وعده علی اف مبنی بر بستن راه ایران و ارمنستان


من گزارش میدم اخبار اقتصادی امیرعبداللهیان در نشست خبری این نشست و موضوعات مطرح شده گفت: ما به روابط با ارمنستان اهمیت می دهیم. ما با کشورهای واقع در قفقاز جنوبی روابط تاریخی ریشه ای داریم. قفقاز جنوبی از اهمیت ویژه ای در سیاست ایران برخوردار است. ما از پیشرفت مذاکرات صلح بین ارمنستان و آذربایجان استقبال می کنیم. ایران فعالانه بر مسیر گفتگو و صلح در منطقه متمرکز است.

وی ادامه داد: در سفرم به آذربایجان و در دیدار امروز با وزیر امور خارجه ارمنستان و سفر آقای پاشینیان به ایران در ماه های اخیر، این در راستای تلاش تهران برای تمرکز منطقه قفقاز بر صلح و امنیت پایدار است. تقویت گفت وگو و رایزنی بین کشورهای منطقه نقش مهمی در دستیابی به تفاهم مشترک دارد.

امیر عبدالاخیان افزود: قفقاز نباید به میدان درگیری بین کشورها تبدیل شود. مذاکرات صبح امروز بین آذربایجان و ارمنستان را بررسی کردیم. ما معتقدیم که دوره نظم مبتنی بر جنگ به پایان رسیده است و اکنون نظم مبتنی بر صلح در منطقه حاکم خواهد شد، صلحی که زمینه های جنگ را از بین می برد. این صلح مستلزم زبان همکاری دولت ها و ملت هاست. همه مذاکرات باید در فضایی متعادل و با صلاحدید طرفین انجام شود و نتایج ملموس داشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: متاسفانه برخی از فعالان خارجی به دنبال همسویی و سوء استفاده از منطقه قفقاز هستند. ما از فرمت 3+3 بین کشورهای منطقه استقبال می کنیم و ایران به تلاش خود برای برگزاری این نشست ادامه خواهد داد.

وی همچنین گفت: تهران و ایروان بر اهمیت مسیرهای ترانزیتی تاکید دارند. آقای الهام علی اف اطمینان داد که به دنبال بستن راه تاریخی ایران و ارمنستان نخواهد بود.

موضع ایران در قبال مشکلات منطقه قفقاز

امیرعبداللهیان افزود: در مورد روابط دوجانبه ایران و ارمنستان گفتگو کردیم. ما راه‌های توسعه روابط دوجانبه و اجرای پروژه‌های هدفمند را بررسی کردیم. در سال گذشته گام های خوبی در زمینه توسعه روابط با ارمنستان برداشته شده است اما معتقدیم ظرفیت ها بیشتر است. در مسیر اولیه رسیدن به سقف مبادلات تجاری یک میلیارد دلاری و افزایش آن به سه میلیارد دلار حرکت می کنیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: حضور همکارم با هدف اصلی پیگیری توافقات روسای جمهور دو کشور در آخرین دیدار صورت گرفت. هر دو طرف گزینه های زیادی دارند. ما موافقت می کنیم که همکاری خود را در زمینه تبادل گاز با برق ادامه دهیم. همچنین خط سوم برق نیز در برنامه جدی ما قرار دارد. در زمینه علم و فناوری نیز همکاری هایی بین ما وجود دارد.

وزیر خارجه ارمنستان: تحقق کریدور شمال-جنوب برای ما مهم است

آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان در این نشست خبری گفت: برای ارمنستان روابط غنی تاریخی با ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می توان گفت این گونه دیدارها چشم انداز بلندمدتی برای توسعه روابط دارد. ایران همیشه دوست ما خواهد بود. روابط دو کشور که مبتنی بر احترام متقابل است در راستای گسترش است.

وی ادامه داد: با توجه به حجم مبادلات تجاری و رساندن آن به سه میلیارد دلار، ضرورت همکاری اقتصادی را تشخیص دادیم. تحقق کریدور شمال-جنوب برای ما مهم است. شرکت ارمنستان و ایران در قالب روابط سه جانبه بستر فوق العاده ای برای همکاری تلقی می شود.

میرزویان همچنین گفت: موضوع دیگری که مورد بحث قرار گرفت لزوم برقراری ثبات در منطقه قفقاز جنوبی بود. در چارچوب توافق، بیانیه آلماتی و مفاد آن برای ما نقش اساسی دارد. برای ما مسئله شکل‌گیری مکانیزم گفت‌وگوی پایدار مهم است. آذربایجان سیاست پاکسازی قومی را در پیش گرفت. از 15 ژوئن، ارسال مواد غذایی به قره باغ را متوقف کرد. امروز شاهد چیزی هستیم که 7 ماه پیش درباره آن هشدار دادیم. ارمنستان تمایل زیادی به رفع انسداد زیرساخت ها دارد.

وزیر امور خارجه ارمنستان افزود: ما از موضع ایران در مورد تمامیت ارضی در قبال مرزهای ایران قدردانی می کنیم. من بار دیگر عزم سیاسی رهبران ارمنستان برای تعمیق روابط با همسایگان خود بر اساس منافع مشترک و متقابل را اعلام می کنم.

وی همچنین دعوت نخست وزیر ارمنستان از رئیس جمهور کشورمان را برای این دیدار به امیر عبدالاخیان ابلاغ کرد.

وعده علی اف مبنی بر بستن راه ایران و ارمنستان

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top