پروانه پتروشیمی میانکاله


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیمسعید کریمی به تشریح آخرین وضعیت پروژه پتروشیمی میانکالا پرداخت و اظهار داشت: از ابتدای سال 1400 گزارش ارزیابی زیست محیطی پروژه پتروشیمی میانکالا به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه شده و این گزارش توسط محیط زیست اداره ارزیابی زیست محیطی بررسی شده است. سازمان و از آن زمان تاکنون چندین تغییر مدیر پروژه اعلام شده است.

وی با اشاره به برگزاری سه گانه کمیته ارزیابی زیست محیطی مستقل از کمیته های فنی این پروژه، گفت: در نهایت مشخص شد سازمان حفاظت محیط زیست با اجرای این طرح موافقت نکرده و آنچه در مورد صدور چنین مجوزی ادعا می شود کذب است.

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مجوز باید دارای امضا، هولوگرام و مهر قابل مشاهده باشد، اظهار داشت: اصلا چنین مجوزی که این ویژگی ها را داشته باشد وجود ندارد و اگر فردی ادعای صدور مجوز زیست محیطی داشته باشد. برای این پروژه، آن را منتشر کنید.

وی افزود: پس از رسیدگی نهادهای ذیربط، مشخص شد که مجوز زیست محیطی پروژه پتروشیمی میانکالا اخذ نشده و این طرح از دستور کار خارج شد.

کریمی گفت: چند روز پیش گزارش هایی مبنی بر آغاز عملیات اجرایی این پروژه به دست ما رسید و پیمانکار اطراف پروژه را محاصره کرده است، حتی برخی گزارش ها حاکی از شروع عملیات بتن ریزی است.

وی ادامه داد: با مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران مکاتبه کردیم و اعلام کردیم; ” این پروژه فاقد مجوز ارزیابی زیست محیطی است و برای جلوگیری از آن باید اقدامات قانونی انجام دهید“.
پس از مکاتبه اداره کل استان مازندران با مجری طرح مبنی بر لزوم توقف کار و عدم تدبیر در این خصوص، مکاتباتی با نهادهای ذیربط جهت پیگیری قانونی از سوی مدیریت شهری انجام و سپس اداره کل استان

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تلاش سازمان حفاظت محیط زیست از طریق نهادهای ذیربط و ریاست جمهوری برای جلوگیری از اجرای این طرح، گفت: شورای دولت در سال 1398 مصوبه ای مبنی بر جلوگیری از اجرای این طرح را تصویب کرد. احداث پارک پروپیلن که می تواند ملاک عمل سرمایه گذار باشد، برای راه اندازی این پروژه ایجاد شد، بنابراین با ریاست جمهوری نیز مکاتبه کردیم تا 4 و 5 این مصوبه لغو شود.

وی خاطرنشان کرد: آنچه در کانون مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با اجرای طرح پتروشیمی در منطقه میانکالا قرار دارد، حساسیت اکولوژیکی و زیست محیطی منطقه به دلیل وجود پناهگاه حیات وحش و تالاب است.
در بند ششم سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست تاکید شده است که «استفاده از اراضی باید بر اساس ظرفیت های اکولوژیکی این منطقه باشد»، پتانسیل اکولوژیکی منطقه میانکالا برای توسعه کشاورزی و گردشگری مناسب است. اینگونه مصارف، نه ساخت صنایع.سنگین مانند پتروشیمی.

کریمی یادآور شد: برنامه توسعه اراضی استان چنین پروژه ای را برای این منطقه پیشنهاد نکرده است، بنابراین این توسعه با سند توسعه اراضی استان در تضاد است و این طرح با طرح مدیریت یکپارچه سواحل نیز مغایرت دارد.

وی تاکید کرد: مجموعه این عوامل باعث شده تا اجرای طرح پتروشیمی میانکالا از نظر زیست محیطی ناسالم باشد.

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست درباره زمین تعیین شده برای ساخت این پروژه نیز گفت: سازمان امور اراضی زمین را برای ساخت پروژه در اختیار سرمایه گذار قرار داد اما پس از مجوز زیست محیطی نشد. صادر شده برای این پروژه، آنها همچنین به دنبال زمین بازگشت

وی در پاسخ به این ادعا که «ساخت پتروشیمی ها برای 300 نفر در منطقه ایجاد اشتغال می کند»، تصریح کرد: اجرای طرح های دیگری مانند گردشگری می تواند اشتغال زایی بسیار بیشتری داشته باشد، در حالی که ساخت پروژه پتروشیمی با توجه به اینکه محصول آن باید اگر خط لوله به دامگان منتقل شود، منطق اقتصادی برای منطقه وجود ندارد.

کریمی در نهایت خاطرنشان کرد: ساخت این پروژه نیازمند آب شیرین کن است و اگر آب تلخ آب شیرین کن به صورت اکوسیستم بسته وارد دریای خزر شود می تواند آسیب جدی به آن اکوسیستم وارد کند.

به گزارش تسنیم، ادعای غلامرضا شریعتی؛ نماینده مردم بهشهر در شورای اسلامی در رابطه با اخذ مجوز ارزیابی زیست محیطی پروژه پتروشیمی میانکالا در حالی که پیش از آن علی سلاجقه; معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تابستان گذشته در نشست خبری خود گفت: پتروشیمی میانکاله از ابتدا مجوز زیست محیطی نداشت و در سفر هیئت دولت به استان مازندران، انتخاب این پروژه نباید انجام شود. به زمین زده اند اما در سفر هیئت دولت به نماینده مازندران آمدند و به وزیر کشور مراجعه کردند و نامه هایی را به وزیر نشان دادند که مهر و امضای سازمان محیط زیست را نداشت اما سربرگ سازمان محیط زیست را داشت. این نامه‌ها به سرعت توسط نماینده مجلس به وزیر کشور نشان داده شد و سریعاً از وزیر خواسته شد تا برنامه‌ریزی پروژه را انجام دهد و وقتی وزیر محترم کشور متوجه شدند این پروژه فاقد مجوز زیست‌محیطی است، اعلام کرد که به من گفتند که این مدارک دارای مجوز زیست محیطی هستند و به همین دلیل آنها را گرفتم.

وی در ادامه تاکید کرد: در این حادثه نامه اشتباهی (از نماینده مردم بهشهر در مجلس) به وزیر کشور نشان داده شد در حالی که نامه های مربوط به مجوز زیست محیطی یک پروژه دارای هولوگرام واضح است اما این نامه هیچ هولوگرام یا امضایی نداشت. وجود نداشت و خوشبختانه پروژه به سرعت متوقف شد. از زمانی که کلنگ پتروشیمی میانکالا به زمین خورد و در شورای دولت تاکید کردم که این طرح فاقد ترخیص زیست محیطی است، همه دولت قبول کردند که «این پروژه اجرا نشود».

منبع: خبرگزاری تسنیم

پروانه پتروشیمی میانکاله

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top