مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

پیشنهاد متفاوت عضو کمیته امنیت ملی در مورد سفارت حکابه/طالبان باید بسته شود


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش عصر ایران، فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره عنوان هیرمند گفت: مجلس و دولت از مدت ها قبل پیگیر عنوان هیرمند بودند، پس از تذکر رئیس جمهور به حاکمان افغانستان، دولت، مجلس و مردم انتظار داشتند که اتفاقی بیفتد و اقدامی انجام نشود.

وی ادامه داد: آخرین بررسی‌ها را دو روز پیش در کمیسیون امنیت ملی با حضور امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه داشتیم که نمایندگان گلایه کردند که پس از سخنرانی رئیس‌جمهور، برخی از دولتمردان و سفیر ایران در افغانستان به نوعی سعی کردند سخنان رئیس‌جمهور را زیر سوال ببرند و از سوی دیگر به گونه‌ای رفتار کردند که بگوییم آنچه که طالبان می‌گویند درست است. کایاک سد

وی تاکید کرد: موضوع حقبه در دستور کار یکی از کمیسیون های شورای عالی امنیت ملی است، بنابراین راه های غیردیپلماتیک داریم که مثلاً سفارت طالبان در ایران را ببندیم و روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی خود را که از مسیر چابهار به طرق مختلف می گذرد کاهش دهیم.

نماینده مردم زاهدان در مجلس تصریح کرد: ما این موضع طالبان را به قیمت ملت افغانستان مقصر نمی‌دانیم، زیرا در گذشته رئیس‌جمهور قانونی افغانستان آقای کرزی در نشست فرماندهان آمریکایی و ناتو صراحتا اعلام کرد که اگر قطره‌ای آب داشته باشیم، نصف آن بین برادران ایران است و اتفاقاً در این چند سال آب نصف ایران و افغانستان بوده است.

وی افزود: اکنون نباید موضع طالبان را زیاد مماشات کنیم. آنچه خواستند دادیم. حتی در میان دوستان فارسی زبان و پشتون خود نیز این پرسش را مطرح کرده ایم که خواسته های طالبان یکی پس از دیگری از سوی ایران برآورده می شود».

بیشتر بخوانید:  سفر مخفیانه رئیس سیا به اسرائیل/ تشدید تحرکات آمریکا در تل‌آویو

وی گفت: ما نمی گوییم که طالبان تحت نفوذ برخی عوامل غیرافغانی هستند که در افغانستان حضور دارند. سخنان طالبان همیشه این بوده است که آمریکایی ها و انگلیسی ها به هر نحوی که شده بین دو کشور اسلامی ایران و افغانستان اختلاف ایجاد می کنند.

مالکی افزود: آمریکا و انگلیس در زمان دولت های قانونی نمی توانست این کار را انجام دهد، اما اکنون انجام می دهند. اختلافات بیش از حدی که در حکومت طالبان وجود دارد نیز عامل این موارد است. طبق معاهده موظف به تامین آب ایران هستند.

در مورد پیامدهای این موضوع، یعنی. وی با بیان لقب هیرمند گفت: در منطقه سیستان و بلوچستان شاهد مرگ تدریجی هستیم. روستاهای این استان یکی پس از دیگری در حال خالی شدن است، روزهای بسیار خطرناکی برای مردم سیستان و بلوچستان در پیش داریم و اولین قدم برای حل مشکل مردم اقدام است.

ملکی با اشاره به سایر اقدامات برای حل مشکل آب مردم سیستان و بلوچستان گفت: بحث تامین آب از دشت تهلب یکی از مهم ترین اقداماتی است که داریم که برای آن قرارداد با سپاه منعقد شده است که ابتدا به زاهدان می آید و قرارداد بسته می شود و سپس به سیستان منتقل می شود که یک سال، یک درصد آب از دریا طول می کشد. پیشرفت کرده و تکمیل آن سه تا چهار سال طول خواهد کشید. البته ما نباید به آنها تکیه کنیم و باید به هر نحوی حق مطالبه را بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: بحرانی ترین منطقه کشور در حال حاضر سیستان بلوچستان است که باید به آن فکر کرد. نگران دولتمردانی هستیم که دستورات رئیس جمهور در خصوص ادعای هیرمند و حل مشکل آب مردم سیستان و بلوچستان را نادیده گرفتند.

بیشتر بخوانید:  ۶ استراتژی و تکنیک مهم در سئو وبسایت

پیشنهاد متفاوت عضو کمیته امنیت ملی در مورد سفارت حکابه/طالبان باید بسته شود

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top