای مشتری بگذارید، آیا تایپوگرافی شما آنقدر مفهومی و مرموز است که غیر از خودتان و چند نفر از اعضای شرکت از آن سر در نمی‌آوردند؟ اگر این طور است، پس یک جای راه را اشتباه رفته‌اید.

اگر از فونتی استفاده کنید که خواندن آن برای عموم مردم دشوار است یا برای تشخیص دادن آن به یک ذره‌بین نیاز دارند، پس بپذیرید که برند شما در نظر آن‌ها غیرحرفه‌ای و غیرقابل اعتماد به‌نظر برسد. خصوصا برای آن دسته از افرادی که با کسب‌وکار شما آشنا نیستند.

هویت بصری شامل چه چیزهایی است؟

لوگو و مسکات

برای تکمیل هویت بصری یک برند، باید به لوگو نگاه کنید. لوگو اغلب به‌عنوان نمادی شناخته می‌شود که مخاطبان می‌توانند برند شما را در یک نگاه، شناسایی کنند. زمانی‌که در حال توسعه هویت برند خود هستید یا برای تجدید نظر اقدام می‌کنید، باید به این فکر کنید که چطور لوگوتایپ و نماد لوگو با یکدیگر بهتر کار می‌کنند. قابل تشخیص‌ترین و ضروری‌ترین بخش برند در بازاریابی، تبلیغات، شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها، لوگو است.

لوگوی برند باید از تصاویری تشکیل شود که به یادماندنی هستند و از طرفی باید آنچه که کسب‌وکار انجام می‌دهد را نیز بیان کند. لوگو یکی از مولفه‌های هویت بصری برند است که می‌تواند با رشد کسب‌وکار، تکامل یابد.

عناصر گرافیکی

قصد دارید از چه سبکی برای طراحی تبلیغ برند استفاده کنید؟ آیا لوگو را بر اساس یک عکس حرفه‌ای طراحی می‌کنید یا بر اساس یک انیمیشن یا یک تصویر تخصصی؟ چه پیامی را می‌خواهید با محتوای گرافیکی لوگو و تبلیغات کمپین‌های بازاریابی خود منتقل کنید؟ آیا سبک گرافیکی خاصی وجود دارد که می‌خواهید مخاطبانتان با آن شما را شناخته و به یاد بیاورند؟ اگر این طور است، چرا این سبک را انتخاب می‌کنید؟

وقتی بتوانید به همه این سوالات پاسخ دهید، تازه متوجه خواهید شد که چقدر انتخاب درست درک گرافیکی برای هویت بصری برند مهم است. از اشکال و نشانه‌ها برای ایجاد هویت بصری برند استفاده کنید. از دیگر عناصر گرافیکی می‌توان به الگوها، بافت‌ها، نماد‌ها و قالب‌بندی اشاره کرد.

پالت رنگ

برای بیش از 90% از مصرف‌کنندگان، رنگ برند نقشی کلیدی در تصمیمات خرید آن‌ها دارد. انتخاب یک پالت رنگ مناسب، سنگ بنای توسعه هویت بصری برند خواهد بود. بدون این پالت رنگی، در زمان طراحی برای وب‌سایت، تبلیغات و کمپین‌های بازاریابی، نمی‌توانید به دیگران برای شناسایی برند خود کمک کنید، چرا که هیچ‌گونه جهت‌گیری وجود ندارد.

حتی اگر از میان تمام رنگ‌ها، رنگ‌های سیاه و سفید را انتخاب کرده‌اید، باید در زمان توسعه وجهه برند، از آن‌ها استفاده کنید. بر اساس یک تحقیق، رنگ، شناخت برند را تا 80% افزایش خواهد داد.

 معانی رنگ‌های پر استفاده برای برندها

 قرمز: بی‌باکی، هیجان، هشدار و خطر

آبی: عقل، درایت، هوشیاری، خرد، قابل اعتماد بودن و وفاداری

 نارنجی: اشتیاق، خلاقیت، ریسک و شجاعت

 سبز: امید، سلامتی و شادابی

سیاه: قدرت، اقتدار و امنیت

زرد: شادی، سرگرمی، جوانی و زیاده‌روی

بنفش: ثروت، تخیل و پیچیدگی

 صورتی: اشتیاق، خلاقیت، تخیل و مراقبت

سفید: پاکی، صراحت و معصومیت

مراحل ایجاد هویت بصری برند

ایجاد یک هویت بصری قوی به مخاطبان هدف نشان می‌دهد که واقعا شما چه کسی هستید و چرا باید با شما تعامل کنند. این موضوع به برقراری ارتباط عاطفی با هویت برند کمک خواهد کرد. برای ایجاد یک Visual Brand Identity قوی، مراحل زیر را دنبال کنید.

