وضعیت پیمانکار چگونه است؟ آموزش ثبت مالیات


اظهارنامه پیمانکاری یکی از مهم ترین اسناد حسابداری پیمانکاران می باشد و در این مقاله از فینتو به طور کامل در مورد اظهارنامه وضعیت پیمانکاری، انواع آن و نحوه ارائه اظهارنامه پیمانکاری به سامانه مالیاتی توضیح خواهیم داد، پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

وضعیت پیمانکار چگونه است؟

صورت وضعیت پیمانکار در واقع سندی است که در قراردادهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد و میزان کار و خدمات انجام شده در یک بازه زمانی را نشان می دهد و مبلغی را که کارفرمای پیمانکار برای انجام کارها و خدمات باید پرداخت کند، مشخص می کند. این هزینه ها شامل خدمات فنی و مهندسی، خرید و حمل مصالح، هزینه های نصب، هزینه ساخت و … می باشد. بر اساس ماده 37 شرایط عمومی قرارداد، مهندس مشاور موظف است با دریافت صورت وضعیت از پیمانکار و بررسی صحت کلیه اطلاعات، مبالغ اعلام شده را با صورتحساب ها مقایسه کند و در صورت نیاز به اصلاح یا تجدید نظر، اصلاحاتی را با مبنا انجام داده و ظرف مدت 10 روز به مهندس ناظر تحویل دهد تا مهندس ناظر را مطلع کند.

انواع افراد وضعیتی:

اعلام وضعیت موقت:

اعلام وضعیت موقت یک اعلام دوره ای است که مدت آن با توافق کارفرما و پیمانکار (معمولاً یک ماه) صورت می گیرد و پیمانکار موظف است هزینه هایی از قبیل هزینه مصالح ساختمانی، تجهیزات و سایر هزینه های علی الحساب را بپردازد. توجه داشته باشید که مدت زمان فاکتور موقت می تواند بیش از یک ماه باشد اما معمولا پیمانکاران این کار را انجام نمی دهند زیرا در این فاکتور هزینه ها افزایش می یابد و همچنین ممکن است گروه مهندسی مشاور این هزینه ها را قبول نکنند و یا به آن اعتراض کنند. اگر در مورد وضعیت موقتی خطایی رخ داده باشد، در شرایط موقت بعدی قابل جبران و اصلاح است.

عواقب عدم ارسال گزارش وضعیت موقت چیست؟

در صورتی که کارفرما و پیمانکار توافق کرده باشند که صورت وضعیت موقت را در بازه زمانی معینی (مثلاً یک ماهه) به کارفرما تحویل دهند، در صورت عدم تحویل صورت وضعیت در تاریخ تعیین شده، کارفرما مسئولیتی در قبال پرداخت به موقع مبلغ ندارد.

پیش فاکتور نهایی چیست؟

به اظهارنامه قطعی وضعیت موقت که توسط پیمانکار برای کارفرما ارسال می شود، اظهارنامه اولیه می گویند.

بیشتر بخوانید: سیستم مالیاتی چیست؟ آموزش جامع نظام مالیات دهندگان.

وضعیت نهایی پیمانکار چگونه است؟

گزارش وضعیت نهایی آخرین گزارش وضعیتی است که توسط پیمانکار به کارفرما تحویل داده می شود. مهم ترین و بزرگترین تفاوت حالت دائم و موقت این است که بر خلاف حالت موقت، قابل جبران یا اصلاح نیست و وقوع اشتباه یا سهل انگاری در این وضعیت می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. گزارش وضعیت نهایی باید ظرف مدت یک ماه توسط پیمانکار به مهندس یا مهندسان مشاور تحویل داده شود تا صحت اطلاعات را بررسی کنند. مهندسان مشاور نیز باید ظرف مدت دو ماه این صورت وضعیت را به کارفرما اعلام کنند و کارفرما حداکثر سه ماه فرصت دارد تا مبلغ صورت وضعیت را با پیمانکار تسویه کند.

