مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

چرا سهم تامین مالی از بانک ها در حال افزایش است؟

محمدرضا فرزین با اشاره به کاهش نرخ تورم به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، گفت: از خردادماه کاهش نرخ تورم آغاز شده است و پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش نرخ تورم در این ماه نیز است.

فرزین با تاکید بر اینکه کنترل نوسانات نرخ ارز توسط بانک مرکزی ثبات و آرامش را در بازارهای مختلف به ارمغان آورده است، گفت: با تداوم سیاست های پولی و ارزی فعلی، امیدواریم تورم و نرخ ارز به سمت کانال های پایین تری سوق داده شود.

وی تاکید کرد: پیرو سیاست های فعلی سال آینده شاهد کاهش تورم خواهیم بود.

فرزین گفت: گزارش های موجود نشان می دهد میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در تیرماه نسبت به ماه های گذشته کاهش چشمگیری داشته است و بررسی اطلاعات مناطق 22 گانه شهر تهران نشان می دهد که قیمت مسکن در 15 منطقه کاهش یافته و متعاقباً تاثیر بسزایی در کاهش قیمت مسکن در تمامی مناطق کشور خواهد داشت. این دستاورد به دلیل ثبات بازار ارز و مدیریت انتظارات تورمی است و امیدواریم در کنار ثبات بازار طلا، مسکن و خودرو شاهد رونق بخش واقعی و کاهش تقاضای سفته بازی و رفع نیازهای داخلی مردم در این بازارها باشیم.

هدف گذاری نرخ رشد نقدینگی 25 درصدی

فرزین در ادامه بانک مرکزی را به سمت رشد نقدینگی سوق داد و گفت: نرخ رشد 25 درصدی برای نقدینگی در سال جاری در نظر گرفته شده است، البته باید توجه داشت که کاهش یکباره نقدینگی کار سختی است زیرا اقتصاد ایران بانک محور است و عمده تامین مالی توسط بانک ها انجام می شود.

وی افزود: در چند ماه گذشته رشد نقدینگی به طور موثر کنترل شده است، اگر نرخ رشد نقدینگی را با توجه به شرایط اقتصادی کنترل کنیم، همچنان پایدار خواهد بود.

افزایش سقف انتشار اوراق گام در بورس

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص حجم اوراق گام نیز گفت: امسال پیش بینی می شد حجم اوراق گام در فاز اول حدود 150 هزار میلیارد تومان باشد، اما با توجه به اینکه سقفی برای این ابزار در بورس تعیین شد و این امر مشکلاتی را ایجاد کرد، با همکاری و تعامل بانک مرکزی و بانک مرکزی مشکل قابل توجهی برای بانک رفع شد و با توجه به بورس، سقف این ابزار افزایش قابل توجهی پیدا کرد.

بیشتر بخوانید:  طراحی سامانه رگولاتوری درخواست حمل بار

نیاز به تامین مالی با کمک بازار سرمایه و سرمایه گذاری خارجی

فرزین در پاسخ به سوالی درباره تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی توسط بانک‌ها گفت: با توجه به نیاز به نقدینگی از سوی دولت و بنگاه‌های اقتصادی، تامین مالی به شبکه بانکی تحمیل شده است، در حالی که انتظار این است که به سیستم تامین مالی به شکل‌های مختلف نگاه شود و فشار بر سیستم بانکی در این زمینه به‌ویژه بر بانک‌ها و بانک‌های غیرفعال منجر به ایجاد سرمایه کم شود.

وی افزود: بر اساس گزارش ها در چند سال گذشته سهم تامین مالی از بانک ها به طور پیوسته در حال افزایش بوده است که این رقم در سال 1400 به 80.6 درصد رسید، اما از سوی دیگر سهم بورس در حوزه تامین مالی به طور پیوسته کاهش یافته و در عین حال سهم سرمایه گذاری خارجی نیز کاهش یافته است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در سال 1401 سهم تامین مالی خارجی و بازار سرمایه از کل تامین مالی اقتصاد به ترتیب معادل 0.4 و 11.8 درصد بوده است. این در حالی است که سهم تامین مالی بازار سرمایه در سال های گذشته در سطح بالای 18 درصد بوده و پیش بینی می شود این سهم در این دو حوزه افزایش یابد.

فرزین با بیان اینکه باید انتظار تامین مالی متناسب با ظرفیت و توان نظام بانکی را داشته باشیم، گفت: در بسته سیاستی بانک مرکزی که برای دولت تهیه شده، حوزه های متعددی از جمله حوزه سرمایه گذاری خارجی برای تامین مالی دیده شده است.

این مقام ارشد بانک مرکزی اضافه کرد: امسال باید حداقل 10 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کنیم و به موازات آن حداقل 16 تا 17 درصد سهم تامین مالی از طریق بورس انجام شود.

فرزین تاکید کرد: تمام تلاش بانک مرکزی در سال جاری این است که با هماهنگی نهادهای ذیربط از جمله سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد و دارایی، منابع جدید تامین مالی غیربانکی را شناسایی و برای مصارف دولت و بنگاه های اقتصادی استفاده کند.

تدوین برنامه اصلاحی بانک های غیر فعال

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص برنامه اصلاح نظام بانکی در حوزه بانک‌های بی‌ثبات گفت: بانک‌های ناپایدار به دو دسته بانک‌های ناسالم و بانک‌های ناپایدار قابل بازیابی تقسیم می‌شوند.

فرزین با بیان اینکه مشکلات عدم تعادل بانکی در کشور ناشی از عوامل مختلفی است، گفت: هر بانکی دلیل متفاوتی برای عدم تعادل خود دارد به همین دلیل نمی توان با یک مدل مشکل عدم تعادل همه بانک ها را حل کرد، بر این اساس باید برای هر بانک متناسب با شرایط موجود آن بانک برنامه اصلاحی تدوین و اجرا شود.

