پیشنهاد مهم ایران برای توافق که آمریکا آن را رد کرد


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش تسنیم، سرگئی لاروف، وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه بار دیگر یادآور شد که دولت آمریکا به جای بازگشت به توافق هسته ای توافق به برنامه ریزی مطالبات بیشتر از ایران روی آورد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: زمانی که دولت جدید (جو بایدن) بایدن به قدرت رسید، گفتند آماده احیای این برنامه هستند، اما به جای تصمیم گیری در مورد احیای کامل قطعنامه (2231) و خود برجام، تصمیم گرفتند. مشغول چانه زدن برای چیزهای بیشتر از تهران آمدند.

لاوروف همچنین با اشاره به وقایع آمریکا و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال 2024 تاکید کرد: در حال حاضر هیچ چشم انداز واقعی برای ازسرگیری توافق هسته ای وجود ندارد.

او گفت: «فکر نمی‌کنم اکنون این انتظار خیلی واقع بینانه باشد، زیرا یک سال دیگر در ایالات متحده انتخابات برگزار می‌شود و دولت جدیدی روی کار خواهد آمد.» و چه کسی می داند که آن دولت چه نوع حکومتی خواهد بود، دموکرات یا جمهوری خواه؟ اما هیچ کس نمی تواند تضمین کند که این دولت جدید با خروج از توافق، ترفند را تکرار نخواهد کرد.»

توافق هسته ای ایران که نام رسمی آن «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) است، در سال 2015 بین کشورهای ایران از یک سو و آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا، آلمان و … به امضا رسید. و اتحادیه اروپا و با قطعنامه 2231 شورای امنیت تصویب شد. تایید شده. دولت آمریکا در سال 2018 به طور یکجانبه از این توافق خارج شد.

وزیر امور خارجه روسیه یادآور شد که تهران به واشنگتن پیشنهاد داد بدون زمان مشخصی برای عملیات برجام توافقاتی منعقد کند تا هیچ یک از طرفین نتوانند به طور یکجانبه آنها را فسخ کنند، اما دولت آمریکا این پیشنهاد را رد کرد. وی ادامه داد: من به احتمال از سرگیری برجام خیلی خوشبین نیستم. البته این موضوع جداگانه ای است که به بن بست رسیده است، به موازات این روند، تماس های غیررسمی، مستقیم و منتشر نشده ایرانی ها و آمریکایی ها در خصوص عادی سازی روابط دو کشور وجود دارد.

پیشنهاد مهم ایران برای توافق که آمریکا آن را رد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top