واکنش شدید طالبان به اظهارات اخیر امیر عبداللهیان


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش عصر ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان اخیرا در گفت و گو با صداوسیما گفت: سرکردگان داعش و اعضای این گروه تروریستی در ماه های اخیر از عراق، سوریه و بخش هایی از لیبی به افغانستان منتقل شده اند و یکی دیگر از مشکلات افغانستان گسترش تروریسم در این کشور است. یکی از چالش هایی است که نهادهای حاکم کنونی با آن روبرو هستند و طالبان در افغانستان حضور دارند.

عبدالقهار بلکی، سخنگوی وزارت امور خارجه در دولت موقت طالبان افغانستان در توئیتی خطاب به وزیر امور خارجه ایران گفت: بهتر است کشورها به جای اینکه بار مسئولیت را به دوش دیگران بگذارند به تعهدات بین المللی خود در قبال امنیت مرزهای خود عمل کنند.

بلحی نوشت: وزیر امور خارجه ایران به رسانه‌ها گفت که سرکردگان داعش از عراق، سوریه و لیبی به افغانستان منتقل شده‌اند که صحت ندارد و ما آن را رد می‌کنیم. امارت اسلامی افغانستان هم در دوران اشغال و هم پس از پایان آن به طور جدی و سیستماتیک علیه داعش جنگید که در نتیجه این گروه توانایی تخریب خود را از دست داده است.

وی با رد سخنان وزیر امور خارجه ایران، تاکید کرد که امارت اسلامی افغانستان (طالبان) ادامه می دهد: مقامات ایرانی باید به جای اظهارنظرهای نگران کننده در مورد افغانستان، بر روابط سازنده اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دو کشور با ملت همسایه و دوست تمرکز کنند.

این سخنگو ادامه داد: اگر ایران اطلاعاتی از انتقال داعشی ها به افغانستان دارد، امیدواریم با ما همکاری کند تا نیروهای امنیتی افغانستان اقدامات لازم را انجام دهند.

سخنگوی وزارت خارجه طالبان در توییتر خود نوشت: «اگر ایران اطلاعاتی در مورد انتقال اعضای داعش به افغانستان دارد، امیدواریم با ما همکاری کند تا نیروهای امنیتی افغانستان اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.» لازم به یادآوری است که افغانستان با کشورهای عربی مذکور مرز مشترک ندارد. امارت اسلامی به کسی اجازه نمی دهد که امنیت افغانستان را تهدید کند یا از سرزمین ما علیه دیگران استفاده کند.

واکنش شدید طالبان به اظهارات اخیر امیر عبداللهیان

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top