بیشتر بخوانید:  قیمت طلا و سکه امروز شنبه 28 بهمن 1402+جدول

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: موضوع اصلی باید جلوگیری از ادامه روند نارضایتی ها باشد و نه تنها نگاه به گذشته بلکه نگاه به آینده باشد.

فرزین در خصوص عدم تعادل بانکی گفت: عدم تعادل بانکی یا به دلیل نقدینگی است یا عدم تعادل ترازنامه.

وی افزود: آنچه منجر به اضافه برداشت می شود ناشی از عدم تعادل نقدینگی بانک ها است که بانک ها را مجبور می کند از منابع بانک مرکزی برای ایفای تعهدات خود استفاده کنند که منجر به اضافه برداشت می شود، اما عدم تعادل ترازنامه در واقع این است که دارایی های بانک کمتر از بدهی ها و بدهی های آن است، هرچند بانک های کشور عموماً کمتر تحت تاثیر این نوع عدم تعادل هستند.

فرزین در بخشی دیگر از سخنان خود به انواع بانک ها و کارکردهای متفاوت آنها در سطح جهانی پرداخت و گفت: در برخی نقاط دنیا بانک هایی هستند که فعالیت هلدینگ می کنند و یا برعکس هلدینگ هایی هستند که فعالیت بانکی می کنند و در اصل بانک های شرقی با بانک های غربی متفاوت هستند و این تفاوت را نمی توان نقص تلقی کرد، بلکه باید اصل قانونی نظام بانکی را بر اساس شرایط اقتصادی برنامه ریزی کشور و بر اساس اصل قانونی نظام بانکی بر اساس شرایط برنامه ریزی و برنامه ریزی کشور استوار کرد.

تحلیل های متضاد سیاست درست نیست

در این جلسه، اصغر ابوالحسنی، معاون بانک مرکزی، خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش عمومی را در سه ماهه منتهی به خرداد 1402، 14.4 درصد عنوان کرد و گفت: طبق آمار در پایان اسفندماه سال گذشته، دولت حدود 458 هزار میلیارد تومان در بانک مرکزی داشته است که تمامی اوراق بازخرید شده در بازار اوراق بهادار (با افزایش اعتبارات بازشده بانک‌ها) در بازخرید اعتبارات آنها تاثیر قابل توجهی داشته است. ظرفیت، به ویژه با توجه به ماموریت تعیین شده برای سال جاری از سوی نظام بانکی، یعنی حمایت از رشد تولید.

وی افزود: در واقع عملیات سیاست پولی با توجه به نیاز نقدینگی تعدیل شده و دولت از منابع پولی خود استفاده کرده و البته در نتیجه اجرای سیاست کنترل ترازنامه، نسبت نقدینگی فزاینده نیز کاهش یافته است، البته این به معنای سیاست انقباضی خالص نیست.

بیشتر بخوانید:  هشدار بورل به اروپا

معاون بانک مرکزی برخی در تحلیل های خود بانک مرکزی را به اتخاذ سیاست خالص انقباضی نسبت دادند و گفت: این تحلیل ها درست نیست اما بانک مرکزی سیاست پولی فعالی را در پیش گرفته است.

رشد چشمگیر اوراق قرضه گام در حوزه تامین مالی

در این جلسه «سیریجان» معاون اقتصادی بانک مرکزی نیز با اشاره به ابلاغ دستورالعمل استفاده از اوراق پله ای از پایان سال 1398 به شبکه بانکی در راستای تقویت مدیریت اعتبار و افزایش کارایی نقدینگی، گفت: از سال 1398 تاکنون 63 هزار میلیارد تومان از طریق اوراق پله ای تامین مالی شده است. در سال 1401 با رشد استثنایی به 6/51 هزار میلیارد تومان رسید در حالی که در سه ماهه اول امسال 6/2 هزار میلیارد تومان با کمک اوراق گام تامین مالی شد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: اتفاق دیگری که در مورد اوراق گام افتاد این است که در سال های اخیر با تنزیل زودهنگام اوراق در بازار سرمایه، اوراق به سرعت از زنجیره خارج شد. علاوه بر این، سقف تعهد شرکت های متقاضی از 120 درصد فروش به 200 درصد رسیده است و در ادامه زنجیره ادامه خواهد داشت.

همچنین در این نشست، اقتصاددانان مدعو به بررسی سوالات و پیشنهادات خود در حوزه استقلال بانک مرکزی، مطالبات مشکوک، سپرده های کلان بانکی و تاثیر آن بر نرخ سود بانکی، نظارت بر استفاده از تسهیلات بانکی، توجه ویژه تسهیلات به بخش تولید و روش های نوین تامین مالی با کمک فاکتورینگ، نظارت بانکی و اصلاحات ساختاری پرداختند.

از جمله اقتصاددانان حاضر در این نشست می توان به دکتر داوود دانش جعفری، دکتر احمد مجتهدی، دکتر عباس عرب مزار، دکتر احمدرضا جلالی نائینی، دکتر مرتضی عزتی، دکتر وحید شقاقی شهری، دکتر ناصر خیابانی، دکتر شاپور محمدی، دکتر پیمان قربانی، دکتر حمیدرضا عقیلبادی اشاره کرد. طهماسب مظاهری، دکتر عباس معمار نژاد، دکتر محمدرضا فلاح، دکتر سعید میرزا محمدی، دکتر آلبرت بزیان، دکتر مجید شاکری، دکتر عباس جوی توکلی و خانم مینو کیانی راد اشاره کردند.

چرا سهم تامین مالی از بانک ها در حال افزایش است؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top