تعریف هویت برند و عناصر مهم برند

هویت برند همان هسته اصلی شخصیت یک کسب‌وکار است و هویت بصری را نشان می‌دهد. اگر تمام جنبه‌های برند را مشخص نکرده باشید، هویت بصری به دلیل نبود جهتِ درست و انسجام، قابل طراحی نخواهد بود. بنابراین قبل از طراحی آن، مطمئن شوید که حداقل الزامات برند مانند صدا و لحن، شخصیت، ارزش‌ها و بیانیه ماموریت را تعیین کرده‌اید.

زمانی‌که بدانید می‌خواهید برندتان به کجا برسد، می‌توانید عناصر مهم برند را نیز تعریف کنید. در بخش‌های قبلی در مورد عناصر کلیدی هویت برند اطلاعات کاملی ارائه شد.

واقعا شما چه کسی هستید؟

درک اصول طراحی

درک اصول طراحی نقش مهمی در درک مخاطبان هدف از برند شما خواهد داشت. اگر درک درستی از اصول طراحی نداشته باشید نمی‌توانید عناصر مهم هویت بصری را به درستی در کنار هم قرار دهید. می‌توانید 6 عنصر طراحی را خودتان یاد بگیرید یا از یک طراح خبره استفاده کنید. عناصر طراحی به شرح زیر هستند.

 • خط
 • رنگ
 • شکل
 • بافت
 •  کادربندی
 • فونت

 داستان‌سازی و خاطره‌سازی

مردم اصولا داستان‌ها را بیشتر از واقعیت‌ها به یاد می‌آورند، به همین دلیل است که در ایجاد هویت بصری برند باید روی یک داستان عالی تمرکز کنید. می‌توانید افراد را با شخصیت‌ها درگیر کنید یا ارزش‌های برند را در تصاویر بگنجانید. برای مخاطبانتان خاطره‌های ماندگار بسازید.

سازگاری و ثابت‌قدم بودن

زمانی که کسب‌وکارها کوچک هستند و بودجه را قبل از شروع هر کاری بررسی می‌کنند، شاید سازگاری با شرایط راحت‌تر باشد. اما هر چقدر که یک برند بزرگ‌تر می‌شود، احتمال ثابت ماندن و سازگار بودن کمتر است. از کمپین‌های تبلیغاتی گرفته تا پست در رسانه‌های اجتماعی مختلف، سبک بصری می‌تواند به راحتی از بین برود. اگر یک راهنمای سبک برند داشته باشید و در آن سیستم‌ها و سبک‌های هویت بصری خاص را تعریف کنید، به تیم خود کمک خواهید کرد که در مسیر درستی قدم بردارد.

حضور در رسانه‌ها

طراحی‌های بصری با توجه به بستر انتشار ممکن است متفاوت به نظر برسند، به‌ عنوان مثال، لوگوی چاپ شده می‌تواند کمی تیره‌تر از آنچه که روی صفحه سایت است، دیده شود. بسیار مهم است که جلوه‌های بصری برند خود را به رسانه‌هایی ارائه کنید که برای تبلیغ از آن‌ها استفاده می‌کنید. یک طراح گرافیک یا طراح برند به‌خوبی می‌داند که چطور می‌توان دارایی‌های بصری را برای رسانه‌های مختلف تغییر داد تا هویت بصری برند در تمامی رسانه‌ها یکسان به‌نظر برسد. به این ترتیب مطمئن می‌شوید که همه عناصر (شامل رنگ، فونت، تصاویر، اشکال و انیمیشن‌ها) در همه کانال‌ها ثابت هستند.

نظارت و بازبینی

اگر برای اولین بار است که هویت بصری برند را طراحی می‌کنید، ممکن است مطمئن نباشید که چه چیزی موثر بوده و می‌تواند انتظارات شما را برآورده کند. به همین دلیل باید با نظارت و پیگیری، کمپین‌های بازاریابی را به درستی انجام دهید. در برخی موارد لازم است A/B تست کنید تا رنگ‌ها، فونت‌ها و سایر عناصر را به درستی بسنجید.

