مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

وزیر خارجه چین مفقود است؟/ همه دنبال آقای دیپلمات هستند


من گزارش میدم اخبار اقتصادی وزیر خارجه چین سه هفته است که در انظار عمومی ظاهر نشده است، غیبت غیرعادی و در عین حال طولانی در شرایطی که فعالیت های دیپلماتیک پکن در هم تنیده شده است. طبیعتاً غیبت یک دیپلمات برجسته چینی در کشوری که از عدم شفافیت در سیاست رنج می برد، مبنای بسیاری از گمانه زنی ها شده است.

نقش کلیدی دیپلمات غایب چینی

چینگ گان، 57 ساله، یک دیپلمات حرفه ای و دستیار مورد اعتماد شی جین پینگ، رهبر چین، در ماه دسامبر پس از مدت کوتاهی به عنوان سفیر چین در ایالات متحده، سمت وزیر خارجه را بر عهده گرفت. با فروپاشی حباب جاسوسی چین که مبنایی برای تشدید تنش ها بین پکن و واشنگتن شد، چین به عنوان وزیر خارجه چین، آمریکا به چالش کشیده این دیپلمات برجسته همچنین نقش کلیدی در تنش زدایی با ایالات متحده داشت که دیدار او با همتای آمریکایی خود آنتونی بلینکن در جریان سفرش به پکن در اواسط ژوئن را توضیح می دهد.

سکوتی که تردیدها را تقویت کرد

اما کین از 25 ژوئن پس از دیدار با مقامات سریلانکا، ویتنام و روسیه در پکن در انظار عمومی دیده نشده است.به گزارش CNN، کین در آخرین حضور عمومی خود در حال راه رفتن با چهره ای خندان در کنار آندری رودنکو دیده شد.معاون وزیر ویدیالایا امور خارجی روسیه هستند؛ کسی که پس از پایان شورش واگنر برای مشورت با مقامات چینی به پکن رفته بود دنگ یوئن، سردبیر سابق یکی از روزنامه های حزب کمونیست که اکنون در ایالات متحده زندگی می کند، گفت: با توجه به موقعیت و نفوذ چین، واقعا در دنیا عجیب است که وزیر امور خارجه این کشور بیش از 20 روز است که در انظار عمومی ظاهر نشده است.

بیشتر بخوانید:  جزییات پوشش بیمه‌ای کاشت حلزون شنوایی

سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سوالی درباره غیبت طولانی‌مدت کین در کنفرانس خبری روز دوشنبه، گفت که او هیچ اطلاعاتی برای ارائه ندارد. وی همچنین با بیان اینکه فعالیت‌های دیپلماتیک چین طبق روال گذشته در حال انجام است، گفت: غیبت کین در بحبوحه فعالیت‌های روزافزون دستگاه دیپلماسی پکن و در بحبوحه سفرهای شخصیت‌های بلندپایه آمریکایی مانند جانت یلن و جان کری بیش از هر زمان دیگری محسوس می‌شود. به حدس و گمان در مورد عواملی که به غیبت او در پشت صحنه دامن زد.

پشت صحنه مفقود شدن آقای دیپلمات

در همین حال، رویترز به نقل از سخنگوی اتحادیه اروپا گزارش داد که چین قرار بود اوایل ماه جاری در پکن با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کند، اما پس از آن که چین از وعده ها و توافقات خود با این نهاد اروپایی سرپیچی کرد. ضمناً جلسه فوق به تعویق افتاد. به گزارش رویترز، اتحادیه اروپا تنها دو روز قبل از ورود بورل در 5 ژوئیه از این تعویق مطلع شد.

وزیر خارجه گمشده چین همچنین در نشست سالانه وزرای خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن) در اندونزی شرکت نکرد. به جای آن وانگ یی، دیپلمات ارشد چین در این نشست شرکت کرد.به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت خارجه چین سه شنبه گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که وزیر خارجه پکن به دلیل وضعیت سلامتی اش نمی تواند در نشست آسه آن شرکت کند.متن رسمی گزارشی که در وب سایت این وزارتخانه منتشر شده است. وزارت امور خارجه چین اغلب محتوایی را که حساس می داند از متن جلسات توجیهی منظم خود حذف می کند.

بیشتر بخوانید:  واکنش جدید بایدن به عملیات طوفان الاقصی؛ هرچه بیشتر درباره این حمله می‌فهمیم، وحشتناک‌تر می‌شود!

چرا چینی ها به ساختار حاکم اعتماد ندارند؟

اشاره مبهم به سلامت کین توسط مقامات پکن نتوانست به گمانه زنی ها درباره دلیل غیبت او پایان دهد.به گفته دنگ، تحلیلگر مستقر در ایالات متحده، افزایش شایعات نتیجه عدم شفافیت حاکم بر سیستم سیاسی چین است. ساختاری که در آن اطلاعات به دقت محافظت می شود و تصمیمات مهم پشت درهای بسته گرفته می شود. ناظران معتقدند که عدم شفافیت چالش همه رژیم های توتالیتر است. رژیم‌های توتالیتر ذاتاً بی‌ثبات هستند، زیرا رهبر چنین ساختارهایی به تنهایی درباره همه چیز تصمیم می‌گیرد.

قربانی جدید کمپین «شیء».

طبق حکمت متعارف، اگر اتفاق غیرعادی برای یک مقام عالی رتبه بیفتد، این تردیدها ایجاد می شود که آیا رابطه آن شخص با رهبری آن کشور تیره شده است یا نشانه بی ثباتی سیاسی است. نظارت انضباطی حزب کمونیست حاکم که آنها برای تحقیقات در بازداشت هستند. چنین ناپدید شدن‌های ناگهانی به یکی از ویژگی‌های معمول کمپین مبارزه با فساد شی تبدیل شده است.

به گفته دان، چیزی که حساسیت را در مورد غیبت کینرا افزایش داد، رابطه نزدیک او با شی بود که پاییز گذشته برای سومین بار برنده ریاست جمهوری شد. شی به شدت مورد توجه شی بود. به همین دلیل هر مشکلی با او نشان دهنده تنش بین مدیریت و زیردستانش است. از دیدگاه گروهی دیگر، چنین رویدادی می تواند نشان دهنده این باشد که شی در انتخاب فرد مناسب برای یدک کشیدن این عنوان شکست خورده است.

وزیر خارجه چین مفقود است؟/ همه دنبال آقای دیپلمات هستند

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top