واکنش رئیس استاندارد به توقف واردات خودرو

مهدی اسلام پناه در پاسخ به سوالی درباره محموله ای از برندهای خودروی خارجی که به دلیل مسائل مربوط به استاندارد اجازه ورود به کشور را نداشتند، گفت: این خبر اساسا یک خبر جعلی است. فکر می کنم عده ای دنبال حاشیه هستند.

وی افزود: سازمان ملی استاندارد به عنوان یک سازمان فنی و تخصصی که در بین سازمان های کشور دارای اقتدار بوده و تنها مبنای تامین امنیت کالا و خدمات است، موضوع آن امنیت در هنگام ایستادن هر کالا و خدمات است.

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه این سازمان واردات میلیونی خودرو را تسهیل کرده است و هم اشخاص حقیقی و هم حقوقی می توانند خودرو وارد کنند، گفت: واردات خودرو بر اساس موارد مصوب در فرآیندهای قضایی مجلس یا دستگاه اجرایی قابل انجام است.

او پاسخ داد که آیا برندهایی با مشکل واردات مواجه شده اند؟ وی گفت: تا امروز هیچ برندی از خودروهای وارداتی به دلیل عدم موافقت سازمان ملی استاندارد ایران تعلیق نشده است. لزوماً همه تاییدیه های واردات مربوط به سازمان ملی استاندارد نیست.

اسلام پناه در پاسخ به اینکه آیا دستورالعمل کیفی خودروهای وارداتی با خودروهای داخلی متفاوت است؟ وی بیان کرد: این تفاوت به دلیل ظرفیت ها و قابلیت های متفاوت در داخل و خارج از کشور است. واضح است که ما نمی توانیم پورشه را در ایران بسازیم. اما بخشنامه واردات با ده ها بند و تبصره تصویب و ابلاغ شده است. علاوه بر این، سازمان ملی استاندارد بخشنامه های متعددی را صادر کرده است.

وی افزود: بیشتر استانداردها به عنوان زبان مشترک تجاری بین کشورهای عضو مشترک است. بنابراین منظور از استانداردها حداقل هایی است که یکسان است. تفاوت استانداردهای کارخانه و گزینه های رقابتی است که می تواند رضایت مشتری را به همراه داشته باشد، که در کشورهایی که در یک محیط رقابتی تولید و به فروش می رسانند رایج تر است.

اسلام پناه با بیان اینکه در بحث واردات به جای نشان دادن حاکمیتی، باید در مقابل تقاضای عمومی برای جهش تولید با کیفیت با شرکت های تولیدی روبرو شویم، تصریح کرد: همه چیز اجباری نیست، بلکه سلیقه ای است. اما وقتی انحصار ایجاد می شود و اختلاف قیمت وجود دارد، مصرف کننده برای خرید همان خودروهای بی کیفیت صف می کشد زیرا انحصاری و غیررقابتی است و تفاوت قیمت ایجاد می کند.

واکنش رئیس استاندارد به توقف واردات خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top