چرا سوخوی روسی به ایران نرسید؟


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش اکوایران، در ژانویه سال جاری، مقامات ایرانی اعلام کردند که 24 فروند جنگنده دو موتوره سوخو 35 روسی سفارش داده و انتظار دارند ظرف سه ماه آینده آنها را تحویل بگیرند. شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: این هواپیماها در سال جدید وارد ایران می شوند.

به گزارش اوراسیا تایمز، اما با گذشت هفت ماه از این اعلامیه، هنوز جت های روسی به نیروی هوایی ایران تحویل داده نشده است. بر اساس گزارش ها، محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع کشور در پاسخ به این سوال که ایران چه زمانی جنگنده های سوخو را دریافت می کند، گفت: ایران می تواند این جنگنده ها را در داخل کشور بسازد.

به گفته کارشناسان ایرانی، این اظهارات حاکی از تغییر احتمالی رویکرد ایران است. آشچیانی که به دلایل امنیتی از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد، گفت: در مقطعی اقدام به خرید کردیم، اما به این نتیجه رسیدیم که می توانیم جنگنده ها را در داخل کشور تولید کنیم.

این اظهارات تاییدی غیرمستقیم بر شکست قرارداد خرید سوخو 35 روسی بود که اگرچه هنوز هیچ خبر رسمی از سوی وزارت دفاع ایران و روسیه منتشر نشده است اما شبکه های اجتماعی مملو از این گمانه زنی ها است. با این حال، وزیر دفاع ایران افزود که مقامات “در حال بررسی وضعیت هستند” و در صورت لزوم می‌توان روند تدارکات را بررسی کرد.

پیش از این و حتی قبل از اظهارات آشتیانی، یک روزنامه نگار ایرانی در توییتی نوشت که سرتیپ واحدی فرمانده نیروی هوایی ارتش ایران به منبعی ناشناس گفته بود: «در حال حاضر ستاد کل نیروهای مسلح با خرید جنگنده های چند منظوره سوخو 35 مخالف است. 30 سال آینده.” در این توئیت آمده است: «وحدی معتقد است که روس‌ها به سادگی می‌خواهند 25 فروند هواپیمای سوخو 35 را که مصر قبلاً سفارش داده است، بدون ارائه خدمات تعمیر و نگهداری کافی، سلاح یا قطعات یدکی بفروشند. آنها همچنین درخواست ایران برای 12 شبیه ساز سوخو-35 و هواپیمای جنگی چند منظوره سوخو-30MI2 را رد کردند.

اظهارات اخیر وزیر دفاع ایران، ناظران و تحلیلگران نظامی را بر آن داشته است تا دلایل زیادی برای کنار گذاشتن این توافقنامه را به دلایل متعددی ذکر کنند. به عنوان مثال، به گفته برخی کارشناسان نظامی، شایعاتی مبنی بر دست داشتن اسرائیل در عدم ارسال این هواپیماها به ایران وجود دارد. با توجه به اینکه اسرائیل با وجود درخواست های مکرر و فشارهای دیپلماتیک ناتو به رهبری ایالات متحده، از ارسال هرگونه کمک نظامی به اوکراین خودداری کرده است، این احتمال بسیار قابل توجه به نظر می رسد.

ماه گذشته گزارش هایی منتشر شد مبنی بر اینکه مقامات اسرائیلی با همتایان روسی خود در مورد گسترش اتحاد نظامی روسیه با ایران و امکان تامین سلاح های پیشرفته روسی به ایران گفتگو کرده اند. بنیامین نتانیاهو در دیدار پشت درهای بسته با نمایندگان پارلمان اسرائیل این گفتگوی “صادقانه و صریح” با مقامات روسی را فاش کرد.

اگرچه هنوز تاییدی مبنی بر عدم تحویل جت های روسی به ایران وجود ندارد، اما به نظر می رسد این یک لحظه منفی برای نیروی هوایی ایران باشد.

دو قلب در مسکو

به نظر می رسد تاکید وزیر دفاع بر تولید خود جت های جنگنده تلاشی برای جبران این مشکل باشد. آخرین هواپیمایی که ایران از خارجی ها خریداری کرد، میگ 29 روسی در سال 1990 بود که 30 سال از آن زمان می گذرد. علاوه بر این، نیروی هوایی ایران عمدتاً از هواپیماهای F4 فانتوم 2، اف 14 تامکت و اف 5 تایگر 2 اصلاح شده داخلی متعلق به دوران جنگ سرد استفاده می کند. در نتیجه، نگهداری و بهره برداری از این هواپیماهای قدیمی با گذشت زمان دشوارتر می شود.

از این رو انتظار می رود با خرید جنگنده های پیشرفته، توان نیروی هوایی سالخورده ایران تا حد زیادی افزایش یابد. از زمان حمله روسیه به اوکراین، ارتباطی بین عرضه احتمالی جت های سوخو به ایران و افزایش همکاری های نظامی بین دو کشور وجود داشته است. در دسامبر 2022، آژانس‌های اطلاعاتی غربی مدعی شدند که روسیه قصد دارد در ازای پهپادهای انتحاری ایران، 24 جت سوخو 35 بفروشد.

در اوایل سال 2019، قاهره قرارداد خرید جنگنده سوخو 35 را با مسکو امضا کرد و مصر بعداً از طرح خرید این هواپیما صرف نظر کرد. با تقویت روابط نظامی بین مسکو و تهران، تصور بر این بود که تهران هواپیماهای ویژه قاهره را دریافت خواهد کرد.

به نظر می‌رسد که ایران در حال حاضر آمادگی‌های عمده‌ای را برای استقرار جنگنده‌های روسی انجام داده است. پیش از این خبرگزاری ایرنا گزارش داده بود که این جنگنده های ساخت روسیه در پایگاه تاکتیکی هشتم نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مستقر خواهند شد. این پایگاه در شهر اصفهان واقع شده است. زمانی که ایران پایگاه زیرزمینی دیگری به نام عقب 44 را فاش کرد، ناظران نظامی حدس زدند که این تأسیسات جدید احتمالاً برای نگهداری جنگنده‌های سوخو 35 استفاده می‌شود، اما با توجه به اینکه گفته می‌شود روسیه از تامین این هواپیماها مخالف است، احتمالاً این هواپیماها به ایران نخواهند رسید!

چرا سوخوی روسی به ایران نرسید؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top