در صورت وضعیت چه عناصری ثبت می شود؟

مواردی که باید در گزارش وضعیت ثبت شود به شرح زیر است:

  • کارت شناسایی وضعیت یا جلد اعلامیه وضعیت: صفحه اول اظهارنامه است که شامل مواردی از قبیل: موضوع، تاریخ و مدت قرارداد، جزئیات پیمانکار، کارفرما و مشاور و سایر مفاد قرارداد و مبانی قرارداد می باشد.
  • میکرومتر: کلیه اطلاعات مربوط به ابعاد (طول، عرض و ارتفاع) باید با متر اندازه گیری شده و با جزئیات کامل ثبت شود.
  • خلاصه متر: خلاصه متر شامل خلاصه ای از تمام کارهای انجام شده و هزینه هایی است که از صفحه میکرومتر بازیابی می شود.
  • اسناد: کلیه صورتجلسات، دستورات کاری و تذکرات دریافتی کارفرما به عنوان اسناد در این قسمت گنجانده شده است.
  • صورت مالی: صورت های مالی مربوط به صورت وضعیت های خاصی است و توضیح کامل و جامع هزینه هایی است که در ابتدای پروژه انجام شده است.
  • اقلام فاکتور: اقلام فاکتور شده با فاکتور معتبر و قابل پیگیری
  • خلاصه مالی عمومی یا پوشش مالی: بر اساس صورت های مالی تهیه شده و شامل خلاصه ای از پیش بینی های مالی پروژه است.

ارائه اظهارنامه وضعیت پیمانکاری در سامانه مودیان:

پس از فراخوان اداره مالیات و ارسال اجباری صورتحساب الکترونیکی به سامانه مالیاتی برای بسیاری از پیمانکارانی که درآمدشان با توجه به وضعیتشان مشخص می شود، این سوال پیش آمد که صورت وضعیت چگونه باید در سامانه مالیاتی ثبت شود؟ برای ثبت نام در سامانه مودیان باید برای هر صورت وضعیت تایید شده فاکتور فروش صادر کنید.

ادامه مطلب: نحوه ارسال صورتحساب الکترونیکی رایگان به سامانه مالیاتی

فهرست شناسه های کالا و خدمات برای مقامات پیمانکاری:

مودیان برای ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان باید شماره شناسایی کالا و خدمات را یافته و به درستی وارد کنند. در زیر لیستی از پرکاربردترین شناسه های محصول و خدمات را برای شما آماده کرده ایم:

شناسه محصول یا خدمات نام محصول یا خدمات
2330001003372 خدمات تامین نیروی کار
2330001009466 خدمات پشتیبانی نرم افزار
2330001031030 خدمات پشتیبانی
2330001031054 خدمات نظافت
2330001031092 خدمات مبتنی بر مهندسی و تحقیقات و فناوری
2330001031207 مذاکره خدمات شهری – راه و ساختمان
2720000193486 آجیل برای اتصالات معمولی
K7310146 طراحی شبکه های آبرسانی و رودخانه ای و حذف آب های سطحی – مشاوره

ارسال صورتحساب الکترونیکی رایگان به سامانه مالیاتی!

نرم افزار حسابداری فینتو این امکان را برای تمامی کاربران خود فراهم کرده است تا بتوانند بدون پرداخت هزینه اضافی و کمک از شرکت های مورد اعتماد، صورتحساب الکترونیکی خود را به صورت رایگان به سامانه مالیاتی ارسال کنند. اگر کاربر فینتو نیستید، خوب است بدانید که نرم افزار حسابداری فینتو 15 روز آزمایشی رایگان و می توانید همین الان و با کلیک بر روی تصویر زیر علاوه بر ارسال فاکتور الکترونیکی، مدیریت کلیه امور مالی و حسابداری خود را با فینتو آغاز کنید.

وضعیت پیمانکار چگونه است؟ آموزش ثبت مالیات

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top