کی باید سراغ هویت بصری برد برویم؟

چه زمانی به تجزیه و تحلیل هویت بصری برند نیاز دارید؟

موقعیت‌های زیادی وجود دارند که برندها باید برای تجزیه و تحلیل هویت بصری خود اقدام کنند. برخی از این موقعیت‌ها به شرح زیر هستند.

 • در حال تغییر نام تجاری هستید.
 • یک سایت جدید راه‌اندازی کرده‌اید.
 • در حال اجرای کمپین‌هایی در رسانه‌های اجتماعی هستید.
 • از ترکیب محتوا در چندین پلتفرم یا صفحه استفاده می‌کنید.
 •  به دنبال یک محتوای بصری جدید (ویدئو یا اینفوگرافیک) هستید.

تفاوت هویت بصری برند و هویت برند

در حالی که یک نام تجاری و همچنین هویت بصری ممکن است دارای عناصر و المان‌های مشابهی باشند، اما هویت برند شامل تمام آن چیزهایی است که یک‌ کسب‌وکار معرف آن است که جدای از عناصر و جنبه‌های بصری خواهد بود.

هویت برند می‌تواند شامل مواردی چون بیانیه ماموریت یا ارزش‌های کلیدی کسب‌وکار یا ابزارهای خاصی باشد که برای بازاریابی و ارائه خدمات به مشتری از آن‌ها استفاده می‌کنید. هویت برند، اساسا همه چیز را شامل خواهد شد، این در حالی است که هویت بصری برند، به شدت روی لوگوها، طرح‌های رنگی، عناصر طراحی و جهت‌های هنری متمرکز است که با تفسیر و ایجاد یک نام تجاری یا یک تجارت مرتبط هستند.

دستورالعمل‌های برند و هویت بصری باید همسو با هم باشند. در برندسازی یا هویت برند، جنبه‌های دیگری وجود دارند که توسط هویت بصری برند، برجسته نمی‌شوند. این جنبه‌ها شامل لحن صدای برند، بیانیه ماموریت، ارزش‌های اصلی و الزامات کپی‌رایتینگ هستند.

سه نکتهٔ مهم در مورد هویت بصری برند

 • 38% از کاربران اگر محتوای یک برند را غیرجذاب بدانند، دیگر با آن ارتباط برقرار نمی‌کنند. این زنگ هشداری برای ایجاد Visual Brand Identity خواهد بود.
 •  ثبات در افزایش هویت بصری برند به افزایش 3.5 برابری دیده‌شدن برند کمک می‌کند.
 •  تنها 25 میلی‌ثانیه طول می‌کشد تا افراد اولین برداشت خود از هویت بصری برند را ایجاد کنند. این فرصت کوتاهی است، از آن بهترین استفاده را ببرید.
آنچه در مورد هویت بصری باید بدانیم.

سخن پایانی

هویت بصری برند تمام آن اطلاعات گرافیکی و تصویری است که نشان می‌دهد یک برند چه کسی است و آن را از بقیه برندها متمایز خواهد کرد. به عبارت ساده‌تر، همه آنچه که مشتریان می‌توانند به‌صورت فیزیکی ببینند (از لوگو گرفته تا طراحی داخلی فروشگاه)، Visual Brand Identity هستند. با ایجاد هویت بصری برند می‌توانید آگاهی از برند ایجاد کرده و رابطه تنگاتنگی با مشتریان برقرار کنید به طوری که همیشه در ذهن آن‌ها تداعی شوید.
کمی فکر کنید:

 • شما چه برندهایی را با هویت بصری‌شان به یاد دارید؟
 • بدون اینکه فکر کنید با دیدن رنگ قرمز به یاد کدام برند میوفتید؟
 • چه برندهایی با یک نماد گرافیکی تا همیشه در ذهن شما باقی مانده‌اند؟

پاسخ خودتان را برای ما در کامنت ها بنویسید یا در شبکه‌های اجتماعی راتین ارسال کنید.

 

منابع: 99دیزاین، فابریک‌برندز، هاب‌اسپات، دیزاین‌راش،برندپریست، راک‌کانتنت،میل‌چیمپ و راتینی‌ترین تجربه‌های یک برند 😀 

هویت بصری برند (Visual Brand Identity) چیست؟ ۶ قدم برای تهیه سند هویت بصری

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top