واکنش وزارت امور خارجه به ادعاهای مطرح شده درباره هواپیمای اوکراینی


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش تسنیم، در این بیانیه ضمن اعلام این موضوع، آمده است که جمهوری اسلامی ایران برای حفظ حقوق و منافع ملی خود در مقابل دیوان بین المللی دادگستری اقدامات و اقدامات مقتضی را انجام خواهد داد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور تنویر افکار عمومی داخلی و بین‌المللی اعلام کرد:

در پی سقوط هواپیمای اوکراینی، جمهوری اسلامی ایران با رعایت قوانین و مقررات داخلی و تعهدات بین‌المللی، علت اصلی سقوط هواپیمای اوکراینی را اعلام کرد و با حسن نیت اقدامات لازم را برای روشن شدن ابعاد مختلف این سانحه انجام داد. شفافیت و جدیت کامل گفتنی است پس از این حادثه، جمهوری اسلامی ایران تسهیلات و مساعدت های لازم از جمله صدور فوری روادید بیش از پنجاه کارشناس از اوکراین و کانادا را برای حضور در محل حادثه و انجام امور مربوطه ارائه کرد.

جمهوری اسلامی ایران در چارچوب قوانین بین‌المللی هوانوردی با تشکیل گروه فنی مستقل مسئول بررسی سانحه، گزارش فنی مربوطه را در موعد مقرر با حضور کارشناسانی از کشورهای فرانسه، آمریکا، اوکراین، کانادا و کانادا تهیه کرد. بریتانیا و ارائه آن به کلیه کشورها و سازمان های بین المللی مربوطه، سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) ارسال کرد که این گزارش مورد استقبال اکثر کارشناسان مذکور قرار گرفت.

جمهوری اسلامی ایران در راستای حمایت خانواده‌های محترم درگذشتگان و آسودگی خاطر این عزیزان، در چارچوب موازین بین‌المللی و فراتر از تعهدات بین‌المللی خود مبلغ یکصد و پنجاه هزار دلار را تعیین و اقدام کرد. وزارت راه و شهرسازی مسئول پرداخت وی است. مبلغ مذکور تاکنون به تعداد قابل توجهی از خانواده ها پرداخت شده است.

دادستان نظامی تهران طبق صلاحیت قانونی خود تحقیقات مقدماتی و همه جانبه خود را با جدیت، استقلال و بی طرفی و همچنین بر اساس قوانین و مقررات کشور انجام داد و پس از صدور کیفرخواست، دادگاه نظامی صالح به رسیدگی منصفانه و شفاف پرداخت. محاکمه به احترام تمامی متهمان با حضور خانواده های متوفی، وکلا و کارشناسان.

شایان ذکر است، بر اساس تحقیقات جنایی انجام شده در دادسرا، دادگاه نظامی تهران بیست جلسه با حضور خانواده های متوفیان و پس از استماع اظهارات و استدلال شاکیان و وکلای آنان و دفاعیات متهمان تشکیل داد. متهم در اسفند 1401 حکم صادر و متهمان را محکوم می کند. لازم به ذکر است که برخی از طرفین نسبت به این تصمیم اعتراض کرده اند.

لازم به ذکر است جمهوری اسلامی ایران در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه صالح، با رعایت اصول حسن نیت و شفافیت، تاریخ تشکیل جلسات دادگاه را به سفارت های اوکراین، کانادا، بریتانیا و انگلیس اعلام کرد. سوئد در تهران از طریق مجاری دیپلماتیک و دعوت به شرکت در جلسات دادگاه.

جمهوری اسلامی ایران همواره آمادگی خود را برای گفت‌وگو با کشورهای مرتبط اعلام کرده و تاکنون سه دور با دولت اوکراین در شهرهای کیف و تهران مذاکره کرده است. جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اعلام آمادگی مکرر برای انجام مذاکرات دوجانبه با کشورهای اوکراین، کانادا، بریتانیا و سوئد، در آخرین اقدام دیپلماتیک خود برای مذاکره با دولت‌های مذکور، حسن نیت خود را نشان داده و از سوء استفاده از این امر جلوگیری به عمل آورد. حادثه دردناکی، وی آمادگی خود را برای انجام مذاکرات جمعی با چهار دولت در زمان و مکان مشخص اعلام کرد و همچنان منتظر پاسخ آنها برای انجام مذاکرات است.

اما دولت های فوق با بی توجهی به پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران با مراجعه به دیوان بین المللی دادگستری نشان دادند که به تمایل خود برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران پایبند نبوده و خواستار آن هستند. مذاکرات در واقع بهانه ای برای ادامه مسیر بود و اینها اهداف و مقاصد سیاسی آنها بود.

واکنش وزارت امور خارجه به ادعاهای مطرح شده درباره هواپیمای اوکراینی

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top