چرا سکته در روزهای گرم افزایش می یابد؟


به گزارش ایسنا، دکتر «رابرت براون» متخصص مغز و اعصاب در کلینیک مایو آمریکا تاکید می کند: اگر شما یا فردی که می شناسید دچار علائم گرمازدگی شد، باید سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

آیا آب و هوا بر خطر سکته مغزی تأثیر می گذارد؟

آب و هوا و دما بر وقوع سکته مغزی تأثیر می گذارد. هوای خیلی خیلی گرم یا خیلی خیلی خیلی سرد در این زمینه موثر است.

دکتر براون می گوید که افزایش خطر سکته ممکن است با اثرات گرما، رطوبت و سرمای شدید بر بدن مرتبط باشد.

عوامل مرتبط با فشار خون و حتی برخی از عوامل مرتبط با برخی بیماری های قلبی را می توان در این زمینه گنجاند.

سکته مغزی یک اورژانس پزشکی است. هرچه زودتر درمان شوید، شانس بهبودی شما بیشتر است.

تعدادی از درمان ها برای علائم مرتبط با سکته مغزی در دسترس هستند، از جمله آنتی ترومبوتیک ها، که داروهایی هستند که برای از بین بردن لخته ای طراحی شده اند که در شریان ایجاد می شود و جریان خون را به مغز مسدود می کند.

همچنین درمان‌هایی وجود دارد که گاهی اوقات می‌توان برای رفع مستقیم انسداد در شریان استفاده کرد.

علائم سکته مغزی شامل ضعف ناگهانی در صورت، بازو یا پا، بی حسی ناگهانی در یک طرف بدن، مشکل ناگهانی در دیدن، صحبت کردن یا درک دیگران، بی ثباتی ناگهانی یا سردرد شدید ناگهانی است.

دکتر براون می گوید در مورد سکته، کلمه کلیدی FAST را به خاطر بسپارید:

حرف F در عبارت Failed Face، حرف A در عبارت Arm Weakness به ضعف بازو، حرف S در عبارت Speech Difficulties به مشکلات گفتاری و حرف T در عبارت Time to Call the Emergency Time به زمان تماس با اورژانس در صورت بروز علائم اشاره دارد.

گرما می تواند کشنده باشد و هر ساله افراد بیشتری به دلیل تغییرات اقلیمی جان خود را از دست می دهند، اما با بیشتر شدن این روزهای گرم و با آنچه که دانشمندان آب و هوا می گویند یک “روند غیرعادی جدید” است، اثرات ناخوشایند افزایش دما بر بدن شدیدتر می شود.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) درباره این مشکل می گوید: تغییرات آب و هوایی بزرگترین خطری است که سلامت انسان را تهدید می کند. شاید اغراق آمیز به نظر برسد، اما کارشناسان نیز می گویند: دور از ذهن نیست.

دکتر کریستوفر تدسکی، مدیر آمادگی اضطراری در دانشگاه کلمبیا، به یاهو نیوز گفت: رابطه مستقیمی بین آب و هوا و سلامتی وجود دارد. گاهی اوقات چیزی را می بینیم که ممکن است آن را «موارد تشدید آب و هوا» بنامیم.

تدسکی توضیح می‌دهد: «من فکر می‌کنم قرار گرفتن در معرض استرس گرمایی در مقیاس فردی در یک دوره زمانی مفید است، اما اگر این دمای شدید ادامه یابد، بدن قادر به تحمل آن نخواهد بود.» این شدت و مدت گرما خطراتی را برای بدن شما ایجاد می‌کند که نمی‌تواند از عهده آن برآید.

همچنین عوارض دیگری نیز در اثر این گرما ایجاد می شود. مثل دود ناشی از آتش. ادامه آتش سوزی در کانادا و کالیفرنیا به مشکلی نه چندان جدید در این مناطق تبدیل شده است. استنشاق گازهای خطرناک و دود و ذرات آتش اثرات ناخوشایندی برای سلامتی دارد و در دراز مدت بسیار مضر است.

تدسکی گفت: البته، ما هنوز اثرات بلندمدت ذرات معلق ناشی از دود آتش‌سوزی را به طور کامل بررسی نکرده‌ایم. آنها به عمق ریه ها نفوذ می کنند و احتمالاً باعث التهاب بیشتر می شوند و می توانند باعث بیماری مزمن بیشتری شوند. ترکیب این ذرات با گرمای هوا واقعا خطرناک است.

همچنین یکی از عوارض جانبی رایج گرمای شدید تحریک پذیری عصبی است که می تواند ناشی از ناراحتی فیزیکی و اختلال در الگوهای خواب باشد. خستگی ناشی از تعریق، کار در گرما و کمبود خواب با کیفیت می تواند باعث ایجاد استرس در افراد شود.

در عین حال، دمای بسیار بالا، کار یا ورزش ایمن در فضای باز را غیرممکن می کند، بیماری قلبی و ریوی را تشدید می کند و آلودگی هوا را بدتر می کند. گرما به ویژه برای افرادی که در فضای باز کار می کنند و همچنین برای نوزادان و افراد مسن خطرناک است. با این حال، هنگامی که گرما با رطوبت ترکیب می شود، بسیار کشنده تر می شود.

چرا سکته در روزهای گرم افزایش می یابد؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top